Krzyk Persefony

Okładka książki Krzyk Persefony
Joanna Pypłacz Wydawnictwo: Szara Godzina horror
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
horror
Wydawnictwo:
Szara Godzina
Data wydania:
2015-10-14
Data 1. wyd. pol.:
2015-10-14
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364312618
Średnia ocen

                6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Scary100challenge2 Dagmara Adwentowska, Radosław Marcin Bartz, Aleksandra Bednarska, Sylwia Błach, Patryk Bogusz, Tomasz Czarny, Maks Dieter, Alicja Gajda, Artur Grzelak, Paweł Jakubowski, Dawid Kądziela, Maciej Klimek, Jarosław Klonowski, Aleksandra Knap, Emilia Kolosa, Alicja M. Kubiak, Agnieszka Kwiatkowska, Kazimierz Kyrcz jr, Małgorzata Lewandowska, Jakub Luberda, Marcin Bartosz Łukasiewicz, Dominika Maniecka, Paweł Mateja, Wiktor Matyszkiewicz, Anna Musiałowicz, Jacek Pelczar, Rafał Pietrzyk, Joanna Pypłacz, Adam Raglan, D.A. Recki, Magdalena Anna Sakowska, Małgorzata Sanchez, Krzysztof Szabla, Maciej Szymczak, Dominika Vicente, Mariusz Wojteczek, Flora Woźnica, Klaudia Zacharska
Ocena 8,3
Scary100challe... Dagmara Adwentowska...
Okładka książki Baźnie Aleksandra Bednarska, Adam Ciszewski, Adrian Gawin, Artur Grzelak, Jarosław Klonowski, Aleksandra Knap, Krzysztof Kotlarski, Rafał Łoboda, Kornel Mikołajczyk, Sylwester Nowicki, Michał Pięta, Joanna Pypłacz, Małgorzata Sanchez, Tomasz Siwiec, Krzysztof Szabla, Maciej Szymczak, Aleksandra Woźniak-Marchewka, Alan Żegota
Ocena 6,5
Baźnie Aleksandra Bednarsk...
Okładka książki Dekady w cieniu Krzysztof Biliński, Edward Bulwer-Lytton, Norbert Góra, Wojciech Gunia, Łukasz Gwiżdż, Dawid Kain, Jarosław Klonowski, Tobiasz Kruk, Łukasz Krukowski, Tadeusz Miciński, Anna Musiałowicz, Joanna Pypłacz, Juliusz Wojciechowicz, Marek Zychla
Ocena 8,9
Dekady w cieniu Krzysztof Biliński,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
80 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
113
60

Na półkach:

Powieść grozy na jesienne wieczory może wydać się najodpowiedniejszą lekturą. Jeszcze jak przeniesiemy się do XIX wieku, wczujemy w klimat epoki, to okaże się, że ponury pejzaż za oknem nie jest wcale taki ponury, a przez chmury przebłyskuje słońce. Trochę niepokoju podczas czytania bardzo się przydaje.
W powieści Joanny Pypłacz „Krzyk Persefony” przenosimy się w czasie do XIX-wiecznego Krakowa. Jak na powieść grozy przystało, jest szpital, stary dwór, trumna z ludzkimi szczątkami i trochę krwi.
Jednak autorka poszła zdecydowanie dalej. Nie dała nam tu typowej powieści gotyckiej. Motywem dominującym uczyniła mit o Persefonie. I to w kontekście tej historii należałoby interpretować utwór. Ponadto posążek Persefony (Kory) pojawia się wielokrotnie i to chyba on budzi największy niepokój czytelnika.
„Jakiś czas temu doszedłem do wniosku, że w każdym człowieku mieszka i Persefona, i Hades. […] Podczas gdy nasza wewnętrzna Persefona pragnie wolności i spełnienia, nasz wewnętrzny Hades dąży do tego, żeby zrobić z nas swoich niewolników. […] Hades zniewala nas za pomocą różnych wyobrażeń, lęków i szkodliwych namiętności. […] Z całej siły ciągnie nas w otchłań i gdy w końcu dopnie swego, stajemy się jego więźniami. Pomaga mu nasza słabość…” [1].
Nie wszystko mi się w powieści podobało, bo miałam wrażenie, że pewne wątki nie do końca zostały wyjaśnione. Nie bardzo zrozumiałam przyczyny samobójstw, których jest tu kilka. Jednak autorka potrafiła mnie uwieść stylem, przenieść w odległe czasy, zaczarować atmosferą książki. Ponadto jej opisy są tak wyraziste, że kiedy bohater grał, to słyszałam muzykę. Chopin, Mozart i odgłosy przyrody tworzą niezwykły klimat. I nawet to, że bohaterowie nie mówią XIX-wiecznym językiem, kompletnie mi nie przeszkadzało. Za to zwróciłam uwagę na problemy społeczne, które zostały w powieści poruszone. Autorka zaznacza temat przemocy wobec kobiet w XIX wieku. Ale porusza też inne problemy: namiętności, miłości, skomplikowanej natury ludzkiej itp.
Myślę, że nie należy tej powieści odczytywać jako typowej powieści grozy. Autorka inteligentnie wykorzystała mit o Persefonie, dając nam wskazówki do odczytania skomplikowanej natury człowieka. Nie duchy, zjawy czy wampiry powinny budzić nasz lęk, a drugi człowiek…

Joanna Pypłacz: Krzyk Persefony. Wydawnictwo Szara Godzina, Katowice 2015, s. 291

Powieść grozy na jesienne wieczory może wydać się najodpowiedniejszą lekturą. Jeszcze jak przeniesiemy się do XIX wieku, wczujemy w klimat epoki, to okaże się, że ponury pejzaż za oknem nie jest wcale taki ponury, a przez chmury przebłyskuje słońce. Trochę niepokoju podczas czytania bardzo się przydaje.
W powieści Joanny Pypłacz „Krzyk Persefony” przenosimy się w czasie do...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    187
  • Przeczytane
    89
  • Posiadam
    30
  • Ebook
    3
  • Literatura polska
    3
  • Teraz czytam
    3
  • Ulubione
    3
  • 2019
    2
  • Biblioteka
    2
  • Wyzwanie książkowe 2016
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Krzyk Persefony


Podobne książki

Przeczytaj także