Igrzyska Śmierci. Trylogia

Okładka książki Igrzyska Śmierci. Trylogia Suzanne Collins
Okładka książki Igrzyska Śmierci. Trylogia
Suzanne Collins Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Igrzyska śmierci (tom 1-3) fantasy, science fiction
Igrzyska śmierci (tom 1-3)
The Hunger Games Trilogy
Media Rodzina
2012-01-01
2012-01-01
Małgorzata Hesko-Kołodzińska, Piotr Budkiewicz
igrzyska śmierci trylogia

Książka "Igrzyska Śmierci" autorstwa Suzanne Collins może przyciągnąć czytelników swoją wciągającą fabułą, która w misterny sposób łączy elementy przygody, romansu i walki o przetrwanie w brutalnym świecie dystopii. Dodatkowo, bohaterowie są głęboko wykreowani, co pozwala czytelnikom łatwo się z nimi utożsamić i emocjonalnie zaangażować w ich losy.

Pierwsza część książki bardzo fajna, drugi tom i kolejne zamierzam kupić niebawem. Książkowy rok czas zacząć...

Reread który planowałam od dawna i udało się ogarnąć go w święta 📚

Ponad 800 stron ciągłego czytania ♥️ Uwielbiam♥️

Długo zbierałam się aby sięgnąć po raz kolejny po tą książkę, udało mi się kiedyś ją kupić w tej wyjątkowej wersji trzy w jednym i powiem szczerze że nie żałuję bo jest piękna.

Czemu mnie wzięło akurat na nią? Oczywiście z powodu ekranizacji kolejnej części. Jak już kiedyś pisałam nie mam problemu z ekranizacjami różnych powieści, ale zanim cokolwiek obejrzę muszę najpierw to przeczytać. A biorąc pod uwagę że książkę naprawdę czytałam dawno temu to żeby móc sięgnąć po kolejną część musiałam ponownie powrócić do pierwszych trzech tomów. Nie ukrywam że trochę się tego bałam, bo wiadomo jak to jest z ponownym czytaniem – coś może nas rozczarować, albo możemy się ponownie zakochać w książce. Nie żałuję!

Książka tak samo jak wiele lat temu wchłonęła mnie od pierwszej strony, wyobraźnia mogła zadziałać –
i chociaż w niektórych momentach przewijały mi się sceny z filmów to i tak w większości moja wyobraźnia mogła kształtować się jak chciała... Witamy w Kapitolu, stolicy Panem– kolejne głodowe igrzyska, dystrykty, Katniss i jej historia, która na każdym kroku zmusza nas do refleksji. Witamy w brutalnym świecie, gdzie żadne żyć trzeba zabić. Zawsze będę ją polecać♥️

Reread który planowałam od dawna i udało się ogarnąć go w święta 📚

Ponad 800 stron ciągłego czytania ♥️ Uwielbiam♥️

Czemu mnie wzięło akurat na nią? Oczywiście z powodu ekranizacji kolejnej...

Pierwsze obejrzałam film i sądzę, że wiernie odtworzył fabułę książki. Podobało mi się, zdecydowanie polecam!😉

"Igrzyska Śmierci" to popularna trylogia autorstwa Suzanne Collins. Książki w trylogii to "Igrzyska Śmierci", "W pierścieniu ognia" i "Kosogłos". Opowiadają one o dystopijnym świecie Panem, gdzie główna bohaterka, Katniss Everdeen, walczy o przetrwanie w brutalnych grach, w których młodzi uczestnicy z różnych dystryktów muszą walczyć na śmierć i życie. Trylogia eksploruje tematy takie jak opór, niesprawiedliwość i przetrwanie, a także badanie psychologicznych aspektów walki i manipulacji. Zyskała dużą popularność i stała się podstawą filmów.

Uwielbiam film więc w końcu sięgnęłam po książkę i bardzo się z tego ciesze! Książke po prostu pochłonełam - świetnie napisana, świetna akcja i dużo się dowiedziałam o bohaterach, czego nie dąlo sie wyciągnąć z filmu. Katniss została bardzo wiernie zobrazowana w filmie za to Peeta dużo zyskuje w książce bo na ekranie jest niczm chelbek pita - nic ciekawego :P Od razu sięgma po kolejna częśc bo ta ksiazka jest poprostu dobrze napisana i swietnie wywazona!

Tak powinno się pisać dystopiczne powieści dla młodzieży. Collins nie skupia się na błahym romansie, czy archetypie wybrańca, konsekwentnie nakłania czytelnika do refleksji i osobistej oceny, kim jest wróg, co tak naprawdę jest złem i jaki świat chcemy budować. Nie podaje rozwiązań wprost, ukazuje szare strefy tego, co zwykle podaje się w czerni i bieli, ale przede wszystkim ostrzega, że każde, nawet najlepsze działanie ma swoją cenę.

Niezwykła.

Niezwykła.

„Igrzyska śmierci" autorstwa Suzanne Collins w założeniu były tylko przechowywanym w moim pokoju prezentem dla kuzyna. Ciekawość jednak zmusiła mnie, by zobaczyć, co to takiego… I całe szczęście!
Muszę przyznać, że z samego początku seria mnie nie urzekła, narracja była nieznośnie sucha, a bohaterów nie dało się polubić. Jedynym, co nakazywało mi czytać dalej były wydarzenia, które od samego początku wynikały z działań i natury postaci. Byłam szczerze ciekawa, co się stanie, jak to wszystko się skończy, i to nie zmieniło się ani w drugiej, ani trzeciej części.

Zmieniła się jednak tematyka — o ile pierwszy tom rzeczywiście skupiał się na Głodowych Igrzyskach i mógłby spokojnie zostać nazwany książką typowo przygodową, tak następne opisywały rewolucję, podejmowały problematykę sprzeciwu wobec okrucieństwa tak długo rządzącego państwem. Collins dokonała tu czegoś niesamowitego, bowiem pierwsza część wcale nie jest tą najlepszą, a prawdziwa istota serii rozwija się dopiero po przeprowadzeniu 74. Głodowych Igrzysk.
Ostatnią część czytało mi się niewątpliwie najlepiej, nie tylko dzięki trzymającej w napięciu akcji, ale i znaczącej zmianie w narracji. Ta zdołała bowiem wyewoluować, stała się płynniejsza i bardziej elastyczna. Pojawiły się piękne zbitki wyrazów, które osobiście ogromnie szanuję, a główna bohaterka, Katniss Everdeen, zaczęła cokolwiek czuć.

W tym momencie warto zwrócić uwagę na kreację bohaterów, która poprzez wszystkie trzy tomy powieści została niesamowicie rozbudowana. Katniss stawała przed realnymi dylematami, a na jej działania wpływały nie tylko chłodna analiza i racjonalne myślenie, ale i emocje, wyraźnie wyczuwalne podczas czytania. Pojawiły się wątki dotyczące postaci pobocznych i wszystko zaczęło nareszcie tworzyć spójną i kompletną historię.

Całość obserwujemy z perspektywy głównej bohaterki, która jest osobą co najmniej specyficzną, co sprawia, że trzeba przyzwyczaić się do jej sposobu postrzegania otaczającej rzeczywistości. Collins ubrała niezwykle trudne wydarzenia w myśli człowieka okrutnie krytycznego i sceptycznie patrzącego na świat, ale ukazała jego problemy nadzwyczaj naturalnie, co poskutkowało tym, że z czasem rzeczywiście stał się ludzki.

Wszystko to składa się na niepowtarzalny klimat powieści, który, choć może na początku wydawać się dość ciężki, jest jedną z charakterystycznych cech serii. Aby go docenić trzeba się jednak dostatecznie zagłębić w ten świat, dlatego polecam brać się za czytanie na raz, najlepiej w dużych dawkach!

Poza tym warto mieć na uwadze to, jak wiele refleksji pozostawia po sobie książka. W pewnym momencie przestaje być tą zwykłą przygodówką dla dzieci, a zaczyna stawiać pytania bez odpowiedzi: o moralność i władzę, śmierć, życie i miłość. Pokazuje, że choć akcja dzieje się w odległej przyszłości, tamci ludzie nadal pozostaną tylko ludźmi, rewolucja nadal będzie wymagać rozlewu krwi, a emocje zawsze już będą przez choćby moment brać górę nad racjonalizmem.

Czy „Igrzyska śmierci" mi się podobały? Fakt, nie od razu zapałałam do nich miłością, jak zdarzało się to przy innych dziełach. Bywało, że niemal rzucałam książką podczas czytania. Nie poleciłabym jej każdemu, mimo że uważam ją za wartą przeczytania choćby dla refleksji. Jeśli jednak szukasz książki, która pozostawi Cię z kociołkiem szalejących i rozdzierających od środka emocji, ogromnym podziwem dla autorki, a także będzie stanowiła doskonałe podłoże do rozmyślań o trzeciej w nocy — to jest to pozycja, po którą koniecznie musisz sięgnąć!

~Śliwka

KOCHAAAM CAŁYM SERCEM