Pułapka na myszy

Seria: Klasyka Kryminału
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Three Blind Mice and Other Stories
Aleksandra

Prowincjonalne życie wcale nie jest nudne! Zwłaszcza w pensjonacie, w którym zakwaterował się morderca podśpiewujący piosenkę o ślepych myszkach... W tym zbiorze opowiadań Herkules Poirot i panna Marple mierzą się z zagadkami, w którym nie brak morału, opisu powojennej rzeczywistości oraz grozy, która przeplata się z celnym humorem. Agata Christie po raz kolejny udowadnia, że doskonale radzi sobie nie tylko ze zbrodnią, ale i z wymagającą sztuką opowiadania. Trzeba pojąc sens wyliczanki o "trzech ślepych myszkach", by uporządkować wszystkie elementy "pułapki na czytelnika".

źródło opisu: Wyd. Dolnośląskie, 2015

źródło okładki: https://publicat.pl/wydawnictwo-dolnoslaskie/ofert...»

"Pułapka na myszy" to tytuł najdłuższego z ośmiu opowiadań Agathy Christie, zamieszczonego w zbiorze, pod tym samym tytułem.

Każde z opowiadań napisane jest bardzo zwięźle.
Jak zwykle autorka ma niezwykle lekkie pióro, a sam zbiór czyta się szybko.

Postacie występujące w tytułowym opowiadaniu są bardzo ciekawe. Potencjalni podejrzani, są niebywale ekscentryczni, jakby wyrwali się z zakładu bez klamek. Przez to jest trochę strasznie ale i bardzo śmiesznie.

Tytułowe opowiadanie moim zdaniem jest najlepsze. Pozostałe prezentują także przyzwoity poziom, czegoś im jednak brakuje. Myślę że to w związku z tym że są krótkie, zaledwie parunastu-stronicowe. Dlatego nie udało się rozwinąć w nich wątków kryminalnych, które są najmocniejszą stroną Królowej Kryminałów.

Przeczytałem prawie trzydzieści książek Agathy Christie. Tą umieściłbym lekko za pierwszą dziesiątką.
W czterech opowiadaniach występuje panna Marple, a w trzech mój książkowy przyjaciel, Hercules Poirot.

Polecam wszystkim...

Kuba | 2018-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2018

Po książkę sięgnąłem, po przeczytaniu "Magii Słów", książki o pisaniu, aby poznać zakończenie. Zaskoczyło mnie, że tytułowy utwór to pierwsze opowiadanie, które moim zdaniem było najfajniejsze. Pozostałe opowiadania (nie wszystkie) wydały mi się trochę naciągane. Nie logika w nich zawarta, tylko to w jaki sposób główny bohater doszedł do swoich wniosków. Niektóre opowiadania były wręcz naiwne. Natomiast styl autorki był już bardziej ciekawy (fajne dialogi i opisy). Osobiście nie przepadam za kryminałami. Może komuś, kto lubi kryminały bardziej, przypadnie do gustu. Na pewno książki nie można nazwać nudną.

majkabally | 2018-11-09
Przeczytana: 11 lipca 2018

Tym razem jedynie poprawna

Emma | 2018-07-22
Przeczytana: 21 lipca 2018

Tomik opowiadań z ulubionymi bohaterami Agathy Christe: panna Marple i Herkulesem Poirotem. Na kanwie "Pułapki na myszy" powstała jedna z najbardziej popularnych sztuk teatralnych.
Niektóre z opowiadań zostały zekranizowane.

allison | 2018-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2018

Mam wielką słabość do kryminałów Agathy Christie, gdyż wychowałam się na nich i co jakiś czas lubię do nich wracać.

"Pułapki na myszy" nie pamiętam z młodości, więc pewnie było to moje pierwsze spotkanie z tym zbiorem opowiadań. Jak to z wyborami tekstów bywa, jedne utwory okazały się bardziej, inne mniej udane.

Najważniejszy, tytułowy utwór na pewno warsztatowo należy do najlepszych spośród dziewięciu historii, ale udało mi się rozgryźć kryminalną intrygę bardzo szybko, więc nie jest to dla mnie numer jeden.
Znacznie bardziej przypadła mi do gustu "Idealna służąca" - z zaskakującym finałem.

Książka na pewno udowadnia, że pisarka świetnie sprawdzała się i w dłuższych, i krótszych formach. Nigdy nie kryła też, że zdarza się jej pisać dla pieniędzy, gdy konto świeciło pustkami. Nie wiem, w jakich okolicznościach powstał ten zbiór (nawiasem mówiąc - o dziwo! - nigdy niewydany w takiej formie w Anglii), ale czasem odnosiłam wrażenie, że pani Christie napisała go w rutynowy...

krasnylud | 2018-01-14
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 19 grudnia 2017

Porządne, szybko się czyta, dobre na spędzenie wieczoru, ale nie oszukujmy się, w głowie nic nie zostaje.

Darek N | 2017-12-09
Przeczytana: grudzień 2017

Zbiór bardzo przyjemnych, aczkolwiek krótkich opowiadań kryminalnych. Najlepszym opowiadaniem jest bezsprzecznie tytułowa "Pułapka na myszy". Nic dziwię się, że sztuka pod tym samym tytułem jest wystawiana na Wyspach już od wielu lat, sam chętnie obejrzałbym taki spektakl.

Pozostałe opowiadania też są w porządku, część z nich została nawet zekranizowana (serial "Poirot" dla ciekawych). Polecam jako miły przerywnik.

Przy_kawie_z_ksiazka | 2017-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2017

"Pułapka na myszy" opowiada o młodym małżeństwie, Molly i Gilesie, którzy po ciotce odziedziczyli stary dom. Postanawiają zamienić go w pensjonat. Tuż po otwarciu pojawiają się pierwsze problemy - z jednej strony straszna zima, która odcina pensjonat od świata, z drugiej sierżant Trotter, którego przywiódł tam z Londynu trop w sprawie morderstwa. Pojawiają się trzy pytania - czy w pensjonacie jest morderca? Czy wszyscy są w niebezpieczeństwie? Jaki związek z tym ma farma Longridge, na której dopuszczono się zaniedbań wobec dzieci, które tam przebywały? Bohaterom kryminału towarzyszy melodia dziecięcej rymowanki:

Ślepe myszki trzy,
Ślepe myszki trzt,
Spójrz, jak one biegną,
Spójrz, jak one biegną,
Pobiegły wszystkie do farmera żony.
Ona ostrym nożem obcięła im ogony.
Czy kto widział w życiu lub słyszał
O trzech ślepych, małych myszkach?

W książce znajdziemy także opowiadania: "Ukryty skarb", "Szpilka", "Doskonała pokojówka", "Mieszkanie na trzecim piętrze", "Przygoda...

NOTATKI:

Pułapka na myszy pierwotnie była słuchowiskiem radiowym, które Agata napisała z okazji 80 urodzin królowej Marii. 25.11.1952 r. odbyła się teatralna premiera sztuki. Prawa autorskie do tego tytułu pisarka przekazała swojemu wnukowi Matthew Pritchardowi. Sztuka okazała się najdłużej wystawianą inscenizacją w Anglii i zarobiła miliony. Agata nigdy nie przestała żałować, że postąpiła tak lekkomyślnie.

Martyna | 2017-03-01
Na półkach: Przeczytane, Książki 2017
Przeczytana: 01 marca 2017

Super! Bardzo mi się podobało. Dzieła Agathy Christie to moim zdaniem klasyka. Książka składa się z kilku opowiadań, jednych lepszych, innych gorszych, ale warto przeczytać :)