Migotliwy ton. Esej o stylu Chopina

Okładka książki Migotliwy ton. Esej o stylu Chopina
Piotr Wierzbicki Wydawnictwo: Sic! publicystyka literacka, eseje
114 str. 1 godz. 54 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Sic!
Data wydania:
2012-12-29
Data 1. wyd. pol.:
2012-12-29
Liczba stron:
114
Czas czytania
1 godz. 54 min.
Język:
polski
ISBN:
9788360457917
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
219
212

Na półkach:

Pisarstwa Piotra Wierzbickiego nie znam, od lat nie mieszkam w Polsce. Przepraszam za brak polskich czcionek. Ksiazka o stylu Chopin zastanawia, z jednej strony bogactwem slownictwa, a z drugiej bogactwem przemyslen. Z niektorymi latwo sie zgodzic, niektore wydaja sie przesadzone, inne dziwaczne i zaskakujace. Sa oczywiscie te ktore nasza wiedze i wyobraznie poszerzaja, ale sa te takie ktore sa czystym urojeniem, fantazja i kompletnym dziwactwem. Styl pisarza jest bogaty, sam autor sie w nim czasem gubi ("imperium sprzecznych pradow, zwodniczych symptomow, nieprzewidzialnych dalszych ciagow prowadzonych niewidzialna reka chaosu" - to wlasnie przyklad stylu w ktorym czytelnik czasami nie jest pewien czy madrzeje czy glupieje).
Merytorycznie mozna oczywiscie w ksiazce sie doszukac bledow . Stwierdzenie ze "nikt wtedy nie cwiczyl godzinami" jest nie calkiem prawdziwe, np. sama Clara Schumann cwiczyla bardzo duzo. Stwierdzenie ze u Chopina nie ma ozdobnych ornamentow jest chyba nieporozumieniem. Najdziwniejsza jest dyskusja o zakonczeniach, autor nie uzywa (nie zna?) slowa "coda", nie wiemy wiec o ktorych zakonczeniach mowi, czasem chodzi o dwie strony utworu a czasem o dwa ostatnie akordy.
Dziwne jest tez w tej ksiazce ze autor nie podaje powodu dla ktorego zupelnie nie zainteresowal sie polskoscia w stylu Chopina.
Autor potrafi sie zachwycic tylko pianistami ktorzy nie zyja od dziesiecioleci. Istotnie, chwila ktora minela nigdy sie nie powtorzy. To jednak nie powinno oznaczac irytacji dniem codziennym i otoczeniem. Ksiazka jest napisana bez jednej wzmianki o czytelniku. Autor jest niemilosiernie nielitosciwy i niesprawiedliwy w stosunku do kolegow/poprzednikow Chopina (moze z jedynym wyjatkiem Bacha). Chopina nie trzeba moim zdaniem bronic atakujac "przeciwnikow". Denerwujace jest w tej ksiazce zachwycenie sie autora nad soba samym. Wydaje sie ze nawet sam Chopin komponowal po to by nam teraz jego muzyke ktos mogl tak elokwentnie wytlumaczyc.

Czy warto te ksiazke przeczytac? - absolutnie tak. Bogactwo zawartych przemyslen jest rezultatem calych dziesiecioleci sluchania oraz rozmyslan nad zyciem kompozytora. Oczywiscie kazdy slucha i slyszy inaczej , ale warto odwiedzic umysl jednego z wiernych, dociekliwych sluchaczy/literatow, nawet jesli czasem po prostu sie wymadrzaja i gubie we wlasnej elokwencji....Moze tez, dla mniej wtajemniczonych z numerami opusow, warto bylo dodac plyte CD do ksiazki by taka czy inne etiude czy mazurka latwo by znalezc (ile bowiem osob wie jak brzmi mazurek op. 56 no. 3?)

Pisarstwa Piotra Wierzbickiego nie znam, od lat nie mieszkam w Polsce. Przepraszam za brak polskich czcionek. Ksiazka o stylu Chopin zastanawia, z jednej strony bogactwem slownictwa, a z drugiej bogactwem przemyslen. Z niektorymi latwo sie zgodzic, niektore wydaja sie przesadzone, inne dziwaczne i zaskakujace. Sa oczywiscie te ktore nasza wiedze i wyobraznie poszerzaja, ale...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Posiadam
    7
  • Przeczytane
    7
  • Chcę przeczytać
    2
  • Muzyka
    2
  • Przeczytane 2017
    1
  • Muzyczne
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Książka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Migotliwy ton. Esej o stylu Chopina


Podobne książki

Przeczytaj także