Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin

Okładka książki Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin Aleksandra Świstow
Okładka książki Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin
Aleksandra Świstow Wydawnictwo: National Geographic literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
National Geographic
2015-06-17
2015-06-17
chiny podróżowanie

Książka opowiada o życiu autorki w Chinach. Czasem przynudnawa, zawiera natomiast Bard,o dużo ciekawych fotografii :-)

Mam mieszane uczucia. Nie wiem, czy autorka chciała zachęcić czytelnika do odwiedzenia Chin, czy wręcz przeciwnie. Bo ja akurat czuję się zniechęcona i mam wrażenie, że wChinach jest po prostu chlew, czeski film i ogólnie jak tam człowiek pojedzie, to zginie... Chociaż niektóre fragmenty książki bardzo mi się podobały i miło oglądało się zdjęcia.

Trudno było mi się przedzierać przez kolejne nazwy miejsc i ich opisy, bo zwyczajnie nic mi one nie mówiły. Za to zdjęcia były fantastycznym pomysłem! Zdecydowanie bardziej skupiłam się na opisach kultury, obserwacjach z życia codziennego i doznaniach autorki.

Bardzo mi się podobała. Autorka nie kreuje się na ekspertkę od Chin tylko opisuje własne przeżycia. Mi ten sposób narracji podchodzi. Zgadzam się, że Chiny nie są krajem dla każdego i warto zdawać sobie z tego sprawę.

Podróż do Chin z dużą dawką humoru i niestety negatywnego wydźwięku. Tak przynajmniej ja odczuwałam. Może to i dobrze, bo do tej pory nie spotkałam się z takim sposobem patrzenia. Ciekawie się ją czytało, ale dzięki niej wiem, że do Chin nigdy bym nie pojechała.

To moja pierwsz książka podróżnicza i całe szczęście, że już trochę książek z innych dziedzin za mną bo wiem, że "jedna jaskółka wiosny nie czyni". Do rzeczy. Plusem ogromnym tej książki są zdjęcia. Książka podróżnicza bez zdjęć to dla mnie jak święta bez mandarynek. Bez sensu. I na tym plusy się chyba kończą... Niby fajnie opisane Chiny ale poza "sereotypową" wiedzą o tym państwie i jego mieszkańcach nie dowiedziałam się niczego więcej. Dodatkowo na sam koniec autorka dała taki "popis", że chyba gdyby nie te ostatnie strony to moja ocena byłaby dużo wyższa. Mianowicie osoba, która jak sama napisała określa Chiny jako swój drugi dom na sam koniec wymienia dlaczego Chiny nie są dla nas, ludzi z pewnymi standardami i dlaczego nam byłoby tam źle. Jasne, rozumiem ironię - "brzydzisz się karaluchów-nie jedź do Chin", "przeszkadzają Ci sikające dzieci na uliny-CHiny nie są dla CIebie" ale litości... Gdy opowiadam o swoim domu, o miejscu, w któym czuję się dobrze to zachęcam jak mogę (Sikające dzieci? Karaluchy? Pal je licho! Te zabytki, ta kultura, te widoki, ci ludzie są cenniejsi niż jakieś tam małe "wady"). Książka ani mnie nie zachęciła do Chin ani mnie do nich nie zniechęciła... myślę, że gdyby nie ta wyliczanka dlaczego Chiny w teorii autorki nie są dla mnie to ocena byłaby o co najmniej dwie gwiazdki większa.

"Bo może ja sobie krzywdę zrobiłam tym doświadczeniem tak monstrualnej inności, jaką jest chińskie życie? Może już zawsze będę chciała bardziej, mocniej, inaczej, do góry nogami, na odwrót, pod prąd?"
Chiny się albo kocha albo nienawidzi - taka jest opinia autorki i również moja osobista opinia po dłuższym okresie studiowania i mieszkania w Chinach. Będąc tam człowiek zastanawia się jak tak można żyć, dlaczego ludzie są tak bierni, dlaczego? dlaczego? dlaczego?... Dopiero po pewnym czasie uzmysławiasz sobie, że nasze europejskie standardy po prostu nie mają racji bytu w chińskim świecie i to my powinniśmy się dostosować do nich, nie Chińczycy do nas, a to, że zachowujemy się inaczej, nie czyni nas lepszymi. To właśnie stara się przekazać autorka ukazując chińską rzeczywistość ze swojej perspektywy. Książka zabawna i zarazem pouczająca. Polecam.

"Laowai.." to książka bardzo dobra. Autorka w przystępny i ciekawy sposób opisuje swoje perypetie w Państwie Środka. Są to historie nierzadko podszyte humorem i autoironią, bo rozmaitych przygód w Chinach nie brakuje. Świetnie ukazane zderzenie obu kultur -europejskiej i azjatyckiej, mającej zupełnie odmienne priorytety i postrzeganie świata, np. kwestii czystości, kuchni, małżeństwa, pracy. To kompletna odwrotność tego, co znamy w Polsce i na Zachodzie. I często sama Autorka czuje się zagubiona i zadziwiona nie jeden raz, gdy przychodzi jej wynająć mieszkanie, poszukać pracy czy choćby zjeść coś na mieście. Bardzo dobrze oddane realia, dokładne opisy chińskiej kultury, świąt, miast i zabytków wartych obejrzenia. Trochę za mało zdjęć jak na książkę podróżniczą, ale i tak całość wypada bardzo dobrze. POLECAM jako ciekawą lekturę osobom chcącym bliżej poznać Państwo Środka i przy tym dobrze się bawić :)

Chiny zaprezentowane w intrygujący sposób, pokazujący nie tylko jasne, ale i ciemne strony tego kraju. Sporo ciekawostek, o których wcześniej nie słyszałam. Kilka porad praktycznych dla osób, które chcą pojechać do Państwa Środka. Znajdziemy tu także treści bardziej osobiste, takie jak wspomnienia z podróży po Chinach, Hong Kongu i Makau, przeszkody czekające na imigranta czy rzeczy z Polski za którymi można zatęsknić, gdyż brakuje ich w tej części świata. Polecam przede wszystkim osobom zafascynowanym Azją, ale także innym Czytelnikom marzących o dalekich podróżach (nawet tych toczących się jedynie na kartkach papieru). Na uwagę zasługuje też szata graficzna i spora liczba zdjęć prezentujących życie codzienne w Chinach.

Wielkobukowe Wyzwanie 2016 - Książka ulubionego gatunku

Zabawne opowieści blondynki w Chinach. Zabawne relacje z podróży, ukazanie różnic kulturowych i przedstawienie innego świata (innego niż europejski).
Polecam

Polecam