Psychiatryk

Cykl: Młody bóg z pętlą na szyi (tom 1)
Wydawnictwo: Psychoskok

„Młody bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk” rozpoczyna cykl autobiograficznych książek o borderline Anki Mrówczyńskiej. To intymna i wstrząsająca opowieść o dwudziestosiedmiolatce z pogranicznym zaburzeniem osobowości. To historia w formie dziennika pisanego w szpitalu psychiatrycznym. Przedstawia losy pogrążonej w depresji, nadużywającej alkoholu i okaleczjącej się dziewczyny, mającej dość...

To historia w formie dziennika pisanego w szpitalu psychiatrycznym. Przedstawia losy pogrążonej w depresji, nadużywającej alkoholu i okaleczjącej się dziewczyny, mającej dość pracy na stanowisku robotnika. Nasilające się myśli samobójcze i kolejne dwie próby skłaniają ją do poszukania profesjonalnej pomocy. To, co udaje się jej dostać, nie wystarcza. Rozpoczyna terapię na Oddziale Dziennym Leczenia Nerwic. Stamtąd zostaje przeniesiona na oddział zamknięty szpitala psychiatrycznego. W szpitalu przez większość czasu zajmuje się spisywaniem swojego życia wewnętrznego. Swoją osobowość postrzega jako podzieloną na pięć części, gdzie każda z nich ciągnie na swoją stronę. W dziewczynie walczą ze sobą chęć życia oraz pragnienie śmierci.

Czytając tę książkę przenosimy się do świata wewnętrznego narratorki. Poznajemy jej myśli, obawy, rozterki. Dzięki licznym analizom, spoglądamy na świat jej oczami. Ta lektura obudzi w czytelniku emocje, jakie kłębią się w osobie desperacko walczącej o swoje życie – ze sobą samym. Poznaj dylematy, z jakimi zmaga się ktoś, kto czuje silny przymus niszczenia siebie, choć tak bardzo kocha życie.

Książka polecana, w szczególności studentom psychiatrii, psychologii i psychoterapii oraz początkującym klinicystom i lekarzom, przez magazyny "Charaktery", "Kwartalnik PSYCHIATRA", "Psychiatria i Psychoterapia" oraz portale psychologiczne i psychiatryczne, m.in. psychiatria.pl, psycholog-pisze.pl, psychologia-spoleczna.pl, psychologiazycia.com czy panpsycholog.pl. Linki do recenzji znajdują się na stronie autorki: http://anka-mrowczynska.com/autobiograficzne-ksiazki-o-borderline"

źródło opisu: http://www.empik.com/mlody-bog-z-petla-na-szyi-psy...(?)

źródło okładki: http://www.empik.com/mlody-bog-z-petla-na-szyi-psy...»

Northman | 2017-07-09
Przeczytana: 04 lipca 2017

Chcieć przenosić góry, a jednocześnie wszystko tu i teraz skończyć... "Być albo nie być - oto jest pytanie"...

"Młody bóg z pętlą na szyi"... Tytuł wymowny... świetny... po prostu w punkt... Dlaczego w punkt? Wyobraźcie sobie dziewczynę w kwiecie wieku, która nie skończyła jeszcze nawet 30-tki; jest inteligentna, ma w sobie mnóstwo pasji... zdolności... potrafi wiele i jest świetna w tym, co robi, a jednocześnie... każdego dnia cierpi... miota się od bandy do bandy... i często chce to wszystko zakończyć... ostatecznie zakończyć... Wiem... nie do pojęcia, prawda? A jednak... Ta książka jest kolejną obok "Borderline: Autoterapia, czyli o sprawach poważnych z solidną dawką autoironii" autobiograficzną książką Anki Mrówczyńskiej. Ta autorka budzi mój coraz większy szacunek (pozdrawiam Panią w tym miejscu, może czyta Pani tę recenzję). Szacunek i... podziw. Przede wszystkim, jak już miałem okazję napisać przy okazji recenzji "Borderline: Autoterapia..."... podziw za odwagę....

Aneta | 2015-10-13

Pojawiła się dobra wiadomość dla miłośników książek o ludzkiej psychice. Nowa pozycja na rynku, książka Anki Mrówczyńskiej „Młody bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk” będzie ciekawym egzemplarzem do naszej domowej biblioteczki.
Miała dwadzieścia siedem lat, cierpiała z powodu depresji. Zaburzenia osobowości borderline przeszkadzały jej w normalnym życiu. Postanowiła poszukać pomocy specjalisty.
Pełna nadziei zaczęła poszukiwania psychiatry oraz psychoterapeuty. Ciężko przeżyła zderzenie z polską rzeczywistością. Kolejka do psychiatry – minimum trzy miesiące. Terapia indywidualna? Rok.
Nie mogła tyle czekać. Znalazła wsparcie w psycholog z Centrum Interwencji Kryzysowej.
Z obawą zaczęła terapię grupową na Oddziale Dziennym Leczenia Nerwic, na którą udało jej się dostać. Była zbyt słaba, by znieść nagromadzenie emocji podczas sesji. Zaistniało realne ryzyko, że popełni samobójstwo. Została więc przeniesiona na oddział zamknięty szpitala psychiatrycznego.
Ta pięciusetstronicowa książka...

KobieceRecenzje365 | 2016-01-08

Dzisiaj pragnę Wam przedstawić trochę inną książkę niż do tej pory recenzowałam. Przedstawiam wszystkim "Młody bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk" Anki Mrówczyńskiej.

Kiedy dostałam wybór, jaką książkę chciałabym przeczytać i zrecenzować z wydawnictwa Psychoskok, była to właśnie ta oto książka. Sięgnęłam po nią z ciekawości po samym tytule, który od razu przykuł mój wzrok oraz opisie książki. Było też kilka innych aspektów, które tylko przechyliły szale aby wybrać tę książkę ale nie będę o nich tutaj mówić.

"Młody bóg z pętlą na szyi" Anki Mrówczyńskiej to opowieść o 27-latce z zaburzeniami osobowości borderline. To historia w formie dziennika pisanego w szpitalu psychiatrycznym. Przedstawia losy pogrążonej w depresji, nadużywającej alkoholu i okaleczającej się dziewczyny, mającej dość pracy na stanowisku robotnika. Nasilające się myśli samobójcze i kolejne dwie próby skłaniają ją do poszukania profesjonalnej pomocy. To, co udaje się jej dostać, nie wystarcza i...

Jjolka | 2016-03-22
Przeczytana: 2016 rok

Czytelnicy, co niektórzy, powinni jeszcze raz zapoznać się z terminem Borderline - Borderline Personality Disorder, która nie jest chorobą, jak wskazuje nazwa BPD! Disorder oznacza zaburzenie, chorobą jest illness. W chwili nadania statusu choroby człowiek z problemami może starać się o rentę czy inne świadczenia. Niestety albo i stety Borderline to tylko zaburzenie pograniczne osobowości...

ksiazkoholiczka | 2015-11-30

To moja pierwsza, ale na pewno nie ostatnia opinia. Do rzeczy :)

Nie urywam, że zaintrygował mnie zarówno tytuł książki, jak i tematyka. Kupiłam i... nie żałuję! To były dobrze zainwestowane pieniądze.
Zaczęłam ją czytać po przyjściu z pracy. Myślałam, że zajmie mi to kilka dni, biorąc pod uwagę ilość stron. Jednak tak mnie wciągnęła, że zarwałam całą noc. Nie mogłam się od niej oderwać. Sposób, w jaki autorka opisuje swoje emocje, przemyślenia sprawia, że poczułam, jakby to były moje własne przeżycia.
Przeczytałam ją dwa razy. Za pierwszym razem czytałam bardzo szybko, nie mogąc się doczekać co będzie dalej. Za drugim, czytałam wolno i z rozmysłem. Dałam się wciągnąć w świat wewnętrzny narratorki i ryczałam jak bóbr. To niesamowite, jak bardzo człowiek może cierpieć, a jednocześnie być tak zdeterminowany w walce o swoje życie. Wzruszało mnie dobro, jakim została obdarzona przez psycholog w szpitalu.

Z czystym sumieniem gorąco polecam. Ta pozycja chyba wskoczy na numer jeden...

ewenementka | 2016-03-16
Przeczytana: 08 marca 2016

Sama autorka pisze o swojej książce tak: „Gdybym miała określić ją dwoma słowami? Psychiczna wiwisekcja”. Nic dodać, nic ująć.

Młody bóg z pętlą na szyi może pobudzić też do dyskusji o chorobach psychicznych, sposobach ich leczenia i diagnozy. Mrówczyńska przedstawia w książce różne podejścia lekarzy, pielęgniarek, a także samych pacjentów. Wiele osób po prostu nie wyobraża sobie, jak można chcieć umrzeć, jak w ogóle można tak myśleć, jakim cudem takie rzeczy rodzą się w głowie człowieka. Myślę, że zwyczajnie nie są świadomi tego, co odczuwa osoba dotknięta dolegliwościami psychicznymi. Widzą, że ktoś kicha, kaszle – wiedzą, że jest chory i musi się leczyć, ale kiedy ktoś mówi o podcinaniu żył i samobójstwie, nie traktują go jak chorego, a jak kogoś nienormalnego, z marginesu społeczeństwa – szalonego.

Całą recenzje przeczytasz tutaj:

weroniisiaa | 2016-04-03
Przeczytana: 28 grudnia 2015

Zdecydowanie nie dla osób chorujących na depresję. Wczuwanie się w emocje Anki może prowadzić do autodestrukcyjnych zachowań. Czytając Młodego Boga z rozdziału na rozdział czułam się coraz gorzej, a kiedy ona zaczynała czuć się lepiej a ja nie, to byłam na nią zła, że doprowadziła mnie do tak beznadziejnego stanu. Co gorsze, ona sama (przynajmniej wg książki) odbiła się od dna, a mnie na tym dnie zostawiła.
Dla tych, którzy nie są w stanie zrozumieć ludzi w depresji (a chcą), książka może okazać się przydatna, o ile uwierzą w jej prawdziwość, a nie potraktują jak mocno przesadzoną fikcję literacką.

emczytelnik | 2016-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2016

Książka mocna, dająca do myślenia, wzbudza dużo emocji. Warta kupienia i wydania pieniędzy :)

skalorek | 2016-02-01
Przeczytana: 08 lutego 2016

Świetna książka, wspaniała końcówka.

Igabell | 2018-01-16
Na półkach: Rok 2018, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 14 stycznia 2018

Książka inna niż wszystkie, przede wszystkim dlatego, że porusza trudny temat, a dodatkowo jest napisana w sposób ciekawy, który dla mnie był zaskoczeniem. Czytałam już pozycje podobne, ale żadna nie była napisana w formie dziennika, dzięki czemu staje się wiarygodna i pozwala czytelnikowi wczuć się i bliżej poznać bohaterkę. Polecam ;)