Bonita Avenue

Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
Wydawnictwo: W.A.B.
Bonita Avenue
Ag2S

Upadek rodu Sigeriusów. Fascynujący portret rodziny w kryzysie i dowód na to, że nawet najmniejsze zrządzenie losu może zmienić życie na zawsze. Siem Sigerius, rektor Uniwersytetu Tubantia w Twente, niedawno mianowany na stanowisko ministra edukacji, dawny mistrz judo, genialny matematyk, popełnia samobójstwo. Jego zięć, Aaron Bever, fotograf gazety uniwersyteckiej na tym samym kampusie,...

Upadek rodu Sigeriusów.
Siem Sigerius, rektor Uniwersytetu Tubantia w Twente, niedawno mianowany na stanowisko ministra edukacji, dawny mistrz judo, genialny matematyk, popełnia samobójstwo. Jego zięć, Aaron Bever, fotograf gazety uniwersyteckiej na tym samym kampusie, popada w psychozę. Biologiczny syn Siema, Wielburt, o którego istnieniu mało kto wiedział, wychodzi z więzienia, gdzie trafił lata temu za okrutne zabójstwo. Adoptowana córka Siema zarabia miliony w przemyślę porno. A to wszystko na tle tragicznego pożaru w Enschede z 2000 r., który pochłonął całą dzielnicę miasta.

źródło opisu: http://sklep.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://sklep.gwfoksal.pl/

Koralina | 2017-04-30
Przeczytana: 29 kwietnia 2017

„Bonita Avenue” kryje w sobie wielowątkową historię patchworkowej rodziny Siema Sigeriusa, byłego mistrza judo, szanowanego profesora matematyki i rektora uniwersytetu, przed którym drzwi otwiera świat polityki, nęcąc świetnie rozwijającą się karierą…

To pasmo sukcesów i udane życie rodzinne zostają jednak zakłócone, kiedy pewnego dnia Sigerius zaczyna podejrzewać, iż jego córka Joni może być gwiazdą internetowej strony pornograficznej…
Jego niepokój coraz bardziej przybiera na sile, a budowany przez lata szczęśliwy dom zaczyna drżeć w posadach, gdy na dodatek w życiu Siema nieoczekiwanie pojawia się syn z pierwszego małżeństwa, mający za sobą nieciekawą przeszłość…

Losy bohaterów poznajemy z licznych retrospekcji i fragmentarycznej narracji prowadzonej z trzech punktów widzenia: samego Siema Sigeriusa, jego córki Joni i jej chłopaka Aarona Bevera.

„Bonita Avenue” to opowieść o tym, jak dużą rolę w życiu człowieka odgrywa przeszłość, przed którą nie da się uciec,...

nuna21 | 2018-01-11

Bonita Avenue to powieść o pozornie szczęśliwej rodzinie, ale to tylko fasada.
Siem Sigerius skrywa tajemnicę, syna - recydywistę, skazanego za okrutne morderstwo, podejrzewa,też że przybrana córka jest gwiazdą internetowej strony pornograficznej.
Niepokój związany z przeszłością, wizja lukratywnego stanowiska w rządzie jako minister edukacji, sprawia, że Siem traci grunt pod nogami. A spokój wypracowywany przez lata rozpada się jak domek z kart.

Autor przedstawia losy bohaterów w trzech narracjach: Siema, jego córki Joni i zięcia Aarona Bevera. Liczne retrospekcje, skoki czasowe, sprawiają, że powieści trzeba się oddać bez reszty, żeby zrozumieć zawiły mechanizm przyczynowo- skutkowy.
Utwór jest wstrząsający,momentami brutalny zwłaszcza fragmenty opisujące popadającego w psychozę Aarona.

Temat, narracja, klimat sprawia, że wraz z lekturą kolejnych rozdziałów czytelnik zostaje przytłoczony wręcz zmiażdzony ilością sekretów, kłamstw, niedopowiedzeń. Uzmysławia sobie jak...

twzaczytany | 2017-02-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 07 lutego 2017

"Bonita Avenue" to słaba książka. Wg mnie jest przekombinowana, za dużo nieistotnych opisów, szokujących scen stworzonych tylko po to aby podkręcić emocje. Najgorsze jest to, że byłem irytująco ciekawy jak się skończy ta historia i okazało się, że wiele wątków nie jest wyjaśnionych. Co uważam za błąd, chyba że będzie kolejna część. Towarzyszą mi bardzo umiarkowane odczucia po lekturze.

Justyna | 2018-06-25
Przeczytana: 24 czerwca 2018

Bardzo chaotyczna. Tak jak pisali przedmówcy, drastycznymi scenami próbowano odwrócić uwagę od nudnych i naciąganych fragmentów.

Sławka | 2016-11-30

Strasznie ciężka lektura, długo czytałam, bo nie czyta się tego jednym tchem.

Dor | 2017-03-13

Dla mnie to numer One jak do tej pory, spośród książek, które przeczytałam w tym roku!
Bardzo dobrze prowadzona akcja, choć wątki i chronologia zdarzeń ciągle się przeplatają. Świetnie oddane rozterki, punkty widzenia i monologi wewnętrzne. Myślę, ze wszyscy takie miewamy, ale Peterowi Buwaldzie udało się je wiarygodnie opisać. Brawo!
Ktoś zarzucił tej książce brak wyjaśnienia do końca poszczególnych zdarzeń.... Mnie to wcale nie rozczarowało. Póki życie trwa nigdy nie wiemy jak pewne historie się zamkną.
Mam ogromną nadzieję, że pisarz dopiero zaczyna karierę!

Suzi | 2016-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2016

Chaotyczna, bogata w dygresje książka pisana z perspektywy różnych bohaterów. Ciekawy obraz tego, co dzieje się w głowie osoby z chorobą psychiczną w zestawieniu z obserwacjami pozostałych. Dużo erotyki i obrzydliwości wciśniętych między relacje, które w zasadzie już między bohaterami nie istnieją. Trochę tak, jakby pomieszać słabszego Cunninghama z Welshem, a potem ubrać w obce rejony i znajome sytuacje.

myggfa | 2016-11-08

Książka o przemyślanej kompozycji i precyzyjnie skonstruowanej historii. Buvalda przedstawia spiżowy pomnik rodziny, który w miarę zagłębiania się w lekturę, ulega degeneracji, rozsadzany przez wewnętrzne napięcia kończy jako ruina. Rodzina Sigeriusów ulega totalnemu rozkładowi pomimo iż wydawać by się mogło, że wszyscy jej członkowie są bliscy ideału, skazani na szczęście i sukces. Dzieje się to stopniowo, niemal metodycznie, czytelnik może ulec wrażeniu, że wie już wszystko jednak autor wciąż odkrywa kolejne karty. Znużenie lekturą na pewno nie grozi. To prawda, jest w tej książce trochę obrzydliwych momentów, mnie to jednak skłoniło do zastanowienia się nad tym co gorsze, który wymiar upadku moralnego przeraża mnie bardziej Siema (jego stosunek do syna) czy jego córki? Jedno jest pewne w tej rodzinie nic „nie trzyma się kupy”. Dużymi atutami książki są na pewno pełnokrwiste postacie oraz bardzo sugestywny opis choroby Aarona.

margoz | 2017-10-13

Historia niestety nie przypadła mi do gustu. Nie jest może nudna, ale raczej monotonna, a zabiegi mające na celu wzbudzenie emocji czytelnika są słabe i wymuszone. Książka ciągnęła mi się w nieskończoność, a jedyna dobrze wykreowana postać to głowa rodu Sigeriusów - ojciec, mąż, dyrektor i judoka Siem Sigerius. Pozostałe postacie wydają się być sztucznie i na siłę skomplikowanymi charakterami.

Historii nie ratują nawet zawiłe relacje bohaterów i tajemnice z przeszłości, przed którą nie ma ucieczki.

Michał | 2017-11-27

Według mnie, jedna z bardzie monotonnych książek, dotrwałem do zakończenia z zaciśniętymi zębami, a że zawsze czytam do końca to muszę stwierdzić, że było to wyjątkowo nieprzyjemne, czytelnicze doznanie. Przeczytane, odłożone na półkę i nigdy więcej.