Roma i Amor. Historia prawdziwa

Jerzy Zieliński Wydawnictwo: Psychoskok literatura piękna
Psychoskok
2015-08-25
2015-08-25

"Roma i Amor (historia prawdziwa)" to współczesna powieść obyczajowa.

Za czasów PRL wydawany był tygodnik "Panorama", gdzie w każdym numerze można było przeczytać świetne kryminały Magmy (pod tym pseudonimem pisał Jerzy Urban).
Powieść Jerzego Zielińskiego jest napisana w tym właśnie stylu. To styl lekki, nieco kpiący z bohaterów.

Roma. Dojrzała, nieco zwariowana, nieszczęśliwa żona niewidomego tyrana. Przez przypadek wpada na pierwszy, szalony pomysł pozbycia się męża. Potem różnych pomysłów będzie miała Roma jeszcze kilka. I wszystkie będzie konsekwentnie realizować.

"Roma i Amor" to powieść przede wszystkim o poszukiwaniu miłości, stabilności w życiu i o ogromnym, przytłaczającym poczuciu samotności. To opowieść-przestroga przed naiwnością i ufnością, przed działaniem pod wypływem chwili.

Sam tytuł powieści "Roma i Amor" zastanowił mnie. Amor to ananim słowa Roma. A tytułowa bohaterka bardzo przewrotną osóbką jest…

Polecam.

Moja ocena: 3/5

Za książkę w formie e-booka dziękuję Pani Agnieszce z Wydawnictwa Psychoskok.

/z mojego bloga/

"Roma i Amor (historia prawdziwa)" to współczesna powieść obyczajowa.

Roma. Dojrzała, nieco zwariowana,...

Główną bohaterką powieści jest Roma - czterdziestoletnia kobieta, której historię poznajemy praktycznie od podszewki. W wieku trzydziestu trzech lat wychodzi ona za ćwierć wieku starszego, niewidomego Igora, który staje się przyczyną jej cierpień, bólu i rozczarowań. Wciąż poniżana, bita (tak, tak, bita!),pozbawiona wszelkich praw, staje się emocjonalno - fizycznym wrakiem. Doprowadzona do ostateczności, w końcu wyrywa się ze złotej klatki, co zaczyna stanowić pozory jej przyszłościowego szczęścia. Wyzwolona, z pozostawionym jej sporym bogactwem, firmą, pragnieniem ponownego ułożenia sobie życia, Roma wyjeżdża z przyjaciółmi i... Poznaje Piotra.

"Dopiero po chwili Piotr, przełknąwszy kęs smacznego kotleta, skomentował ich uwagi: - Kochani, wszyscy tu jesteśmy dorośli i wiemy, że czasem zdarza się ludziom wejść w bliższe relacje, czuć do siebie szczególną sympatię i rozumieć się wzajemnie. To właśnie dotyczy nas. Prawda Romuś? - spytał i chciał ująć ją za rękę, ale nie natrafiwszy na nią, bo akurat zamaszyście kroiła kotleta, tylko pogłaskał ją po ramieniu".

Piotr cierpi na chorobę, przez którą staje się niewidomy. Roma, odrzucając w zapomnienie poprzednie bolesne doświadczenia z ociemniałym mężczyzną, daje sobie i Piotrowi szansę, całkowicie tracąc czujność. Daje się wplątać (na własne życzenie, zaślepiona pragnieniem posiadania dziecka) w dziwny układ, po którym okazuje się, że jej wybranek nie jest tym, za kogo go uważała. Oszukana, niemożliwie zraniona i rozdarta, podejmuje nowe, trudne decyzje.

Roma i Amor to lekko czytająca się powieść obyczajowa, która ukazuje, jak ciężkie i rozdzierające bywają życiowe decyzje. Opowiada o błędach, nauczkach i wyciąganych lekcjach na przyszłość. Uczy, że każdy może boleśnie się pomylić, ale pomimo tego, nigdy nie powinien się poddawać i przestawać wierzyć w szczęście. W szczęście, na które zawsze jest czas.

www.wirtualnaksiazka.blogspot.com

"Utarczki słowne przechodziły często w rękoczyny i, mimo że Roma broniła się jak mogła, obrywała razy wymierzane w szale, przy użyciu białej laski, którą zawsze miał przy sobie.

Ten przedmiot, powszechnie używany przez niewidomych w celu bezpiecznego poruszania się w przestrzeni i stanowiący swoisty znak rozpoznawczy, znalazł w rękach Igora nowe, okrutne zastosowanie. W napadach szału bił nim na oślep, gdy udało mu się zapędzić przestraszoną kobietę w narożnik pomieszczenia."

W końcu zdesperowana kobieta, wykorzystując lubieżność męża, przyczynia się do jego śmierci. Jako wdowa przejmuje firmę. Bezpieczeństwo finansowe i wolność od tyrana powodują, że odżywa, odradza się jako kobieta.

Podczas wyjazdu z przyjaciółmi poznaje Piotra, mężczyznę czułego, wrażliwego i wykształconego. Piotr jednak cierpi na chorobę, która odbiera mu wzrok… Pomimo lęków wynikających z wcześniejszych doświadczeń, Roma postanawia związać się z nim. Wkrótce biorą ślub. Szybko się jednak okaże, że zza fasady kulturalnego i wrażliwego mężczyzny wydostanie się zupełnie inne oblicze tego człowieka…

„Roma i Amor – historia prawdziwa” Jerzego Zielińskiego jest współczesną powieścią obyczajową o walce z niesprzyjającym losem, popełnianych w życiu błędach i pragnieniu miłości.

"Utarczki słowne przechodziły często w rękoczyny i, mimo że Roma...

Szalone pomysły bohaterów prowadzą do poważnych perturbacji. Bohaterka powieści Jerzego Zielińskiego, Roma, w wieku trzydziestu trzech lat wychodzi za mąż za starszego od siebie o dwadzieścia pięć lat, niewidomego drobnego przedsiębiorcę. Małżeństwo z nim jest dla Romy pasmem cierpień. Igor znęca się nad nią psychicznie, fizycznie, stosuje też przemoc seksualną.

Utarczki...

Nie podzielę niestety zachwytów. Prosta, obyczajowa powieść z dziwną postacią głównej bohaterki i jej postępowaniem. Nie porwała mnie.

• Inne w biblioteczce
  • Egzemplarz recenzencki