Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin

National Geographic
chiny podróżowanie
literatura podróżnicza
chiny podróżowanie

Mam mieszane uczucia. Nie wiem, czy autorka chciała zachęcić czytelnika do odwiedzenia Chin, czy wręcz przeciwnie. Bo ja akurat czuję się zniechęcona i mam wrażenie, że wChinach jest po prostu chlew, czeski film i ogólnie jak tam człowiek pojedzie, to zginie... Chociaż niektóre fragmenty książki bardzo mi się podobały i miło oglądało się zdjęcia.

Trudno było mi się przedzierać przez kolejne nazwy miejsc i ich opisy, bo zwyczajnie nic mi one nie mówiły. Za to zdjęcia były fantastycznym pomysłem! Zdecydowanie bardziej skupiłam się na opisach kultury, obserwacjach z życia codziennego i doznaniach autorki.

Bardzo mi się podobała. Autorka nie kreuje się na ekspertkę od Chin tylko opisuje własne przeżycia. Mi ten sposób narracji podchodzi. Zgadzam się, że Chiny nie są krajem dla każdego i warto zdawać sobie z tego sprawę.

Podróż do Chin z dużą dawką humoru i niestety negatywnego wydźwięku. Tak przynajmniej ja odczuwałam. Może to i dobrze, bo do tej pory nie spotkałam się z takim sposobem patrzenia. Ciekawie się ją czytało, ale dzięki niej wiem, że do Chin nigdy bym nie pojechała.

To moja pierwsz książka podróżnicza i całe szczęście, że już trochę książek z innych dziedzin za mną bo wiem, że "jedna jaskółka wiosny nie czyni". Do rzeczy. Plusem ogromnym tej książki są zdjęcia. Książka podróżnicza bez zdjęć to dla mnie jak święta bez mandarynek. Bez sensu. I na tym plusy się chyba kończą... Niby fajnie opisane Chiny ale poza "sereotypową"...

"Bo może ja sobie krzywdę zrobiłam tym doświadczeniem tak monstrualnej inności, jaką jest chińskie życie? Może już zawsze będę chciała bardziej, mocniej, inaczej, do góry nogami, na odwrót, pod prąd?"
Chiny się albo kocha albo nienawidzi - taka jest opinia autorki i również moja osobista opinia po dłuższym okresie studiowania i mieszkania w Chinach. Będąc tam człowiek...

"Laowai.." to książka bardzo dobra. Autorka w przystępny i ciekawy sposób opisuje swoje perypetie w Państwie Środka. Są to historie nierzadko podszyte humorem i autoironią, bo rozmaitych przygód w Chinach nie brakuje. Świetnie ukazane zderzenie obu kultur -europejskiej i azjatyckiej, mającej zupełnie odmienne priorytety i postrzeganie świata, np. kwestii czystości, kuchni,...

Na półkach: , , , , ,

Chiny zaprezentowane w intrygujący sposób, pokazujący nie tylko jasne, ale i ciemne strony tego kraju. Sporo ciekawostek, o których wcześniej nie słyszałam. Kilka porad praktycznych dla osób, które chcą pojechać do Państwa Środka. Znajdziemy tu także treści bardziej osobiste, takie jak wspomnienia z podróży po Chinach, Hong Kongu i Makau, przeszkody czekające na imigranta...

2091

Zabawne opowieści blondynki w Chinach. Zabawne relacje z podróży, ukazanie różnic kulturowych i przedstawienie innego świata (innego niż europejski).
Polecam

Książka niezwykle ciekawa, lekka, napisana z humorem. Dużo się z niej dowiedziałam o Chinach i przy okazji pośmiałam z perypetii autorki. Polecam!

• Podróże
  • Podróżnicze