Ptaki drapieżne

Wydawnictwo: Znak Literanova
literatura polska, historia, Polska
historia
Ag2S

Gdzie leży granica między odwagą, brawurą a okrucieństwem? Zmienić magazynek w biegu, w nerwach, to nie takie proste. Ja w sumie chyba oddałem sześć strzałów. W drodze, na Szpitalnej, z domów do nas walili, z okien. (…) Obok nas i przed nami sypią się iskry z jezdni od padających pocisków. Rysiek był przede mną jakieś dwadzieścia metrów. I widzę, że on coraz wolniej biegnie, aż go dogoniłem....

Gdzie leży granica między odwagą, brawurą a okrucieństwem?

Zmienić magazynek w biegu, w nerwach, to nie takie proste. Ja w sumie chyba oddałem sześć strzałów. W drodze, na Szpitalnej, z domów do nas walili, z okien. (…) Obok nas i przed nami sypią się iskry z jezdni od padających pocisków. Rysiek był przede mną jakieś dwadzieścia metrów. I widzę, że on coraz wolniej biegnie, aż go dogoniłem. Widzę, że jest blady i takim chrapliwym głosem mówi: – Ranny jestem… (…) »Naprawa« się wychylił i zobaczył, że na końcu Mazowieckiej, przy placu Napoleona, stoi oddział Niemców. Wszyscy z karabinami, patrzą w naszą stronę. Położyliśmy »Gila« w bramie, pamiętam, że na piersiach pojawiła mu się plama krwi, która zaczęła rosnąć. Zrobiła się duża. I wtedy jakby poczuliśmy, że to może być koniec…
Lucjan „Sęp” Wiśniewski – jeden z ostatnich żyjących likwidatorów z Armii Krajowej. Żołnierz elitarnego “Wapiennika”, czyli oddziału specjalnego 993/W kontrwywiadu AK, który w latach wojny wykonywał wyroki śmierci wydane przez Państwo Podziemne. Brał udział w ponad 60 egzekucjach zdrajców i konfidentów. Pierwszej dokonał, mając zaledwie 17 lat.

W niezwykle szczerej rozmowie „Sęp” opowiada o swoich wojennych przeżyciach i o tym, jak on i jego nastoletni koledzy z “patrolu Ptaków” - pseudonimy brali z atlasu ornitologicznego - zmieniali się z piskląt, bezbronnych chłopców w drapieżne ptaki, bezwzględnych żołnierzy.

Niebezpieczne pościgi, uliczne strzelaniny, konspiracyjne „wsypy” i tragiczne pomyłki – akcje które opisuje Lucjan „Sęp” Wiśniewski wyglądają niczym sceny wyjęte z brutalnego filmu sensacyjnego, różnica polega na tym, że to działo się naprawdę.
Jak wyglądała hierarchia egzekutorów? Czy miewali wyrzuty sumienia? Czy wojna usprawiedliwia rozkazy, które musieli wykonywać żołnierze 993/W? Ile likwidatorzy brali za „robotę”, czyli zastrzelenie „delikwenta”?

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Legionnaire | 2019-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2019

Bardzo dobrze napisana książka w formie obszernego wywiadu autorów z Lucjanem "Sępem" Wiśniewskim - likwidatorem z kontrwywiadu AK wraz z uzupełnieniem treści lub jej skonfrontowaniem z informacjami zawartymi w innych źródłach osobowych lub pisanych.

Ciekawe źródło informacji o metodach likwidacji zdrajców i konfidentów w czasie II WŚ, sposobie pozyskiwania broni, zaangażowaniu kobiet w działalność AK...

W książce nie jest pomijana kwestia zabijania rodaków "w celach prewencyjnych", co dobitnie wskazuje na tragizm tamtych czasów...

elakamila | 2019-04-22
Przeczytana: 2018 rok

Robi wrażenie, okupacja, egzekucja kolaborantów i młodzi wykonawcy wyroków. Sęp opisuje jak to wyglądało na prawdę, żadnego odczytywania wyroków, jak w naszych filmach. Mocna książka, zapadająca w pamięć. Autentyczna.

Pio | 2019-04-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 12 kwietnia 2019

7,5/10

baranek | 2018-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2018

Książka opisuje akcje, losy Oddziału 993/W oczami Lucjana Wiśniewskiego "Sępa". Czytelnik jest "słuchaczem" opowieści pana Wiśniewskiego. Znajdziemy w niej również opis walki o Dworzec Gdański. Książkę czyta się jak emocjonującą, trzymającą w napięciu literaturę sensacyjną.

cubic | 2018-10-18
Przeczytana: 17 października 2018

Historia jednego z egzekutorów, który wykonywał wyroki śmierci na Gestapowcach i kolaborantach, podana w formie wywiadu z licznymi dygresjami i przypisami. Przez to odbiór tej książki jest dość chaotyczny. Jeżeli ktoś ma pojęcie jak działało podziemie, jak wydawano i egzekwowano wyroki, to dzięki tej książce zobaczy kolejny, bardzo ciekawy punkt widzenia. Ale dla czytelnika nie obytego z tą tematyką książka może się wydawać przeładowana. Dlatego na pierwszy ogień polecam wspomnienia Aleksandra Kunickiego "Cichy front". Kunicki "Rajski" w przeciwieństwie do "Sępa" nie był egzekutorem, ale szefem wywiadu. To on planował akcje specjalne KEDYWu, a potem przyglądał się ich wykonaniu (albo zbierał relacje). Dzięki temu jego wspomnienia są pełne, dużo bardziej zorganizowane i poukładane (jak na szefa wywiadu przystało). Kunicki trzyma się chronologii, opisuje akcje od samego początku (rozkaz, obserwacja) do samej akcji i zdarzeń po niej. Dlatego myślę, że warto najpierw przeczytać...

Anaesz | 2018-04-16
Przeczytana: 15 kwietnia 2018

Rzetelna, ciekawa i mocna. Trudna jak temat który opisuje. Musimy znać naszą historię i dzięki takim wywiadom znamy ją z pierwszej ręki.

Dotka76 | 2018-03-16
Na półkach: Biografie, Przeczytane, historia
Przeczytana: 14 marca 2018

Świetna książka. Niezwykłe, poruszające historie. Poza tym to kolejna pozycja dzięki której Warszawa - moje miasto - staje się żywa, gdzie tyle a ulic było świadkiem niezwykłych wydarzeń i dramatów.
Znowu mam chęć czytać o Warszawie, o powstaniu, o historii.

haLina | 2018-02-25
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 25 lutego 2018

Przeczytałam z bardzo dużym zainteresowaniem. Jestem pełna podziwu dla autorów za rzetelność i doskonały warsztat dziennikarski. Szczerze polecam.

Cruorcia | 2017-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2017

"Ptaki drapieżne" składają się z kilku elementów: rozmowy-wywiadu przeprowadzonego przez autorów z Lucjanem Wiśniewskim, opisów danych wydarzeń z ogromem cytatów ze wspomnień osób biorących udział w opisywanych wydarzeniach, profile postaci i organizacji w oddzielnych ramkach oraz Aneksu, w którego skład wchodzą obszerniejsze fragmenty wspomnień.
Jest to książka, w której jest ogromna ilość materiału z niepublikowanych rękopisów, jak również publikowanych pozycji (niejednokrotnie zawierających przekłamania, które pozwalały na publikację w czasach PRL-u), a więc wiedza, którą się czerpie z tej pozycji jest bezcenna!
Mam uwagi jedynie co do błędów stylistycznych, a czasem i ortograficznych. Nie do końca odpowiadała mi również kompozycja książki (np. to, że w Aneksie pojawia się wiele cytowanych wcześniej fragmentów, a w samej treści jest trochę bałaganu jeśli chodzi o chronologię).
Uważam, że pozycja ta jest obowiązkowa dla każdego Polaka!

Anna | 2017-10-04
Przeczytana: 04 października 2017

Lubię czytać wspomnienia, biografie, pamiętniki, wywiady - rzeki. Tutaj było wszystkiego po trochu. A całość okraszona sprawdzonymi faktami historycznymi z okresu okupacji Warszawy i okolic.
Książka porywająca, momentami szokująca, warta przeczytania i pochylenia się nad trudną historii Polski i losami bohaterów tamtych czasów. Podziwiam tych ludzi, którzy wśród kul i terroru walczyli o to, abyśmy my i nasze dzieci mogli żyć w wolnym kraju.
Może to zbyt patetyczne, ale trudno, tak czuję...
Cześć ich pamięci!