Skalni wojownicy. Trening mentalny dla wspinaczy

Tłumaczenie: Tomasz Kliś
Wydawnictwo: Sudetica Verticalia
Rock Warrior's Way. Mental training for climbers
wspinanie, trening, umysł
poradniki
joolia

Książka Skalni Wojownicy to kompendium wiedzy z zakresu metod treningu mentalnego oraz przegląd osiągnięć psychologii sportu zaadaptowanych przez amerykańskiego wspinacza i instruktora z wieloletnim stażem Arno Ilgnera na potrzeby uprawiania wspinaczki. Trening mentalny wpływa na poprawę umiejętności skupiania uwagi na danej chwili. Najbardziej wymagającym a zarazem interesującym momentem...

Trening mentalny wpływa na poprawę umiejętności skupiania uwagi na danej chwili. Najbardziej wymagającym a zarazem interesującym momentem podczas wspinania jest chwila, kiedy twój umysł rozważa możliwość kontynuowania lub przerwania wspinaczki. Wiedza o tym, kiedy sygnały te należy ignorować a kiedy bezwzględnie się do nich stosować jest podstawą racjonalnej oceny ryzyka.

źródło opisu: Sudetica Verticalia 2015

źródło okładki: http://wydawnictwo.sudetica.pl/index.php?id=offer

Tomasz Krajewski | 2019-03-05
Przeczytana: 05 marca 2019

Świetna książka! Niby tłem jest wspinanie i niby o wspinaniu traktuje, ale można ją przełożyć na wiele innych sportów, pracę, budowanie związku z drugą osobą itd itp. Autor z mocny psychologicznym zacięciem, opisujący wiele mechanizmów, które przeszkadzają nam w odnajdowaniu szczęścia we wspinaniu (i nie tylko).
Dużo o ego, dużo o wymówkach, o zrzucaniu odpowiedzialności, o ocenianiu.
Książka przypomina, że sam proces dążenia do czegoś daje nam szczęście, a nie osiągnięcie celu. Porównuje wspinanie, czy poznawanie siebie do podróżowania. Dla mnie bardzo mocna pozycja!