Trzy Śmierci

Wydawnictwo: Czytelnik
klasyka

Queequeg | 2017-09-12
Przeczytana: 12 września 2017

Każda powieść, nowela czy opowiadanie Tołstoja jest dla mnie czystą przyjemnością, jest on bowiem w moim osobistym rankingu najwybitniejszym pisarzem i nie ma sobie równych. I już chyba nigdy mieć nie będzie.

Lubię sposób w jaki Tołstoj pisze o śmierci (co dowiódł już w znakomitej noweli „Śmierć Iwana Iljicza”). Robi to spokojnie i rzeczowo, ale w sposób chwytający za serce, niezwykle przejmująco. Na szczęście pisze o tym bez cienia przesady, histerii i melodramatyzmu, nie roztrząsa tego. Jest w tym stonowany, można powiedzieć, że tołstojowa śmierć jest kameralna, ma w sobie coś z mistycyzmu.

Po raz kolejny jestem zachwycony, ale nic w tym dziwnego, nie jestem w stanie być obiektywny w stosunku do Tołstoja.