KOLIA

1 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
KOLIA
literatura piękna
angielski

Winner of the Governor General's Literary Award, Winner of Quebec's "Canada Reads"
"A storyteller is born. Someone to follow as far as Russia"

źródło opisu: House of Anansi Press

Wojciech Gołębiewski | 2015-09-06
Przeczytana: 06 września 2015

Leblanc (ur. 1980 r., w Montrealu) zadebiutował "Kolią" ( w Quebec pt "L'homme blanc") w 2010 r (ang. wyd. 2013) i zdobył: the Governor General's Literary Award for French Fiction, Quebec's "Canada Reads" competition, oraz the Grand prix du livre de Montreal . Był także nominowany do nagrody Grand Prix magazynu Elle.
Przede wszystkim wkurza mnie tytuł, bo to nie chodzi o naszyjnik, a o imię Kola od Mikołaja. Na okładce czytam słowa:
"Leblanc opowiada nam, niemożliwą do zapomnienia, historię nieprzemijalnej przyjaźni, cierpienia i ostatecznie - przetrwania".
Bohater, którego wbrew tytułowi, będę nazywał Kolą, urodził się w 1937 roku we wschodniosyberyjskim gułagu. Od małego głoduje i kradnie, aż do momentu, gdy pod swoje skrzydła bierze go szwajcarski „zek” (współwięzień) Iosif. Nie wiemy, jak przeżył 10 lat, teraz w warunkach obozowych edukuje się. Iosif uczy go...