Wiązanka układu ś.p. Chirurga Filozofii. T. 1

Wydawnictwo: Dzwon Literacki
opowiadania, szkice, eseje, obrazki
klasyka

Książka jest dwutomową antologią nawiązującą do nieistniejącego już w czasie jej wydania magazynu Dzwon Literacki (bądź stanowi jego przedłużenie). Stąd Dzwon Literacki można traktować tak jako wydawcę, jak i jako serię. Nie miałem okazji sięgnięcia po Wiązankę, ale wydaje się możliwe i wręcz prawdopodobne, że są tam też utwory autorstwa samego Augusta Wilkońskiego. *** Pewne światło na...

***
Pewne światło na genezę Wiązanki rzuca Wiek XIX: sto lat myśli polskiej; życiorysy, streszczenia, wyjątki.

>>Kiedy "Dzwon Literacki" przez uwięzienie Wilkońskiego został
zawieszony, a "Przegląd Naukowy" również przestał wychodzić,
bo Hipolit Skimborowicz też siedział w cytadeli, namawiano Wilkońską, by dla ożywienia stłumionego ruchu literackiego podjęła jakie wydawnictwo zbiorowe: rozpisała listy do znajomych literatów i zaczęła gromadzić materjały do "Wiązanki", która wyszła
jednak dopiero znacznie później, w r. 1858, w Poznaniu (w 2 tomach).

źródło opisu: Opis autorski

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!