Lunatyczny przewodnik po Pradze

Tłumaczenie: Dorota Dobrew
Seria: Literatura czeska
Wydawnictwo: Atut
Náměsíčný průvodce Prahou

Dostałem zamówienie na cykl bajek dla dzieci. Napisałem więc siedem krótkich historyjek pod tytułem Bajki matki Pragi, a moja pierwsza czytelniczka, opiekunka i doradczyni w sprawach literackich, pisarka i poetka Eva Jílková potwierdziła tylko to, co sam czułem przez skórę: To są bardzo ładne teksty, ale nie dla dzieci. Jednak wymyślanie praskich opowiastek już tak bardzo mnie wciągnęło, że nie mogłem się z nimi rozstać, nawet gdyby miały cieszyć tylko mnie samego. Dzięki temu mogłem czuć się w Pradze jak w domu nawet w tych smutnych czasach, kiedy było to trudne i z dnia na dzień stawało się coraz trudniejsze. zanim moje historyjki dotarły do czytelników, zapoznawali się z nimi słuchacze: przez całe lata osiemdziesiąte jeździłem z nimi po kraju, a także czytałem je w Pradze w teatrze Reduta Książka w tłumaczeniu Doroty Dobrew.

tsantsara | 2015-04-13
Przeczytana: 12 kwietnia 2015

Szczęśliwy pomysł, by przedstawić mało znane poza Pragą elementy (czasem domy, czasem ich detale) jej architektury, które wśród miejscowych obrosły legendą, podaniami i interpretacjami. Rut wymyśla własny ideowy entourage: postacie i ich motywacje - trochę w stylu, jakie z braku wiedzy na poczekaniu wymyślają przewodnicy miejscy. Jego historyjki czasem skrzą się konceptem, innym razem tylko bawi się językiem. Fotografie Evy Jílkovej za każdym razem ze smakiem dokumentują obiekt, któremu poświęcone jest opowiadanie. Ale dla mnie największą wartość ma zamieszczony na końcu Przewodnik po..."Lunatycznym przewodniku...", gdzie każdy znajdzie podstawowe (szkoda, że tylko tyle) informacje o obiektach, które stały się inspiracją opowiadania. Autor czasem reinterpretował praskie legendy w podaniu Jiráska, innym razem czerpał z własnych, ubarwionych fantazją wspomnień.

Anna | 2011-11-07
wiking | 2011-07-27