Niewolnicy w Breslau, wolni we Wrocławiu: Wspomnienia Polaków wojennego Wrocławia

Wydawnictwo: Wydawnictwo Towarzystwa Miłośników Wrocławia "WRATISLAVIA"
838622102X
elwis

Książka zawiera 31 wspomnień Polaków, którzy w czasie II wojny światowej byli wywiezieni na roboty przymusowe do Wrocławia. Szacuje się ich liczbę na ok. 50 tys., a ich dzieje są stosunkowo mało znane. Doświadczyli tu ciężkiej, niewolniczej pracy, nieludzkiego traktowania, głodu, chłodu i wielu upokorzeń. Stworzyli jednak pewną wspólnotę, która wzajemnie się wspierała i przeciwstawiała hitlerowskiemu terrorowi, a po wielu latach zaowocowała utworzeniem Klubu Ludzi ze znakiem "P" przy TMW.
Dane im też było przeżyć dramat oblężenia Wrocławia w 1945 r. - Festung Breslau. Relacje autentycznych świadków tamtych wydarzeń - czasem chłodne i beznamiętne, czasem pełne bólu odzywające się nawet po latach - czyta się z dużym zainteresowaniem i świadomością, że stanowią one cenny dokument historyczny.

źródło opisu: Wydawnictwo TMW "WRATISLAVIA", 1995

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

elwis | 2015-07-13
Przeczytana: 05 czerwca 2015

Bardzo autentyczne wspomnienia. Życie zwykłych ludzi, którzy w czasie II Wojny Światowej znaleźli się w Breslau. Od momentu przeczytania książki, chodząc po Wrocławiu wyczuwam historie, rozpoznaję budynki, które znają czasy wojny. Polecam z całego serca!