Rzuć na to okiem. Rewelacyjne sposoby na szybkie czytanie. Wydanie 2

Okładka książki Rzuć na to okiem. Rewelacyjne sposoby na szybkie czytanie. Wydanie 2 Paweł Rudzki
Paweł Rudzki Wydawnictwo: Helion poradniki
poradniki
Helion
2015-07-23
2009-12-01
czytanie szybkie czytanie rozwój poradnik

głupoty
umiejętność jest głupia
przykład
Czytam książkę w celach rozrywkowych. Jest jakiś opis, jedno zdanie, pobudzające wyobraźnię, piszącemu udało się coś takiego stworzyć, że powstają jakieś obrazy w mojej głowie i poświęcam czas na wyobrażanie sobie tego. Coś jak w galerii ludzie stoją w miejscu i patrzą na jeden obraz godzinami. Celem nie jest jak najszybsze przeczytanie książki od deski do deski i zrozumienie jej i zapamiętanie jak największej ilości informacji.
to jest tak głupie jak zjeść jak najszybciej obiad i zapamiętać jak najwięcej smaków
W przypadku czytania w celach rozrywkowych umiejętność szybkiego czytania jest bezużyteczna.
W celach praktycznych ta umiejętność też jest bezużyteczna.
Jest coś takiego jak przyswajanie wiedzy. Nie wystarczy przeczytać jak najszybciej ze zrozumieniem i zapamiętać jak najwięcej. Trzeba to jeszcze sobie w głowie poukładać, w sobie samym, jedno przeczytanie książki nie wystarcza trzeba wiele razy książkę czytać żeby jak najlepiej zamurować w sobie te informacje, dostosować do tego co już się wie, poszufladkować sobie. To wszystko zajmuje CZAS. Im więcej czasu się na coś poświęci tym lepiej się to przyswoi, tym lepiej się zrozumie.

Dla kogo jest umiejętność szybkiego czytania ?
dla uczniów i studentów,
którzy godzinę przed egzaminem potrzebują jak najszybciej, jak najwięcej zrozumieć i jak najwięcej zapamiętać i zaraz potem zapisać to wszystko na egzaminie
a co się potem stanie z tym co przeczytali nie ma znaczenia

tą książkę jakiś nauczyciel napisał i to potwierdza jaki głupi jest system edukacji, w każdej kolejnej klasie są coraz grubsze książki, coraz więcej przedmiotów, czyli coraz więcej coraz grubszych książek
żeby opanować (a raczej zapamiętać na czas sprawdzianu) te informacje z tych książek, trzeba dodatkowo opanować umiejętność szybkiego czytania, która tak naprawdę jest umiejętnością skutecznego ściągania, bo w obu wypadkach po jakimś czasie nic się nie wie z tego co było w tej książce

Kupiłem tą książkę wiele lat temu z głupią naiwnością, że opanuję umiejętność szybkiego czytania to będę czytał szybciej więcej książek to więcej i szybciej się nauczę więcej rzeczy. To tak nie działa. Żeby się czegoś nauczyć trzeba na to czas poświęcić, nie da się tego przyśpieszyć.

Im szybciej przeczytasz tym szybciej zapomnisz.
Co nagle to po diable.
Stare ludowe przysłowia, kryją w sobie wiele prawdy.

Oczywiście można się do wariatów dostosowywać, że świat leci coraz szybciej do przodu, na nikogo nie czeka, głupi za nim biegną, a głupi biegną za głupimi. Ludzie są zabiegani, na nic czasu nie mają. Ludzie sami świat tworzą, w którym biegają jak chomiki w kółku.

Dawno temu z zachodu do Polski przyszło to całe "życie w pośpiechu", kilka lat temu na "lubimy czytać" wprowadzili zakładkę z informacją "czas przeczytania książki", od razu pod tytułem książki najważniejsza informacja, na internecie od kilku lat pod każdym artykułem pierwsza informacja "czas przeczytania artykułu".

Jeżeli nie jest się uczniem/studentem, szkoda czasu na naukę szybkiego czytania. Zajmuje czas nauczenie się tego i potem utrzymywanie jeszcze tej umiejętności.

Jak się przeczyta przez rok czasu 1000 książek z żadnej po roku nie będzie się nic pamiętać.
Lepiej jedną książkę w ciągu roku przeczytać, ale "dobrze", tak, że wyciągnie się z niej dla siebie wszystko co się chce albo potrzebuje.

głupoty
umiejętność jest głupia
przykład

Studium szybkiego czytania :)

Niniejsza książka z powodzeniem może stać się swoistą biblią każdego ślęczącego w uczelnianej bibliotece studenta :) Książkowemu blogerowi też się przyda ;) Ameryki nikt nie odkryje na temat tego, co jest treścią tej pozycji – chodzi o umiejętność szybkiego czytania.

Pożeranie kolejnych stron oczami w szybkim tempie to umiejętność będąca marzeniem każdego, kto książki kocha i jest świadomy tego, jak wielu z nich nie będzie w stanie nigdy przeczytać. Chciało by się bowiem móc ich czytać jak najwięcej ;) Jednakże nie jest to takie proste, a wszystkiego co dostępne w księgarni i bibliotece przeczytać – niestety – nie sposób… Można jednak nauczyć się czytać więcej niż dotąd ;)

Jedna rzecz jest w tym wszystkim kluczowa – szybkiego czytania trzeba się NAUCZYĆ, nikt nie poda nam tej umiejętności na złotej tacy ani nam jej nie zaszczepi. Umiejętność ta to kwestia wytężonej pracy, treningu i setek (jeśli nie tysięcy) stron przeczytanych według zamieszczonych w książce wskazówek. Łatwo nie będzie, a efekty nie przyjdą prawdopodobnie szybko. Mimo to – warto spróbować.

Rady zamieszczone w tej książce dotyczą zarówno samej techniki czytania, jak również odpowiedniego przygotowania do tej czynności. Opisane treningi pozwalają w ramach systematycznych ćwiczeń „na żywym organizmie” (czyli na książce ;) ) zwiększyć koncentrację, poszerzać pole widzenia w trakcie czytania, omijać – co czynimy poniekąd z automatu – fonetyzację, a także skupiać się na dobrodziejstwach pamięci wzrokowej, co prowadzi do bardziej „fotograficznego” sposobu czytania. Co ważne, przedstawione metody nie skutkują bynajmniej obniżeniem poziomu zrozumienia w trakcie czytania jakiejkolwiek książki. Do lamusa można w związku z powyższym odłożyć twierdzenia, że szybkie czytanie odbywa się kosztem zrozumienia lektury.

Bez zbędnych ceregieli i w obliczu wszystkich potencjalnych korzyści – POLECAM! Szczerze, gorąco polecam :) Książki „o czytaniu” nie zawsze są nudne, dowód na tę tezę trzymam właśnie w ręce. Jeśli więc chcecie czytać szybciej, a w konsekwencji więcej – oto lektura właśnie dla Was :)

Dziękuję Wydawnictwu Sensus za egzemplarz recenzencki.

Studium szybkiego czytania :)

Pożeranie kolejnych stron oczami w szybkim tempie to umiejętność będąca...

Książka jest w porządku. Samo jej przeczytanie nie przyniesie spodziewanych rezultatów. Potrzebna będzie systematyczna praca. W książce jest sporo fajnych ćwiczeń, jeśli do tego dodamy aplikacje na telefon to postępy widać bardzo szybko.

Szybkie czytanie wymaga wielu godzin treningów. Ta książka jedynie może nas naprowadzić na właściwe tory, stać się czymś w formie zbioru wskazówek, nie zrobi jednak roboty za nas jeśli sami się nie przyłożymy to codziennych ćwiczeń. :)

Bardzo się cieszę, że przeczytałem tę książkę. Jest to pierwsza z tej serii więc nie potrafię jej porównać z innymi. Bardo dużo ćwiczeń oraz wie rzeczy, które mi uświadomiły coś ważnego. Zasada Pareto obowiązuje przy czytaniu książek i nie ma znaczenia czy czytały dokładnie czy pobieżnie i tak zapamiętamy tylko 20%. A co najważniejsze w jaki sposób przeczytać szybko książkę.

Również na blogu postanowiłem podzielić się tym co myślę o tej książce: http://www.moneygrabbing.co.uk/kategoria/blog-rozwoj-osobisty/

Od zawsze chciałam pójść na kurs szybkiego czytania. Niestety te organizowane w moim mieście są bardzo kosztowne. Ta książka pozwoliła mi spełnić moje marzenia! Jestem z niej w pełni zadowolona! Dlaczego? Już tłumaczę!

Na początku oczywiście mamy szczyptę teorii. Oczywiście nie było jej dużo, ale dało mi to sporo informacji i rozwiało wszelkie stereotypy dotyczące szybkiego czytania. Nie sądziłam, że jest ich tak wiele. A wiecie, że rekord szybkiego czytania to 28061 słów na minutę! W moim przypadku było to początkowo 296, a teraz jest to ok 400. Minął dopiero miesiąc moich ćwiczeń i przyznaję, że nie robiłam ich codziennie. Ale mam nadzieję, że jak będę miała więcej czasu ( po maturze) dobiję do jakichś 800 słów na minutę.

„Rzuć na to okiem” zawiera szereg różnych ćwiczeń związanych z poszerzaniem pola widzenia, rozumieniem czytanego tekstu, prędkością czytania czy koncentracją. Jest to o tyle dobrze, że kolejne rozdziały dotyczące tego samego zagadnienia przeplatają się, więc nie jest tak, iż najpierw uczymy się w pełni koncentracji, a potem poszerzania pola widzenia. Co ważne poziom komplikacji kolejnych zadań rośnie.

Co prawda przy dłuższym ćwiczeniu się w szybkim czytaniu zaczynały mnie bolec oczy, ale mogło być to skutkiem tego, iż bardzo go wytężałam i skupiałam się na jak najlepszym wykonaniu zadań.

Książka godna polecenia? Jak najbardziej! Nie dość, że ćwiczenia w niej zawarte przynoszą efekty, to można je wykonywać wielokrotnie, uprawiając swoje umiejętności. Jestem pewna że będę korzystać z niej jeszcze wiele razy.

Recenzja książki + kilka ćwiczeń

Recenzja książki + kilka ćwiczeń

Książka rozwiała moje złudzenia na to, że w cudowny sposób posiądę tajemną wiedzę czytania powyżej 1000 słów na minutę. Zamiast tego autor zbombardował mnie ćwiczeniami na poszerzenie pola widzenia, koncentrację, wskaźnikowanie, odejście od fonetyzacji i jeszcze kilka innych rzeczy. Szybkie czytanie to efekt ciężkiej, systematycznej pracy. To jest ta zła wiadomość. Dobra jest taka, że to nie kwestia cudownych talentów dostępnych nielicznym. Jeśli pogodzę się z przykrą wiadomością numer jeden i wezmę do pracy, to mogę czytać szybciej.
Pozostała część recenzji na blogu: ksiazkapsychologiczna.blogspot.com

Pozostała część recenzji na blogu: http://ksiazkapsychologiczna.blogspot.com/

zybkie czytanie w pracy recenzenta jest jak szybkie liczenie w pracy bankiera. Niezwykle przydatna umiejętność. Patrząc jednak z szerszej perspektywy zastanówmy się, ile jest książek na świecie. W danych z 2009 roku wynika, że podczas studiów z biblioteki uniwersyteckiej mogłam wypożyczyć milion książek! Milion! Jaka wiedza, możliwość uczenia się na przekazie pokoleń! Ile z tego przeczytałam swoim tempem? Niech to zostanie wstydliwą tajemnicą… Kiedy tylko pojawiła się możliwość zwiększenia tempa czytania, z chęcią sięgnęłam po „Rzuć na to okiem. Rewelacyjne sposoby na szybkie czytanie” Pawła Rudzkiego. Zachęcający tytuł sugerował, że nie będzie to żmudny i długotrwały proces nauki, postanowiłam zatem to sprawdzić na własnej skórze.
Na początku książki autor przybliża zasoby wybranych księgarń internetowych i ideę szybkiego czytania, sprawiając w ten sposób, że chętnie zajrzymy na kolejne strony. Kolejny rozdział obala klasyczne mity i przekonania, jakoby szybkie czytanie zmniejszało zrozumienie, przyczyniało się do pominięcia ważnych treści, a czytanie „dobrej” książki w szybkim tempie stanowi policzek wymierzony jej autorowi. Kiedy już jesteśmy przekonani jak wiele faktów okazało się mitami, przechodzimy do diagnozy tego, jak szybko czytamy i jak wiele z tego rozumiemy. Krótki test i pytania sprawdzające zrozumienie jest klasycznym sposobem weryfikacji stanu czytania. Został on powtórzony co kilka rozdziałów trenujących w nas techniki szybkiego czytania po to, byśmy mieli widoczne dowody na to, że czytamy szybciej. Poza treningami konkretnych umiejętności czytelnikom przybliżana jest wiedza teoretyczna związana z polem widzenia, rolą motywacji, koncentracją, percepcją i pojemnością uwagi.

Pełna recenzja książki na stronie:

• Rozwój osobisty
  • Poradniki
  • Opisane na blogu
  • Zzz_SzybkieCzytanie
  • Ebookpoint.pl

Dodaj cytat z książki Rzuć na to okiem. Rewelacyjne sposoby na szybkie czytanie. Wydanie 2