Historia ucieczki

Cykl: Genialna przyjaciółka (tom 3)
Wydawnictwo: Sonia Draga
Storia di chi fugge e di chi resta
Lucyna Rodziewicz-Doktór
Ag2S

Elena i Lila, przyjaciółki znane czytelnikom z Genialnej przyjaciółki i Historii nowego nazwiska, to młode kobiety. Bardzo szybko musiały dorosnąć. Lila wyszła za mąż w wieku szesnastu lat, ma małego synka, porzuciła męża i dostatnie życie, pracuje w fabryce w bardzo ciężkich warunkach. Elena opuściła Neapol, ukończyła studia w Pizie i wydała dobrze sprzedającą się książkę, która otworzyła jej drzwi do świata ludzi zamożnych i wykształconych. Obie przez lata usiłowały pokonać bariery biedy, ignorancji i zależności, w jakich chciał je zamknąć los.
Teraz ich życie biegnie w zawrotnym tempie przez lata siedemdziesiąte, przeplatając ze sobą chwile nadziei i niepewności, napięcia i rywalizacji. Nadal łączy je silna choć burzliwa przyjaźń, która to przygasa, to wybucha, prowadząc do nieoczekiwanych spotkań i zwrotów akcji.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

Naczekałam się na trzecią część "Genialnej przyjaciółki" i pochłonęłam ją jednym tchem.
Często zdarza się, że kolejne tomy cyklu okazują się coraz słabsze, jednak w przypadku serii pióra Eleny Ferrante jest odwrotnie - im dalej, tym ciekawej i bardziej intrygująco.

W "Historii ucieczki" mocnym i interesującym motywem jest napisana przez narratorkę książka. Wokół tego zdarzenia kręcą się różne mniej i bardziej ważne historie z życia Eleny i jej przyjaciółki.
Znów śledzimy burzliwe perypetie młodych kobiet, którym życie nie szczędzi przykrych niespodzianek.

W trzecim tomie dużą rolę odgrywają wydarzenia polityczne i społeczne. Obie bohaterki zostają w nie uwikłane, a ich przyjaźń kolejny raz wystawiona zostaje na próbę.
Obie też dojrzewają emocjonalnie; wiele w ich codzienności zmienia się za sprawą macierzyństwa i miłosnych perypetii, z których część naprawdę zaskakuje.

Proza tajemniczej Eleny Ferrante to rzeczywiście godne uwagi zjawisko - autorka opisuje rzeczywistość w...

Hana | 2019-02-25
Na półkach: Ferrante Elena, Przeczytane
Przeczytana: 25 lutego 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

W treści książki manifestacje polityczne przeciwko kapitalizmowi, imperializmowi i tradycjonalistycznemu społeczeństwu, liczne dyskusje i starcia pomiędzy komunistami i faszystami oraz działalność związków zawodowych. Ten tom był najciekawszy. Dziewczyny dorosły i ich problemy stały się dorosłe. Ich drogi rozchodzą się i schodzą.Przypływ i odpływ. Życie Eleny i Lili różni się od siebie jak dzień i noc. Gdy Elena przyjeżdża do domu, do Neapolu , odstaje od rodziny, źle się czuje w dzielnicy i wstydzi się swoich rodziców przed nowymi znajomymi. Lila ciężko pracuje w fabryce wędlin a Elena skończyła studia, napisała książkę i obraca się wśród ludzi wykształconych. Przepaść. A jednak to Elena boi się opinii Lili . Miło, że kobieta zapamiętała kto ją karmił i podręczniki kupował. Nie odwróciła się od gorzej sytuowanej i niewykształconej koleżanki gdy ta popadła w kłopoty. Elena za bardzo liczy się ze zdaniem innych. Chwalona rośnie , niezauważona lub ganiona gubi grunt pod nogami i...

Nina | 2016-07-21
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 20 lipca 2016

Coś bardzo dziwnego mają w sobie te książki. Nie ma zawrotnej akcji, czasami wieje nudą ale nie da się ich odłożyć i nie zapomina się o nich od razu po przeczytaniu. Trzecia część nie wciągnęła mnie na początku, tak jak jej poprzedniczki ale kiedy na scenę znowu wkroczyła Lila, zaczęło się robić ciekawie i już nie dało się nie przeczytać do końca. Trzeba przyznać, że autorka trzyma poziom i nie pozostaje mi nic innego jak za jakiś czas sięgnąć po część czwartą. Ale na razie chwila przerwy :)

ishara | 2018-10-16
Na półkach: 2018, Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 01 października 2018

Zmęczyła mnie trudna historia Lili i Eleny. Trzy tomy to jednak dużo jak na tak krótki okres czasu, czas na przerwę. Moja niska ocena nie wypływa ze złego stylu autorki a raczej z mojej dezaprobaty dla wyborów bohaterek... Wiem, że to niesprawiedliwe, ale w tym momencie nie mogę oddzielić tych dwóch rzeczy od siebie, tym bardziej, że akcja książki toczy się raczej leniwie, nie ma tu też tej świeżości cechującej pierwsze dwa tomy, ale to pewnie wina tego, że przyzwyczaiłam się już do stylu i postaci no i wsiąkłam w życie Dzielnicy. Teraz pora na przerwę od bohaterek i Neapolu zanim przystąpię do ostatniego tomu sagi.

Koralina | 2016-07-10
Na półkach: Elena Ferrante, Przeczytane
Przeczytana: 10 lipca 2016

Trzeci tom tetralogii „Genialna przyjaciółka” poza mną, a jednak nadal we mnie…

Muszę przyznać, iż lektura „Historii ucieczki” wciąga w swój świat już od pierwszych stron, kreśląc z niezwykłą wręcz przenikliwością portrety psychologiczne Eleny i Lili, żyjących niby osobno, a jednak w jakiejś mierze “razem”…

Wszystkie wydarzenia z lat siedemdziesiątych i związane z nimi przeżycia (tak jak w poprzednich tomach) poznajemy z punktu widzenia Eleny, która - mimo sukcesów i zdobytego wykształcenia - w jakiś osobliwy sposób czuje się związana z przyjaciółką z czasów dzieciństwa. Drogi życiowe obu bohaterek nieustannie schodzą się i rozchodzą. A ich złożonym relacjom towarzyszy cała gama emocji i przeżyć, które niekoniecznie przypominają czysto zagrane dźwięki…

I do tego to nieustanne pragnienie Eleny, która w pewnym momencie przyznaje:
„Stać się. Ten czasownik od zawsze mnie prześladował, ale dopiero teraz to do mnie dotarło. Ja chciałam się stać, choć nigdy nie wiedziałam kim. I...

Karolina | 2016-12-19
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 19 grudnia 2016
chiara | 2019-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2019

Przeczytałam jednym tchem. Marzenia Eleny się spełniają i to pozwala jej nareszcie wydorośleć. Lilę dobrze ocenił mąż Eleny:
Powiedział, że wcale nie jest moją przyjaciółką, że mnie nie cierpi, że owszem, jest nadzwyczaj inteligenta i bardzo fascynująca, ale że źle wykorzystuje swoją inteligencję, że to zła inteligencja, która sieje niezgodę i nienawidzi życia, a jej urok jest wręcz nieznośny, bo podporządkowuje sobie innych i prowadzi do zniszczenia. Dosłownie.
Co z tego, gdy bez Lili Elena traci wenę twórczą?

kryptonite | 2016-10-20
Przeczytana: 20 października 2016

Pierwsze dwa tomy szły mi rewelacyjne, ale przy 'Historii ucieczki' czuję pewnego rodzaju blokadę czytelniczą. Doczytałam do połowy i potem nie mogłam kontynuować. Sama nie wiem, czemu tak się stało - może za bardzo Lila mnie wkurzała? Albo jakoś nic mnie nie zainteresowało?
Cóż, teraz nie mam ochoty na dokończenie całości i sięgnięcia po ostatni tom. Mimo to dwa pierwsze tomy polecam z czystym sumieniem.

Aleksandra | 2016-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2016

Jeszcze bardziej interesująca niż poprzednie części. Bohaterki wiodą już dorosłe życie, jednak bardzo różne. Lila decyduje się opuścić Stefana i zatrudnia się jako robotnica w fabryce wędlin. Lenu pisze powieść, dzięki której staje się sławna i wychodzi za mąż za profesora. Jej życie diametralnie się zmienia, jednak w dalszym ciągu czuje się związana emocjonalnie ze swoją przyjaciółką. Jednak relacje między bliskimi przyjaciółkami nie są już takie jak kiedyś. Elena czuje się rozczarowana codziennością swojego życia, przytłaczają ją obowiązki matki, nie czuje się szczęśliwa i cały czas w jej życiu ważną rolę odgrywa Nino. Ten wątek jest najciekawszy w tej części.
Czyta się rewelacyjnie. Przeczytałam ponownie po obejrzeniu na HBO filmowej adaptacji powieści Eleny Ferrante Genialna przyjaciółka.

Edi_Edi | 2019-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2019

Trzeci tom neapolitańskiego cyklu Eleny Ferrante. Przyznam, że od pierwszej części wciągnęła mnie historia Eleny i Lili. "Historia ucieczki" pokazuje zycie dorosłej Eleny - głównie Eleny. Przyjaciółki mają mocno ograniczony kontakt ze sobą. Pytanie czy nadal są przyjaciółkami?. Niezwykle ujmuje mnie narracja Ferrante. Jest taka naturalna i prawdziwa. A koniec! Czy Elena jest zdolna do niemałego szaleństwa? Wyzwaniem będzie sięgnięcie po ostatnią część dopiero za jakiś czas :)