Książka Roku 2018

Władcy Polski. Historia na nowo opowiedziana

Wydawnictwo: Agora SA
historia

W 50 wywiadach o ludziach, którzy siedzieli na polskim tronie opowiadają wybitni historycy. To dzieje naszego kraju opowiedziane w taki sposób w jaki nikt jeszcze ich nie opowiedział. Anglicy i Francuzi uczynili ze swoich królów towar eksportowy, książki o królowej-dziewicy Elżbiecie czy krwawej Margot czytają miliony. Nasi monarchowie, zasuszeni w obrazach Matejki, wydają się nudni i...

Anglicy i Francuzi uczynili ze swoich królów towar eksportowy, książki o królowej-dziewicy Elżbiecie czy krwawej Margot czytają miliony. Nasi monarchowie, zasuszeni w obrazach Matejki, wydają się nudni i prowincjonalni, wegetują w rezerwacie szkolnych podręczników. A przecież historia Polski jest równie pasjonująca i dramatyczna, jak Anglii czy Francji. Nie brak w niej bezwzględnej rywalizacji o władzę, są zdrady i sojusze, wielkie postacie i nikczemnicy, gry dyplomatyczne i dworskie intrygi, walka na śmierć i życie. Jest bogata warstwa obyczajowa, w której zachodnie wpływy zderzają się z sarmackim przepychem i wschodnim rozpasaniem. Są rodzinne tajemnice, zdrady i romanse.

„Władcy” to okazja, żeby przyjrzeć się bliżej ludziom wyniesionym na szczyty władzy; przekonać się, jak podejmowali decyzje; kiedy naszymi dziejami rządził przypadek, a kiedy udało się osiodłać kobyłę historii.

Ale jak najatrakcyjniej o nich opowiedzieć ? Złotego środka nie ma, lecz próbować trzeba. Ta książka to właśnie taka próba. Wiedza zawodowych badaczy spotkała się w niej z dociekliwością doświadczonych dziennikarzy. Przyniosło to rewelacyjny efekt: historia wyszła poza suche ramy podręcznikowej opowieści, a jednocześnie zeszła z cokołu naukowego opracowania. Stała się przystępna.

źródło opisu: Wydawnictwo

źródło okładki: Wydawnictwo

Smuggler | 2018-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2018

Uffff. Ponad 1200 stron za mną. I uważam, że było warto. Okazuje się, że można ciekawie pisać o historii Polski, tzn. o jej władcach, począwszy od czasów "przedmieszkowych", aż po Stanisława Augusta. To, co w podręcznikach historii jest nudą, tu zamienia się nieraz w opowieści które śmiało mogłyby konkurować z wydarzeniami z Gry o Tron. Nasi władcy okazują się ludźmi z krwi i kości, pełnymi pasji i namiętności.

Ot, dla przykładu - wiecie jak umarł książę Władysław Laskonogi? Mając 70 lat na karku zawlókł do łóżka jakąś niemiecką dziewczynę ze Śląska i ją zgwałcił. Ale wbrew pozorom nie stanęło mu przy tym serce. Że tak powiem, co miało stanąć, to akurat stanęło (na wysokości zadania). Tyle, że owa dziewoja w rewanżu też mu potem coś wsadziła - nóż w brzuch. Tego w podręcznikach szkolnych nie znajdziecie. :) I wielu, wielu innych faktów też.

Przy okazji można zrewidować obraz wielu władców - tych, których uznajemy za wybitnych, jak i tych, na których zwykle wiesza się psy (jak...

CzytAśka | 2019-01-15
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 15 stycznia 2019

Ponad dwa tygodnie przebywałam w wyższych sferach.
Czasem bywało wystawnie, czasem biednie, czasem krwawo a kiedy indziej bardzo politycznie.
Zapraszam na www.czytaska.pl w świat „Władców Polski”.
Ciekawi to ludzie byli!

extramagic | 2019-01-06