Storia di chi fugge e di chi resta
Lucyna Rodziewicz-Doktór
Ag2S

Elena i Lila, przyjaciółki znane czytelnikom z Genialnej przyjaciółki i Historii nowego nazwiska, to młode kobiety. Bardzo szybko musiały dorosnąć. Lila wyszła za mąż w wieku szesnastu lat, ma małego synka, porzuciła męża i dostatnie życie, pracuje w fabryce w bardzo ciężkich warunkach. Elena opuściła Neapol, ukończyła studia w Pizie i wydała dobrze sprzedającą się książkę, która otworzyła jej drzwi do świata ludzi zamożnych i wykształconych. Obie przez lata usiłowały pokonać bariery biedy, ignorancji i zależności, w jakich chciał je zamknąć los.
Teraz ich życie biegnie w zawrotnym tempie przez lata siedemdziesiąte, przeplatając ze sobą chwile nadziei i niepewności, napięcia i rywalizacji. Nadal łączy je silna choć burzliwa przyjaźń, która to przygasa, to wybucha, prowadząc do nieoczekiwanych spotkań i zwrotów akcji.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

Opinie czytelników (2017)

Naczekałam się na trzecią część "Genialnej przyjaciółki" i pochłonęłam ją jednym tchem.
Często zdarza się, że kolejne tomy cyklu okazują się coraz słabsze, jednak w przypadku serii pióra Eleny Ferrante jest odwrotnie - im dalej, tym ciekawej i bardziej intrygująco.

W "Historii ucieczki" mocnym i interesującym motywem jest napisana przez narratorkę książka. Wokół tego zdarzenia kręcą się różne mniej i bardziej ważne historie z życia Eleny i jej przyjaciółki.
Znów śledzimy burzliwe perypetie młodych kobiet, którym życie nie szczędzi przykrych niespodzianek.

W trzecim tomie dużą rolę odgrywają wydarzenia polityczne i społeczne. Obie bohaterki zostają w nie uwikłane, a ich przyjaźń kolejny raz wystawiona zostaje na próbę.
Obie też dojrzewają emocjonalnie; wiele w ich codzienności zmienia się za sprawą macierzyństwa i miłosnych perypetii, z których część naprawdę zaskakuje.

Proza tajemniczej Eleny Ferrante to rzeczywiście godne uwagi zjawisko - autorka opisuje rzeczywistość w...

Nina | 2016-07-21
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 20 lipca 2016

Coś bardzo dziwnego mają w sobie te książki. Nie ma zawrotnej akcji, czasami wieje nudą ale nie da się ich odłożyć i nie zapomina się o nich od razu po przeczytaniu. Trzecia część nie wciągnęła mnie na początku, tak jak jej poprzedniczki ale kiedy na scenę znowu wkroczyła Lila, zaczęło się robić ciekawie i już nie dało się nie przeczytać do końca. Trzeba przyznać, że autorka trzyma poziom i nie pozostaje mi nic innego jak za jakiś czas sięgnąć po część czwartą. Ale na razie chwila przerwy :)

Koralina | 2016-07-10
Na półkach: Elena Ferrante, Przeczytane
Przeczytana: 10 lipca 2016

Trzeci tom tetralogii „Genialna przyjaciółka” poza mną, a jednak nadal we mnie…

Muszę przyznać, iż lektura „Historii ucieczki” wciąga w swój świat już od pierwszych stron, kreśląc z niezwykłą wręcz przenikliwością portrety psychologiczne Eleny i Lili, żyjących niby osobno, a jednak w jakiejś mierze “razem”…

Wszystkie wydarzenia z lat siedemdziesiątych i związane z nimi przeżycia (tak jak w poprzednich tomach) poznajemy z punktu widzenia Eleny, która - mimo sukcesów i zdobytego wykształcenia - w jakiś osobliwy sposób czuje się związana z przyjaciółką z czasów dzieciństwa. Drogi życiowe obu bohaterek nieustannie schodzą się i rozchodzą. A ich złożonym relacjom towarzyszy cała gama emocji i przeżyć, które niekoniecznie przypominają czysto zagrane dźwięki…

I do tego to nieustanne pragnienie Eleny, która w pewnym momencie przyznaje:
„Stać się. Ten czasownik od zawsze mnie prześladował, ale dopiero teraz to do mnie dotarło. Ja chciałam się stać, choć nigdy nie wiedziałam kim. I...

Agnieszka | 2016-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2016

Równie dobra jak pierwszy i drugi tom, jednak fragmenty z polityką w tle bardzo mnie męczyły, a było ich naprawdę sporo. Zaskakujący koniec powieści to dobry początek dla czwartej, ostatniej już części cyklu.

kryptonite | 2016-10-20
Przeczytana: 20 października 2016

Pierwsze dwa tomy szły mi rewelacyjne, ale przy 'Historii ucieczki' czuję pewnego rodzaju blokadę czytelniczą. Doczytałam do połowy i potem nie mogłam kontynuować. Sama nie wiem, czemu tak się stało - może za bardzo Lila mnie wkurzała? Albo jakoś nic mnie nie zainteresowało?
Cóż, teraz nie mam ochoty na dokończenie całości i sięgnięcia po ostatni tom. Mimo to dwa pierwsze tomy polecam z czystym sumieniem.

Aleksandra | 2016-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2016

Jeszcze bardziej interesująca niż poprzednie części. Bohaterki wiodą już dorosłe życie, jednak bardzo różne. Lila decyduje się opuścić Stefana i zatrudnia się jako robotnica w fabryce wędlin. Lenu pisze powieść, dzięki której staje się sławna i wychodzi za mąż za profesora. Jej życie diametralnie się zmienia, jednak w dalszym ciągu czuje się związana emocjonalnie ze swoją przyjaciółką. Czyta się rewelacyjnie.

orzech | 2017-02-08

Może z nieco mniejszym entuzjazmem, jaki ten cykl wzbudził u większości czytelników, ale z dużym zainteresowaniem zagłębiłam sie w dalsze losy dwóch przyjaciółek, które wiele dzieli ale które na zawsze połączylo wspólne dzieciństwo w biednej dzielnicy Neapolu. Lila z robotnicy, ciężko pracującej w wędliniarni, staje się specjalistką od komputerów. Elenie z trudem udaje się godzić karierę początkujacej pisarki z rolą żony i matki dwóch małych dziewczynek. Lila jak zawsze pewna siebie podczas gdy Elena coraz bardziej wątpi w słuszność dokonanych życiowych wyborów.

W tle tej pasjonujacej historii o przyjaźni włoskie realia lat siedemdziesiątych: komunizm kontra faszyzm, związki zawodowe, początki informatyki. Niewyszukany ale szczery i pełen swojskiego uroku język Eleny Ferrante na pewno dodatkowo przyczynił się do sukcesu tej włoskiej serii. Trudno będzie mi się oprzeć czwartej i ostatniej jej części. gdy tylko znajdzie się w moim...

Mariolka | 2016-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2016

Chciałam się odprężyć, przeczytać coś odmóżdżającego i Ferrante znakomicie się do tego nadaje, choć trzeba powiedzieć, że ten tom (trzeci z czterech) wydał mi się nudny. Spośród tych, które dotychczas przeczytałam, dla mnie jest najsłabszą częścią serii.

BetiFiore | 2016-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2016

Trzecia część sagi podobała mi się chyba najmniej. Jednak cieszę się, że Elena w końcu zrobiła jakiś drastyczny krok w swoim życiu. Jaki będzie on miał wpływ na życie jej i bliskich jej osób? Zanim sięgnę po ostatni tom, zrobię sobie przerwę w postaci innej książki, żeby trochę ochłonąć i żeby przedłużyć przyjemność czekania. :)
Chciałabym też dodać coś na temat tłumaczenia, które od pierwszego tomu mi się nie podobało. Obecna zmiana tłumacza też nie jest najlepsza. Jak można nie wiedzieć, że Sagan była kobietą ("powieść Sagana"), przetłumaczyć "dati" jako "daty" w zdaniu o analizie na temat dużej ilości "dat". Włoskie słowo "manifesto" oznacza plakat, w książce komuniści zrywają manifesty. W pierwszym i drugim tomie spotkałam się z "wracaniem z powrotem". Często widzę kalki z języka włoskiego, a nie skończyłam filologii włoskiej.

kodoga | 2017-04-11
Na półkach: Przeczytane, E-book, Legimi, 2017
Przeczytana: 08 kwietnia 2017

Tytuły kolejnych tomów książki długo nie zachęcały mnie do sięgnięcia po nią, kojarzyły mi się z jakąś szmirowatą opowiastką, jednak ostatecznie entuzjastyczne opinie nie pozwoliły mi książki pominąć. I jakże pozytywne zaskoczenie.
Dawno nie czytałam książki, która tak wciągałaby od pierwszej do ostatniej strony, a przecież cykl składa się z czterech tomów.
Główne bohaterki to dwie dziewczynki, potem kobiety złączone ze sobą więzami głębokiej, wręcz uzależniającej, czasem nawet toksycznej przyjaźni. Relacje jakie je łączą są bardzo intensywne, wpływają na ich życie, na życie związanych z nimi osób nawet wtedy, gdy dzielą je kilometry.
Jednak historia ich życia to nie tylko pełne emocji skomplikowane relacje psychiczne. Bohaterki przyszły na świat w ubogiej dzielnicy Neapolu, od dziecka są świadkami przemocy, upokarzającej dominacji mężczyzn nad kobietami, bogatszych nad biednymi, rządzącej ich światem korupcji i mafijnych porachunków. Obie są wyjątkowo inteligentne, dostrzegają...

zobacz kolejne z 2007