Okładka książki Niewolnicy w Breslau, wolni we Wrocławiu: Wspomnienia Polaków wojennego Wrocławia
Anna Kosmulska Wydawnictwo: Wydawnictwo Towarzystwa Miłośników Wrocławia "WRATISLAVIA" powieść historyczna
powieść historyczna
Wydawnictwo Towarzystwa Miłośników Wrocławia "WRATISLAVIA"
1995-01-01
1995-01-01
838622102X
Breslau Wrocław robotnicy przymusowi pl. Grunwaldzki Dolmel ludzie ze znakiem P

Unikatowy wielogłos wspomnień Polaków, których wojenne losy rzuciły w objęcia hitlerowskiego aparatu represji i związały - niekiedy na całe już życie - z niemieckim Breslau i polskim Wrocławiem.

Na książkę składają się relacje kilkudziesięciu osób podzielone na dwie zasadnicze grupy: wspomnienia Polaków skierowanych przez hitlerowców do przymusowych prac w Rzeszy już na początkowym etapie wojny oraz osób, które trafiły do Breslau po upadku Powstania Warszawskiego stanowiąc siłę roboczą dla coraz bardziej chwiejącego się hitlerowskiego potencjału gospodarczego.

Wyczerpująca praca w zakładach przemysłowych, fatalne warunki bytowania: wszy, pchły, pluskwy, głód, terror, niepewność dnia następnego - to wspólny mianownik wielu z tych relacji.
Nieco lepszy los przypadał w udziale tym, którzy trafiali do "prywatnych rąk" niemieckich panów stanowiąc np. pomoc domową. Swoisty "targ niewolników" w centrum Breslau pozwalał niemieckim pracodawcom na wybór towaru...

Wiele z tych wspomnień się krzyżuje, poznajemy niekiedy te same miejsca czy fakty widziane i zapamiętane przez różne osoby. Poznajemy miasto, z jego ówczesną topografią oraz historią, która rozgrywa się na oczach mieszkańców: od niemal sielankowej oazy spokoju po czas kilkumiesięcznego procesu zagłady.
Działania wojenne podczas oblężenia Festung Breslau dotykały bowiem zarówno obrońców, jak i uciśnionych - narażonych na skutki nalotów i ostrzałów.

Ciekawe poznawczo są relacje opisujące kształtowanie się szeroko rozumianej polskości w niemieckim mieście, powstanie ruchu oporu (grupa "Olimp"), przebieg akcji sabotażowych w fabrykach i zakładach. Najbardziej przejmujące momenty dotyczą oczywiście czasu oblężenia i zagłady miasta, w którym wielu z narratorów i bohaterów tego zbioru pozostało już na stałe i pomagało w jego podniesieniu z dna morza ruin.

Pewna surowość tych relacji dodaje im autentyzmu, opowiadają bowiem ludzie z różnym wykształceniem, zróżnicowaną elokwencją, ale - na szczęście - owa prawdziwość nie przepadła w toku prac redakcyjnych nad tym tomem.

Drugie wydanie tej pozycji, poprawione i rozszerzone, ukazało się nakładem wrocławskiego wydawnictwa EMKA i zawiera zdjęcia, reprodukcje rysunków i pomocne dla badaczy tematu aneksy.
Jest to kolejna z tych książek, które dla Wrocławiaków zainteresowanych wojenną historią naszego miasta powinny stanowić obowiązkową część domowej biblioteki.

Bardzo autentyczne wspomnienia. Życie zwykłych ludzi, którzy w czasie II Wojny Światowej znaleźli się w Breslau. Od momentu przeczytania książki, chodząc po Wrocławiu wyczuwam historie, rozpoznaję budynki, które znają czasy wojny. Polecam z całego serca!