Olgierd Budrewicz dżentelmen w podróży

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Erica
Budrewicz, podróże
karollllllla

Oto książka o Olgierdzie Budrewiczu – harcerzu, sportowcu, żołnierzu AK, powstańcu warszawskim. Dziennikarzu, reportażyście, fotografie, filmowcu, pisarzu, varsavianiście i niedoszłym prawniku. Wreszcie o podróżniku, który – jak głosi tytuł jednej z jego książek – był wszędzie. A także o autorze ogromnej liczby reportaży, książek podróżniczych oraz programów radiowych i telewizyjnych. Michał...

Michał Ogórek napisał we wspomnieniu o Olgierdzie Budrewiczu, że przez wiele lat był przekonany, iż ktoś taki nie istnieje, a jego nazwisko musi być zbiorowym pseudonimem, bowiem niemożliwe, aby jeden człowiek był w tylu miejscach na całym świecie.

Olgierd Budrewicz pokazywał Polakom Świat, który był wtedy dostępny dla nielicznych – patrzyliśmy na ten świat jego oczami, czytając reportaże z odległych stron globu.

Teraz my chcemy pokazać postać Olgierda Budrewicza widzianą oczami przyjaciół, znajomych i ludzi nim zafascynowanych. Oczami kolegów z piłkarskiego boiska, z AK-owskiej podchorążówki, z Powstania, z kręgów dziennikarskich, a także ludzi, o których pisał. Wyłania się z ich wspomnień postać człowieka szczęśliwego, twórczego, przyjaznego i niebanalnego.

"Podróże Budrewicza były dla mnie jak wojaże dżentelmena z ksiązki W 80 dni dookoła świata Juliusza Verne’a – wspomina Maciej Kuczyński, architekt, speleolog, polarnik, pisarz, wieloletni prezes Oddziału Polskiego The Explorers Club. – Żadne tam trekkingi, plecaki, biwaki, turystyczne kuchenki. To były podróże cywilizowane, z całym możliwym komfortem, a nie służące „sprawdzaniu siebie” czy „przemaganiu własnych słabości”. Tyle tylko, że Olgierd zamienił balon, parowce i parowozy Phileasa Fogga na klimatyzowane boeingi”.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoerica.pl/sites/books/226

źródło okładki: http://www.wydawnictwoerica.pl/sites/books/226

Roman Dłużniewski | 2017-01-01

Nie potrafię inaczej ocenić książki -laurki wystawionej Budrewiczowi. W jakim syfie my żyliśmy...? Kto był kreowany na autorytet ? Budrewicz pisał nieźle, ale jego raporty sygnowane TW "Podróżnik" nie pozwalają myśleć o nim pozytywnie. Kolejny, który najzwyczajniej w świecie dał się kupić esbekom.

Marshmallow | 2016-10-22

To, co się może nie podobać w Olgierd Budrewicz. Dżentelmen w podróży to złożenie swego rodzaju hołdu podróżnikowi. Nie każdy odbiorca potraktuje książkę jako obraz wielkości Budrewicza. Nadmierne pochwały i wywyższenie postaci może zostać negatywnie odebrane przez czytelnika.