Zapiski oficera z niewoli

Wydawnictwo: Finna
Записки пленного офицера
9788365201485
Kefir

Wspomnienia majora Piotra Nikołajewicza Palija mają w sobie ten specyficzny klimat, który porywa nas w Sołżenicynie czy Herlingu-Grudzińskim. Czytelnik zagłębia się wraz z Palijem w meandry życia obozowego i obserwuje walkę o przetrwanie niemal trzymając autora za rękę. Tak sugestywny bowiem jest język Palija. Palij był więźniem obozów jenieckich w Podnieśnie i Zamościu, potem trafił w...

Palij był więźniem obozów jenieckich w Podnieśnie i Zamościu, potem trafił w morderczym marszu do klasztoru na Łysej Górze, aby wreszcie wylądować w słynnym Peenemunde, gdzie został skierowany do pracy jako inżynier.

To także opowieść o okresie przedwojennym i samej wojnie, w której Palij, pojmany przez Niemców, zostaje jednym z setek tysięcy czerwonoarmistów skazanych na gehennę życia za drutami.

Przede wszystkim jest to jednak książka rozliczeniowa ze zbrodniczym systemem Stalina. Autor, podobnie jak każdy oficer radziecki wzięty do niewoli, staje przed tragicznym dylematem: wracać po wojnie do Rosji i tam trafić do łagru lub dać się zabić w wyniku procesu o zdradę (bo przecież żołnierz radziecki się nie poddaje) czy też wybrać armię Własowa i walczyć z Rosją Stalina u boku Hitlera.

Piotr Nikołajewicz Palij - nazwisko, według wszelkiego prawdopodobieństwa, przybrane, prawdziwe nazwisko autora to prawdopodobnie Drozdow. Przed wojną inżynier, więziony przez NKWD za „ukraiński nacjonalizm„, wypuszczony i zmobilizowany tuż przed jej wybuchem. W 1941 roku bierze udział w budowie Linii Mołotowa, doświadcza panicznej ucieczki na wschód i broni linii Dniepru, gdzie zostaje wzięty do niewoli. W Peenemunde decyduje się wstąpić do Rosyjskiej Armii Wyzwoleńczej walczącej przy boku Hitlera. Odtąd jego dzieje są mgliste. Uniknął repatriacji, trafił do USA i pracował w koncernie Lockheed. Prawdopodobnie przerzucony do USA w ramach amerykańskiej operacji ”Paperclip”, być może w związku tym, iż pracował w zakładach wynalazcy niemieckich rakiet V-1 i V-2, Wernera von Brauna.

źródło opisu: Wydawnictwo FINNA, 2015

źródło okładki: google

Kertion | 2018-09-20
Na półkach: Przeczytane, Historia

Naprawdę dobrze napisana, ciekawa i w sumie tyle. Nie wiem, jak ładnie ubrać w słowa, że warto ją przeczytać, bo tak po prostu jest :)

henio32 | 2018-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2018

Na prawdę świetna książka, liczy 307 stron, twarde lakierowane okładki, szyta, papier lekko żółty - ekonomiczny, nie ma zdjęć. Książka zawiera trzy rozdziały z których pierwszy opisuje czas przed wojną, w czasie wojny aż do momentu dostania się autora do niewoli. Drugi to opis lat 1941-42 w kilku obozach jenieckich na terenie polski. Trzeci to lata 1942-44 i pobyt autora w stalagach i komandach roboczych.
Książka wciąga, napisana jest sprawnym, literackim piórem - widać, że autor ma duży talent pisarski. Opisy są szczegółowe, precyzyjnie przekazujące obserwacje autora, dialogi naturalne, lekkie a całość bez żadnych ideologicznych "rozmyślań".
Z książki dowiadujemy się przede wszystkim o ciężkim losie radzieckich jeńców w latach 41-42, głodzie, powszechnej śmierci, przemocy, policji obozowej i podziałach wśród samych jeńców. Autor przed wojną był inżynierem, dlatego też w końcu trafił do obozu /1942-44/ w charakterze kreślarza w znacznie już lepsze warunki bytowe. Pracował na...

Piotr | 2017-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2017

Znakomita książka, nie mogłem się oderwać.

Dariusz Płochocki | 2016-03-17
Przeczytana: 17 lutego 2016

Ciekawe wspomnienia, choć gdzieniegdzie czuje się, lekkie podkoloryzowanie własnych wyczynów i bohaterstwa. Brakuje także c.d. czyli kariery w ROA, głębszego uświadomienia i przemyśleń politycznych, chociaż w czasie gdy dla większości problemem był tyfus, czy kromka chleba trochę to nie dziwi. Szczególnie ciekawy jest opis niewoli majora w Zamościu.

mutek | 2015-11-07

Porywająca historia rosyjskiego oficera. Niezwykle trudne dylematy, jaką decyzję podjąć - zgodną z logiką czy sercem ? Kierować się chęcią przetrwania czy siłą patriotyzmu, który z góry wiadomo do czego doprowadzi. Pozycja warta przeczytania.