chiny, podróżowanie
Bułkowski

"Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin" to zbiór zabawnych historii z życia Polki w jednym z największych miast Chin i reportaży z podróży po Państwie Środka. Autorka opisuje chińską codzienność, która czasem nosi znamiona sportu wyczynowego, komedie komunikacyjnych omyłek, kulturowe zawirowania i próby oswajania zupełnie innej, niż znana z rodzinnego kraju, wielkomiejskiej rzeczywistości współczesnych Chin.

Książka "Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin" to swoisty dziennik zdziwień. Przeczytamy w nim o obutych psach, podrabianym ryżu, układaniu się z duchami, przemycie mleka w proszku, targach matrymonialnych, słodyczach nadziewanych pastą z czerwonej fasoli i o tym, co powinien zrobić każdy chiński prawdziwy mężczyzna. Autorka opowiada o swoich potyczkach i niuansach chińskiej kultury z humorem i dystansem, zapraszając do wspólnej podróży po "kraju na końcu świata i nie z tego świata". Podróży lokalnym zwyczajem bez trzymanki i czasem pod prąd.

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: www.burdaksiazki.pl/

Przeczytana: 13 sierpnia 2015

Już nie raz pisałam Wam jak bardzo lubię podróże. Uwielbiam poznawać nowe miejsca itd. Nie będę po raz kolejny się o tym rozpisywała, bo jeśli czytacie nas od dawna to doskonale o tym wicie. Znacie też moją pasję do książek podróżniczych. Gdybym tylko mogła - czytałabym je na okrągło. Szkoda tylko, że ogólnie na czytanie mam coraz mniej czasu...

Ale gdy tylko jakaś tego typu lektura wpadnie w moje ręce nie tracę czasu. A już tym bardziej wtedy, gdy tematyka takiego albumu dotyczy miejsc bardzo odległych i z całą pewnością dla mnie nieosiągalnych. Nidy nie wybrałabym się w podróż do Tybetu, o którym miałam przyjemność pisać Wam ostatnio. I na pewno nigdy, przenigdy nie wybrałabym się w podróż do Chin. Wiedziałam o tym już dawno, ale lektura, którą chciałabym Wam dziś polecić tylko utwierdziła mnie w tym przekonaniu. Bo Chiny to piękny i jednocześnie bardzo dziwny kraj. Nie umiałabym tam żyć, ale nie ukrywam, że zawsze bardzo mnie interesowało jak tam jest.

Już kiedyś miałam...

Sorrow | 2018-05-04
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 29 kwietnia 2018

To moja pierwsz książka podróżnicza i całe szczęście, że już trochę książek z innych dziedzin za mną bo wiem, że "jedna jaskółka wiosny nie czyni". Do rzeczy. Plusem ogromnym tej książki są zdjęcia. Książka podróżnicza bez zdjęć to dla mnie jak święta bez mandarynek. Bez sensu. I na tym plusy się chyba kończą... Niby fajnie opisane Chiny ale poza "sereotypową" wiedzą o tym państwie i jego mieszkańcach nie dowiedziałam się niczego więcej. Dodatkowo na sam koniec autorka dała taki "popis", że chyba gdyby nie te ostatnie strony to moja ocena byłaby dużo wyższa. Mianowicie osoba, która jak sama napisała określa Chiny jako swój drugi dom na sam koniec wymienia dlaczego Chiny nie są dla nas, ludzi z pewnymi standardami i dlaczego nam byłoby tam źle. Jasne, rozumiem ironię - "brzydzisz się karaluchów-nie jedź do Chin", "przeszkadzają Ci sikające dzieci na uliny-CHiny nie są dla CIebie" ale litości... Gdy opowiadam o swoim domu, o miejscu, w któym czuję się dobrze to zachęcam jak mogę...

Kari | 2017-10-09
Przeczytana: październik 2017

"Bo może ja sobie krzywdę zrobiłam tym doświadczeniem tak monstrualnej inności, jaką jest chińskie życie? Może już zawsze będę chciała bardziej, mocniej, inaczej, do góry nogami, na odwrót, pod prąd?"
Chiny się albo kocha albo nienawidzi - taka jest opinia autorki i również moja osobista opinia po dłuższym okresie studiowania i mieszkania w Chinach. Będąc tam człowiek zastanawia się jak tak można żyć, dlaczego ludzie są tak bierni, dlaczego? dlaczego? dlaczego?... Dopiero po pewnym czasie uzmysławiasz sobie, że nasze europejskie standardy po prostu nie mają racji bytu w chińskim świecie i to my powinniśmy się dostosować do nich, nie Chińczycy do nas, a to, że zachowujemy się inaczej, nie czyni nas lepszymi. To właśnie stara się przekazać autorka ukazując chińską rzeczywistość ze swojej perspektywy. Książka zabawna i zarazem pouczająca. Polecam.

| 2015-07-20

Lubię czytać blogi podróżnicze. One są zawsze takie kolorowe, pełne humoru i pozytywnej energii, ciekawych przygód, a także motywacji. O tak, blogi podróżnicze motywują mnie o wiele lepiej niż książka „Jesteś cudem. 50 lekcji jak uczynić niemożliwe możliwym” Reginy Brett. Bo niby czemu ci wszyscy blogerzy mogą podróżować po świecie, a ja nie?
Prędzej czy później musiałam więc trafić na bloga pojechana.pl, gdzie pochłonęłam w zastraszającym tempie kilka wpisów. Dotarłam nawet do informacji, że Aleksandra wydała książkę. Dlaczego by nie dać jej szansy?
„Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin” połknęłam w dwa dni. Książkę czyta się szybko i przyjemnie, styl autorki bardzo mnie do siebie przekonuje. Odnoszę wrażenie jakbym siedziała naprzeciwko niej w kawiarni, słuchając jej opowieści, a nie czytała lekturę. Aleksandra dzieli się z nami wieloma historiami, które wywołują uśmiech na ustach i nierzadko zdziwienie. Różnice kulturowe bywają tam przyczyną nieporozumień, zszarganych...

Kinga | 2016-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2016

Chiny zaprezentowane w intrygujący sposób, pokazujący nie tylko jasne, ale i ciemne strony tego kraju. Sporo ciekawostek, o których wcześniej nie słyszałam. Kilka porad praktycznych dla osób, które chcą pojechać do Państwa Środka. Znajdziemy tu także treści bardziej osobiste, takie jak wspomnienia z podróży po Chinach, Hong Kongu i Makau, przeszkody czekające na imigranta czy rzeczy z Polski za którymi można zatęsknić, gdyż brakuje ich w tej części świata. Polecam przede wszystkim osobom zafascynowanym Azją, ale także innym Czytelnikom marzących o dalekich podróżach (nawet tych toczących się jedynie na kartkach papieru). Na uwagę zasługuje też szata graficzna i spora liczba zdjęć prezentujących życie codzienne w Chinach.

Wielkobukowe Wyzwanie 2016 - Książka ulubionego gatunku

książek: 1936
Kamila | 2015-12-05
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 05 grudnia 2015

Zabawne opowieści blondynki w Chinach. Zabawne relacje z podróży, ukazanie różnic kulturowych i przedstawienie innego świata (innego niż europejski).
Polecam

"Laowai.." to książka bardzo dobra. Autorka w przystępny i ciekawy sposób opisuje swoje perypetie w Państwie Środka. Są to historie nierzadko podszyte humorem i autoironią, bo rozmaitych przygód w Chinach nie brakuje. Świetnie ukazane zderzenie obu kultur -europejskiej i azjatyckiej, mającej zupełnie odmienne priorytety i postrzeganie świata, np. kwestii czystości, kuchni, małżeństwa, pracy. To kompletna odwrotność tego, co znamy w Polsce i na Zachodzie. I często sama Autorka czuje się zagubiona i zadziwiona nie jeden raz, gdy przychodzi jej wynająć mieszkanie, poszukać pracy czy choćby zjeść coś na mieście. Bardzo dobrze oddane realia, dokładne opisy chińskiej kultury, świąt, miast i zabytków wartych obejrzenia. Trochę za mało zdjęć jak na książkę podróżniczą, ale i tak całość wypada bardzo dobrze. POLECAM jako ciekawą lekturę osobom chcącym bliżej poznać Państwo Środka i przy tym dobrze się bawić :)

Takeru | 2015-06-23
Przeczytana: 01 lipca 2015

Czyta się szybko i przyjemnie, polecam :)

swiatjestpiekny | 2015-10-17

Książka niezwykle ciekawa, lekka, napisana z humorem. Dużo się z niej dowiedziałam o Chinach i przy okazji pośmiałam z perypetii autorki. Polecam!

Karolina | 2018-08-11