Spacerownik wrocławski 2. Nowe trasy

Wydawnictwo: Agora SA
Ola

KOLEJE JEDNEJ ULICY - NA TRAKCIE ŚWIDNICKIM - TRZY RYNKI - URODA BOGACTWA - PANISKA Z PAŃSKIEJ -CUDA NAD ODRĄ - NIE TAKA ŚWIĘTA DZIELNICA - PROMENADA NIE OD PARADY - MIASTO Z 1001 NOCY - NAD DACHAMI WROCŁAWIA Tylko we Wrocławiu spotkacie na podwórku starej kamienicy ludwisarza mordercę, przekonacie się, jak zbić fortunę na bawarskim piwie, zanurzycie się w klimat szalonych lat 20. i...

Tylko we Wrocławiu spotkacie na podwórku starej kamienicy ludwisarza mordercę, przekonacie się, jak zbić fortunę na bawarskim piwie, zanurzycie się w klimat szalonych lat 20. i poczujecie chłód cienia, który rzucają Wrota Dżumy.

Dziesięć tras spacerowych wiedzie przez miejsca popularne i kompletnie zapomniane. Takie, które dobrze wyglądają w eleganckich albumach, i takie, w które zapuszczają się tylko prawdziwi odkrywcy. „Cuda nad Odrą” to nie tylko barokowe dzieła sztuki i złoto jezuitów, ale także XIX-wieczne czynszówki na Nadodrzu, kryjące w zrujnowanych sieniach stiuki i bajecznie kolorowe kafle. W dawnej dzielnicy żydowskiej natraficie na ślady po bogatych arystokratach i przekonacie się, dlaczego na ulicy św. Antoniego podają kawę z ciasteczkową trumienką. Na dworcu czekać będą na Was smok i cesarski salon, a Iustitia strzegąca wrót sądu opowie, jak to sąd chciał ją oślepić.

Przekonacie się, że Wrocław to miasto z tysiąca i jednej nocy (spacer nocny to punkt obowiązkowy), i obejrzycie je z lotu ptaka. To może być początek pięknej znajomości, a nawet wielkiego uczucia.

Książka zdobyła I nagrodę w kategorii Przewodniki XXIV Ogólnopolskiego Przeglądu Ksiązki Krajoznawczej i Turystycznej Tour Salon 2015.
Jury uzasadniło swój wybór następująco:
"Za oryginalne i atrakcyjne przedstawienie miasta w aspekcie mało znanych szczegółów przy bardzo bogatej i zróżnicowanej treści, pozwalającej zaangażować się w poznawanie miejscowości oraz budowanie pomostu mentalnego współczesnych jej mieszkańców między okresem sprzed i po 1945 r., za dobrze dobrane i zreprodukowane zdjęcia bez ich nadmiaru, w sumie za dobre edytorskie opracowanie."

źródło opisu: kulturalnysklep.pl

źródło okładki: kulturalnysklep.pl

Łidżi Moore | 2019-04-03

Tak jak i pierwsza część "Spacerownika", książka bardzo dobrze napisana. Styl tekstu przypomina artykuły spotykane w gazetach, co jest dużym plusem, ponieważ szukanie informacji jest dzięki temu, łatwe i interesujące. Można się wciągnąć nawet w nudne tematy. Wszystko dopełniają naprawdę dobre zdjęcia.
Druga część posiada dużo więcej informacji niż pierwsza, uważam także, że jest bardziej poukładana a przez to wygodniejsza.
Szczerze polecam wszystkim zainteresowanym.

Grzegorz Pietrzak | 2015-10-17

Zasłużone 10/10. Mogę z czystym sumieniem stwierdzić, że nie przeczytałem dotąd bardziej rzeczowego i konkretnego przewodnika. Gratka dla wytrawnych odkrywców.

Des | 2015-10-08

Niestandardowy przewodnik - dzięki niemu można zabłysnąć wśród znajomych opowiadając ciekawą historię dotyczącą budynku niedaleko którego się przechodzi. Wrocław pokazany z zupełnie innej strony. Ciekawy zarówno dla przyjezdnych jak i dla mieszkańców.
Ponadto wydanie dopracowane graficznie - zdjęcia są wprost przepiękne.

Peter | 2015-07-29
Przeczytana: 24 lipca 2015

Nowe wydanie dużo lepsze niż poprzednie, które przeglądałem u znajomych. Fajniejsze zdjęcia, ładniejsza szata graficzna, nowe spacery i uaktualnione. Ciekawe, że studiując we Wrocławiu przechodziłem wiele razy obok miejsc, które opisuje autorka i nie miałem pojęcia jak ciekawe historie kryją się za fasadami budynków!
Książkę polecam szczególnie tym, którzy chcą poznać Wrocław w przyjemny sposób - spacerując, bo ta książka faktycznie sprawdza się podczas rodzinnej przechadzki po mieście.