BYĆ, ALBO NIE BYĆ "TO BE, OR NOT TO BE" (MÓJ GŁOS W SPRAWIE ŻYDOWSKIEJ)

Wydawnictwo: Wydawca Jeden Taki Pan
7 (3 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
BYĆ, ALBO NIE BYĆ "TO BE, OR NOT TO BE" (MÓJ GŁOS W SPRAWIE ŻYDOWSKIEJ)
9788394231965
Janusz

Jest to niemal nieznana książka Stanisława Bełzy - prawnika, podróżnika i pisarza. Spośród całego pisarskiego dorobku autora, ta jedna książka jest szczególna. Mówi ona o mało znanych nam sprawach, które miały miejsce w okresie zaborów. Książka ta przedstawia punkt widzenia na sprawy żydowskie nie tylko samego autora, ale i ludzi jemu współczesnych co jest często dzisiaj przemilczane. Niemniej jednak, książka ta jest bardzo aktualna i dzisiaj, a kto wie czy nie aktualniejsza niż sto lat temu. Do pobrania jest także darmowa książka o podobnej tematyce pt. "Rok 3333", napisana przez Juliana Ursyna Niemcewicza, z przedmową Stanisława Bełzy. Obie książki bardzo szybko się czyta, nie zdążą więc nikogo znudzić, za to dają dużo do myślenia. Wydanie III.

źródło opisu: Ebookpoint.pl

źródło okładki: Ebookpoint.pl

Bluszczokrzew | 2016-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2016

Broszura antysemicka, dość reprezentatywna dla polskiego piśmiennictwa antysemickiego z przełomu XIX i XX w. Do wykorzystania jako źródło historyczne. Wstęp anonimowego współczesnego wydawcy pokazuje niestety, że są osoby podzielające te poglądy.

Podsumowanie toku wywodu: Naród polski jest ginący, a żydzi (pisani z małej litery) są wszędzie. W porównaniu z nimi Polacy są naiwni, niezaradni, niesolidarni. Polska zmienia się w nową Judeę. Nie żydzi asymilują się do społeczeńśtwa polskiego, ale Polacy do żydów. Choć żydzi ci mogą "należeć ciałem" do Polski, dusza ich należy do żydostwa. Taki żyd jest "mechanicznie spolszczony" (dzięki emancypacji prawnej). Autor co prawda odżegnuje się od pogromów, ale używa retoryki rasistowskiej: argumentów z "instynktu samozachowawczego", metafor biologicznych (przyrównanie do szczurów wędrownych), określeń w rodzaju "obżydzanie miast" czy obrazu "czarnej masy żydostwa".

Janusz | 2015-08-30
Przeczytana: 25 sierpnia 2015

Uważam że każdy powinien tę książkę przeczytać, aczkolwiek jest to tylko moje prywatne zdanie. Gorąco wszystkim polecam, książkę rzeczywiście czyta się szybko, ale długo się o niej myśli.