Sherlock: The Memoirs of Sherlock Holmes

Cykl: Sherlock Holmes (tom 6)
Wydawnictwo: Random House
angielski
Miasmatique

The hit BBC series Sherlock, starring Benedict Cumberbatch, offers a fresh, contemporary take on the original Sir Arthur Conan Doyle stories, and has helped introduce a whole new generation of fans to the legendary detective. This TV tie-in edition to Sir Arthur Conan Doyle's second collection of Sherlock Holmes short stories, which was first published in 1894, includes the infamous 'The...

This TV tie-in edition to Sir Arthur Conan Doyle's second collection of Sherlock Holmes short stories, which was first published in 1894, includes the infamous 'The Final Problem'. It is one of Conan Doyle's favourite Sherlock tales and the detective's deadliest challenge. This is the ultimate thriller, in which Sherlock meets his intellectual match: the criminal mastermind Professor Moriarty. As Moriarty pushes Sherlock to his intellectual limits, this game of cat and mouse will test not only their wits but their mortality.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

„Nie wiem, jak się to panu udaje, panie Holmes, sądzę jednak, że wszyscy detektywi, czy to prawdziwi czy wymyśleni, byliby w porównaniu z panem niczym dzieci.” – z opowiadania „Gloria Scott”.

„Dzienniki Sherlocka Holmesa” to niezwykła lektura i świetny cykl opowiadań. Dowiadujemy się wielu interesujących informacji o Sherlocku Holmesie:
- o jego przeszłości(opowiadanie „Gloria Scott”,„Rytuał Musgrave'ów”)
- o jego zainteresowaniach (był bokserem, szermierzem, studiował – opowiadanie „Żółta twarz” i „Gloria Scott”)
- o jego nawykach (np. to że był wielkim bałaganiarzem, lubił miasto i że zapisywał notatki na mankietach koszuli:) - opowiadanie „Rytuał Musgrave'ów”, „Stały pacjent”, „Traktat morski”)
- o jego rodzinie (pojawia się brat Mycroft w opowiadaniu „Grecki tłumacz")
- wreszcie o jego Nemezis(pojawia się profesor Moriarty!:)w opowiadaniu „Ostatnia zagadka”)

Dzienniki nie zapominają o przyjaźni Watsona i Sherlocka. Uwielbiam wszystkie ich rozmowy, wspólne spacery i tą...

Wkp | 2017-04-12

OSTATECZNA ZAGADKA

W szóstym audiobooku przedstawiającym losy Sherlocka Holmesa na tytułowego bohatera czekają kolejne tajemnice i niebezpieczeństwa. Tym razem przyjdzie mu się jednak zmierzyć z najtrudniejszym problemem w całej jego karierze. Sławną ostatnią zagadką, za którą będzie musiał zapłacić wysoką cenę. Najwyższą.

Pewnego dnia znika słynny koń wyścigowy, a jego właściciel zostaje znaleziony martwy. Sherlock włącza się do śledztwa, ale to dopiero początek pracy. Czeka na niego bowiem jeszcze jedenaście innych, nie mniej zagmatwanych spraw. Otóż pewnego urzędnika – przed objęciem przez niego nowej posady – odwiedza osobnik oferujący mu lepsze warunki zatrudnienia, jednak mający przy tym pewną konkretną prośbę. Poza tym ginie pewien pułkownik, natomiast u naszego detektywa zjawia się nie kto inny jak jego brat Mycroft, którego znajomy ma zadanie dla Holmesa. W końcu, po wielu perypetiach nadchodzi czas poznania arcywroga Sherlocka, profesora Moriarty’ego zwanego Napoleonem...

Ula Urban | 2017-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2017

To jedna z tych książek, do których z przyjemnością wraca się co parę lat, mimio że rozwiązania zagadek są już znane. "Wspomnienia Sherlocka Holmesa" to odwiedziny u dwóch starych przyjaciół - może nie najbardziej ekscytujące, ale pełne uroku i niepowtarzalnego stylu.

modli | 2015-12-28

Bored! Bored! Bored! BORED!
W przypadku Sherlocka Holmesa, porównując oryginalne dzieła literackie do telewizyjnych adaptacji z XXI wieku, ogólnie ciężko powiedzieć „książka była lepsza”, jednak „Wspomnienia Sherlocka Holmesa” są niebezpiecznie blisko literackiego dna. Główny zarzut: nuda. Historie z tego zbioru niemal wcale nie rozwijają postaci Holmesa czy jego przyjaciela, Watsona. Autor skupia się na przedstawianiu i rozwiązywaniu kolejnych zagadek. Niestety te łamigłówki nie frapują ani podczas przydługiego przedstawiania ich przez kolejnego klienta Holmesa ani też już po ich rozwiązaniu. W większości opowiadań schemat wygląda następująco: 5-10% całej długości opowiadania, urywek z dnia życia Holmesa i Watsona (to akurat jest okay); 40% siedzenie w fotelu i słuchanie nudnej opowieści klienta; 20%, rozwiązywanie sprawy (zazwyczaj nieciekawe, bo praktycznie bez zwrotów akcji, a Holmes i tak wszystkie myśli zatrzymuje dla siebie); jakieś 30% (albo czasami niestety więcej), denny...

Magdalena T | 2015-01-03
Przeczytana: 01 stycznia 2015

Zapiski Watsona wciągają czytelnika i przybliżają mu charakter nie tylko jego przyjaciela, ale także opisują w ciekawy sposób daną zagadkę czy też zbrodnię. W każdym ze wspomnień ukazany jest niezwykły intelekt Holmesa oraz jego metody pracy. Możemy poznać także obu panów ze strony „ludzkiej” – to jakimi są ludźmi i przyjaciółmi. Książka nie jest obszerna, zawiera tylko jedenaście rozdziałów, nie za długich i nie za krótkich, czyli takich w sam raz.Podsumowując: lektura warta uwagi. Kolejna książka, która trzyma wysoki poziom i rozbudza apetyt na więcej. Całość charakteryzuje lekki styl, a czytanie nie męczy. Wyobraźnia może spokojnie dryfować na wodach fantazji i atrakcji. Muszę powiedzieć, że zazdroszczę doktorkowi towarzystwa tak wybitnego człowieka, ale najchętniej to bym przeniosła się na chwilę do tamtych czasów, na Baker Street i posiedziała z Holmesem i Watsonem w ich saloniku. Myślę, że jest to książka, po którą sięga się nie raz. Dla fanów Holmesa te książki to czysta...

Beatriz_Aguilar | 2014-07-03
Przeczytana: 19 czerwca 2014

Książki Sir Conana Doyle'a, których głównymi bohaterami są Sherlock Holmes i doktor Watson, należą, moim zdaniem, do niezbyt licznej grupy dzieł literatury nie potrzebujących rekomendacji i pochlebnych opinii.

Kto by pomyślał, że "Pamiętniki Sherlocka Holmesa" (w przekładach na język polski można spotkać również inny tytuł tj. "Wspomnienia Sherlocka Holmesa") po raz pierwszy w oryginale zostały wydane dokładnie 120 lat temu! Pomimo upływu ponad wieku od premiery, zbiór 11 opowiadań poświęconych zagadkom rozwiązanym przez sławnego detektywa to świetna i przyjemna lektura. Opowiadania pochłania się jedno po drugim a pozwalają na to zawiłość, nieprzewidywalność a także niezwykły sposób rozwiązywania zbrodni, z którymi ma do czynienia Sir Holmes. Warto również zaznaczyć, że historie napisane są przystępnym językiem pozbawionym takiej ociężałości, nadmiernego patosu i moralności, charakterystycznych dla innych klasycznych dzieł epoki wiktoriańskiej.

Dwa opowiadania spośród...

Marcin | 2015-10-31
Przeczytana: 28 października 2015

"The Memoirs of Sherlock Holmes", czyli "Dzienniki Sherlocka Holmesa" (lub w innym spotykanym tłumaczeniu "Wspomnienia Sherlocka Holmesa"), czytało mi się bardzo dobrze. Widocznie trafiłem na dobrych tłumaczy (Anna Krochmal i Robert Kędzierski) a w przypadku Doyle'a tłumaczenie ma duże znaczenie. Opowiadania dobre, ale trochę za krótkie i schematyczne. To się jednak zauważa jedynie gdy czytamy kilka opowiadań jedno po drugim. Najlepiej czytać tak z doskoku. Ot, po jednej zagadce raz na jakiś czas. Taka mała literacka zakąska od czasu do czasu :)

Muszę pochwalić wydawnictwo REA, za to że poszli na rękę zarówno prawdziwym fanom detektywa jak i chcącym od czasu do czasu poczytać jego przygody. Ci pierwsi otrzymali bowiem potężną cegłę (tysiąc stron i chyba parę kilogramów) w postaci kompilacji wszystkich utworów Doyle'a o Sherlocku, pod nazwą "Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa". Ja jednak do tak hardkorowych fanów nie należę, a poza tym bardzo cenię sobie komfort czytania....

sinnatag | 2013-03-30
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 21 marca 2013

Najsłabsza część przygód Sherlocka Holmesa, z jaką do tej pory miałam do czynienia. Każda opowieść w głównej mierze opiera się na przydługim opisie klienta Holmesa, jego obaw i podejrzeń, i podróży Holmesa i Watsona na miejsce zbrodni.

Nie jesteśmy w stanie zgadnąć, kto ją popełnił, bo autor nam na to nie pozwala, podając tak mało szczegółów, jak to tylko możliwe. Dowiadujemy się prawdy dopiero w ostatnich akapitach i wtedy rozwiązanie wydaje nam się banalnie proste. Nie mamy możliwości prowadzenia śledztwa razem z Holmesem, co tak przypadło mi do gustu w poprzednich częściach.

Czytając "Wspomnienia Sherlocka Holmesa" stwierdziłam, że nie dziwi mnie wcale, w jaki sposób Conan Doyle postanowił pożegnać się z detektywem w "Ostatniej zagadce"...

Kryanka | 2017-10-31
Przeczytana: 31 października 2017

Sherlock Holmes, ulubieniec czytelników (i widzów), geniusz i pogromca zła, łamiący konwenanse epoki, kalkulujący jak maszyna, ale z poczuciem humoru, narkoman, który z nudów strzela w ściany pokoju, w tym zbiorze opowiadań miał zakończyć ziemską karierę. Zwyczajnie sam autor miał już go dość. "Wspomnienia" zawierają typowe opowiadanie Holmesowskie (klient, zagadka, miejsce zbrodni, wielka odsłona i na koniec wytłumaczenie), nawet lepsze i ciekawsze niż poprzednie, choć moim zdaniem ich krótka forma mocno ogranicza możliwość choćby rozwoju postaci. Co ciekawe, odcinki serialu oparte na opowiadaniach są lepsze po przeczytaniu oryginału.

Jolka | 2014-06-23

Stworzona postać Sherlocka Holmesa jest wspaniała.Z każdą kolejną stroną czytelnik zagłębia się tak jakby był głównym bohaterem