Rewelacje mesmeryczne

Ignatius

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Edyta Zawiła | 2016-05-19
Przeczytana: 19 maja 2016

Franz Anton Mesmer (1722 1815) − niemiecki lekarz, twórca koncepcji magnetyzmu zwierzęcego i systemu leczniczego zwanego mesmeryzmem.

Uważał, że w każdym organizmie istnieje „fluid uniwersalny” („magnetyzm zwierzęcy”), zaś oddziałując na niego można wpływać na stany chorobowe pacjenta. Przeprowadzał zabiegi mające na celu przeniesienie siły magnetycznej na chorego. Orzeczeniem komisji lekarskich w Paryżu i Berlinie w 1784 uznano jego teorię za pozbawioną podstaw naukowych i nadającą się do odrzucenia.

Poe wprowadza nas w świat hipnozy, spirytyzmu z duchowym przesłaniem, filozoficznymi przesłankami. Doświadczamy eksperymentu na umierającym panu Vankirk'a , który zostaje wprowadzony w sen magnetyczny.
Przysłuchujemy się niezwykłym wypowiedziom filozoficznym, dotyczących Boga, życia pozaziemskiego, materii, istoty człowieka i Anioła śmierci Azraela, z legend muzułmańskich i żydowskich to wszystko w takim naukowym świetle. Ciekawe jest stwierdzenie, że człowiek po śmierci nie będzie...