Lena świętuje urodziny

Okładka książki Lena świętuje urodziny Roser Capdevila, Fanny Joly
Okładka książki Lena świętuje urodziny
Roser CapdevilaFanny Joly Wydawnictwo: Debit Seria: Lena opowiadania, powieści dla dzieci
48 str. 48 min.
opowiadania, powieści dla dzieci
Lena
Debit
2015-10-07
2015-10-07
48 min.

Urodziny to najważniejszy dzień w roku dla każdego dziecka! Każdy maluch chce, aby był to wspaniały oraz niezapomniany dzień i pragnie go przeżyć z pompą! W książce "Lena. Świętuje urodziny" możemy przeczytać o przyjęciu urodzinowym naszej dobrej znajomej – rezolutnej Leny.
Lena ma już prawie sześć lat i nie może się doczekać swoich urodzin, bo przecież czeka na nie od roku! Kiedy dzień urodzin był już bardzo blisko, Lena postanowiła przygotować swoje przyjęcie całkiem sama. Marzyła, aby jej braciszek przespał cały urodzinowy dzień, bo Kuba jest słodki tylko jak śpi, a kiedy się budzi zamienia się we wszędobylskiego potworka ;-) Lena obawiała się, że brat może zniszczyć tort, zrobić bałagan i popsuć zabawę.
W dniu urodzin Kuba zasnął po obiedzie, więc Lena była szczęśliwa, bo miała nadzieję, że braciszek prześpi całe przyjęcie! ;-) Tę chwilę spokoju dziewczynka wykorzystała na założenie urodzinowego przebrania. Mama przygotowała dla Leny strój wróżki, ale on nie był w jej stylu… Lena zdecydowanie wolała być wampirem, w dodatku gwiezdnym!
Kiedy wszystko było gotowe, Lena rozsiadła się przy drzwiach, czekając na gości. Pierwszy przyszedł Bartek przebrany za policjanta i niechcący obudził Kubę! O nie, przyjęcie urodzinowe, to pewne, na pewno się nie uda! Czy przyjęcie rzeczywiście się nie udało? Czy Kuba okazał się tak strasznym bratem, jak obawiała się tego Lena? A może urodziny Leny mimo wszystko okazały się czasem fantastycznej zabawy? Jeśli sięgniecie po książkę "Lena. Świętuje urodziny" na pewno się tego dowiecie i będziecie się przy tym świetnie bawić, co zdecydowanie gwarantuję :-)
"Lena. Świętuje urodziny" Fanny Joly to zabawna i wspaniała książka. Przeznaczona jest dla dzieci powyżej 5 roku życia, ale myślę, że także rodzice i inni dorośli będą się przy niej świetnie bawić. Jest to opowieść nie zawsze poprawna (bo i Lenie czasem daleko do poprawności),ale pełna znakomitej zabawy.
Lena jest rezolutną, choć nie zawsze grzeczną dziewczynką. Jest zazdrosna o swojego młodszego brata, ma poczucie, że jest on dla niej dużym problemem, a może także konkurentem, jednak kocha go i troszczy się o niego. Wspólne zabawy z młodszym bratem okażą się radosnym czasem, pełnym śmiechu i niezapomnianych przygód, gdyż Kuba to, podobnie jak Lena, dusza towarzystwa.
Ilustracje stworzone przez Roser Capdevila są zabawne i świetnie uzupełniają tekst. Mogą stać się przyczynkiem do ciekawych rozmów dotyczących przeczytanej historii, ale nie tylko. To atrakcyjny i dowcipny powód, aby porozmawiać z dziećmi jak należy zachować się na przyjęciu urodzinowym czy o szacunku i pomocy ludziom w różnych sytuacjach.
Opowieść o przyjęciu urodzinowym Leny zawiera, podobnie jak inne książki z serii o Lenie, zaznaczone innym kolorem czcionki niektóre zwroty i wyrażenia, które zachęcają przedszkolaki do samodzielnego odczytywania znaczeń.
Bardzo polecam książkę "Lena. Świętuje urodziny" – będziecie się przy niej świetnie bawić! ;-) www.ksiazkowelove.wordpress.com

Maluchy lubią czuć się potrzebne, są opiekuńcze i pomysłowe, i postrzegają świat zupełnie inaczej jak ich rodzice. Taka właśnie jest tytułowa bohaterka książeczek tworzących uroczą serię pt. "LENA świętuje urodziny".

Opowieść porusza klasyczny problem jakim są urodziny. Zazwyczaj gdy świętuje je jedno dziecko rodzeństwo, szczególnie młodsze, też próbuje zwrócić na siebie uwagę. Tak jest gdy Lena organizuje właśnie swoje szóste urodziny. Przychodzą goście, w przebraniach, z prezentami i tortem a mały braciszek chce bawić się razem z nimi. Dziewczynce na początku ten pomysł nie do końca się podoba ale w rezultacie zalicza ten dzień do udanych, a wszystko właśnie dzięki Kubusiowi.

Książeczka, mimo iż tak mała i niepozorna, porusza ważne dla dzieci tematy. Dzięki Lenie i jej bądź co bądź zabawnym pomysłom czyta się je bardzo przyjemnie. Nie znajdziemy tu co prawda fantazyjnych baśniowych stworów ale i tak uważam, że książeczka jest ciekawa i warto przeczytać ją dzieciom. Takie przyziemne historie, których bohaterami są zwyczajne dzieci skłaniają nasze maluchy do wnikliwszej analizy treści i rozmowy na dane tematy. W końcu starsze rodzeństwo może z powodzeniem pomagać rodzicom w opiece nad młodszym i co najważniejsze może wiele je nauczyć, czuć się przy tym ważnym i potrzebnym, co myślę lubią wszystkie dzieci.
Uwagę zwraca ciekawa szata graficzna, bardzo kolorowa i taka dziecinna. Ilustracje są duże, zabawne i urocze. Duża czcionka ułatwia natomiast czytanie dzieciom, które dopiero się tego uczą.
Nie pozostaje mi nic innego jak tylko zachęcić do sięgnięcia po tę właśnie książeczkę ;)

• Dla dzieci 2019

Dodaj cytat z książki Lena świętuje urodziny