Ten dom ma tajemnicę

Okładka książki Ten dom ma tajemnicę Joanna Lamparska
Okładka książki Ten dom ma tajemnicę
Joanna Lamparska Wydawnictwo: Asia - Press Cykl: Przewodnik inny niż wszystkie (tom 7) historia
historia
Przewodnik inny niż wszystkie (tom 7)
Ten dom ma tajemnicę. Skarby i sekrety dolnego Śląska
Asia - Press
2018-01-01
2018-01-01

Bardzo ciekawa książka. Spodziewałem się przewodnika, a otrzymałem książkę wspaniale opisującą miejsca i historie, ale przede wszystkim skupiającą się na bohaterach, którzy te tytułowe tajemnice tworzyli. Zdecydowanie polecam.

O Joannie Lamparskiej pierwszy raz usłyszałam kilka lat temu przy okazji „znajdowania Złotego Pociągu” na Śląsku. Mignęła mi w jakimś programie o tym temacie jako powiedzmy „znawca tematu”. Więc zaczęłam grzebać w internetach aż się dogrzebałam i zakupiłam tę książkę. Wygląda ona nieco niepozornie i początkowo jej gabaryt mnie rozczarował. Chyba spodziewałam się tomiszcza na 300 stron nie wiedzieć w sumie dlaczego. Do tego zamieszczone w środku ilustracje których jest sporo są czarnobiałe a książka kosztowała nie mało. Pierwsze rozdziały czytało się ….dziwnie. Miałam wrażenie jakbym miała w ręku szkolny podręcznik do historii co było trochę przerażające bo szkołę już jakiś czas temu skończyłam. Na szczęście potem autorka jakby się rozkręciła a książka nabrała swojego rytmu. Opowiadane historie im dalej tym bardziej stawały się ciekawsze i faktycznie sporo tam było tajemnic, ukrytych skarbów i duchów grasujących po zamkach. Spora cześć historii o ukrytych skarbach to opowieści o łupach nazistów które zaginęły w czasie II WŚ, co wpisywało się w książkę którą czytałam nieco wcześniej „Obrońcy Dzieł Sztuki”. Właściwie nasza (polska) publikacja świetnie uzupełniała tę amerykańską no bo jakby nie było nam rąbnęli w czasie wojny chyba dosłownie wszystko a sporo się do tej pory nie odnalazło. Pod koniec historie stawały się co raz bardziej mrożące krew w żyłach i świetnie się to czytało zwłaszcza jeżeli wcześniej nic się o tych wydarzeniach nie słyszało. W sumie po skończeniu lektury stwierdziłam że faktycznie jest to też niezły przewodnik po tych najbardziej tajemniczych zamkach, dworkach i ruinach Śląska….taki trochę w innym stylu. Bo najpierw warto przeczytać a potem wrzucić książkę do torby i zacząć odwiedzać opisane lokalizacje. Zresztą na końcu każdego rozdziału jest podany taki właśnie mini przewodnik w rodzaju co w pobliżu warto zobaczyć albo dokąd potem najbliżej. Pewnikiem poszukam sobie jeszcze innych książek tej Pani.

Joanna Lamparska w książce "Ten dom ma tajemnicę" przybliża nam ciekawe zakątki Dolnego Śląska, które z różnych względów warto odwiedzić. Mamy tu zabytkowe i okazałe zamki i pałace, które kryją wiele tajemnic oraz niekiedy mrocznych historii, zarówno z czasów średniowiecza jak i z okresu II wojny światowej. Lamparska odkrywa też miejscowości i obiekty mniej znane i popularne, ale z pewnością warte odwiedzenia, gdyż są pięknie położone lub kryją jakieś sekrety (okryte i nieodkryte) i mają interesującą przeszłość. Dolny Śląsk jest pełen takich perełek. Niektóre z opisanych tu miejsc miałam przyjemność zwiedzić, o innych dowiedziałam się dopiero z tej książki. Lamparska to pasjonatka i wkłada wiele czasu oraz serca w odkrywanie i opisywanie różnych ciekawych miejsc na Dolnym Śląsku. Jedne rozdziały są bardzo ciekawe ( na mnie największe wrażenie zrobił wątek dotyczący Pałacu Książęcego we Wleniu i tego, co się tam wydarzyło),inne może nieco mniej, ale jest to na pewno doskonały przewodnik po naszym regionie (mieszkam na Dolnym Śląsku) i zanim się zaplanuje wycieczkę w jakieś miejsce, warto wybrać coś właśnie z tego przewodnika, a wcześniej poczytać o historii danego miejsca. Na końcu każdego rozdziału znajdziemy też bardzo przydatne informacje dotyczące tego w jakich godzinach jest otwarty dany obiekt, jak tam dojechać i co jeszcze ciekawego zwiedzić w najbliższej okolicy.
Zabrakło mi tu kolorowych fotografii poszczególnych miejsc i obiektów, bo jednak czarno - białe fotosy nie oddają w pełni ich walorów wizualnych.

Doskonały marketing Dolnego Śląska... gdyby atmosfera sprzyjała podróżom, byłabym w drodze do odkrycia tajemnic tego regionu!

Kapitalna książka o regionie! Opisy poszczególnych miejsc w interesującej formie, wzbogacone o informacje uzyskane najczęściej od właścicieli obiektów. Liczne ciekawostki i nieznane historie miasteczek i pałaców rozsianych po Dolnym Śląsku. Dla mnie najciekawszą historią jest opisane, przedwojenne zabójstwo w pałacu we Wleniu. Pani Lamparska po raz kolejny nie zawodzi :)

• Do kupienia
  • Posiadam / Historia, Sztuka, Archeologia, Religie
  • Polska
  • * KIEDYŚ przeczytam ??? - do zastanowienia

Dodaj cytat z książki Ten dom ma tajemnicę