Sekrety notatnika

Wydawnictwo: Klub dla Ciebie
Secrets of the Notebook
9788325801946
Poetyka

Prawdziwa historia rodzinna okryta tajemnicą przez cztery pokolenia. Początek dała jej płomienna miłość księcia Prus Augusta do Emilie, młodej polskiej arystokratki. Po śmierci Augusta dwór pruski zadbał o to, by wymazać z kart historii wszelkie wzmianki o ostatniej żonie księcia oraz ich jedynej córce, którą oddano na wychowanie żydowskiej rodzinie, co miało ochronić ją przed wrogością dworu. Ponad sto lat później Anna Jaretzki – wnuczka książęcej pary i babka autorki – zginie z wyczerpania w drodze do obozu w Auschwitz.

Eve Haas miała zaledwie osiem lat i była żydowską uczennicą w
berlińskiej szkole, gdy naziści zaczęli niszczyć świat, który znała i w którym czuła się bezpieczna. Szczęśliwie jej rodzicom udało się wywieźć dzieci z Niemiec do Londynu, gdzie wszyscy rozpoczęli nowe życie. Dla Eve groza wojny należała do przeszłości – aż do dnia, w którym odziedziczyła cenny rodzinny notatnik, skrywający zdumiewające dzieje czterech pokoleń jej rodziny. Mimo zakazu ojca Eve postanowiła się dowiedzieć, w jaki sposób jej praprababka weszła do królewskiego rodu i dlaczego jej babka zginęła z rąk nazistów.

źródło opisu: Klub dla Ciebie, 2010

źródło okładki: Klub dla Ciebie, 2010

deana | 2017-04-10
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 09 kwietnia 2017

Mówi się, że najlepsze i najbardziej nieprawdopodobne historie to życie pisze i chyba coś w tym jest. Najlepszym przykładem jest historia rodziny Eve Haas. Kobieta w spadku po ojcu otrzymuje tajemniczy notatnik. Przy okazji wspomniane zostaje, że należał on do jej prababki, która była księżniczką. Razem z nim, przez pokolenia wędrowała dosyć wątła rodzinna legenda i ostrzeżenie żeby nie zagłębiać się w przeszłość.

Eve należy jednak do upartych i dociekliwych osób. Nie dotrzymuje złożonej ojcu obietnicy i postanawia dotrzeć do źródła. Chce odkryć prawdziwe pochodzenie notatnika oraz relacje łączące jej przodkinie z księciem pruskim Augustem. Jej opowieść to prawie trzydzieści lat poszukiwań i błądzenia po omacku by okryć to co postanowiono wymazać z kart historii. Dzięki determinacji swojej i swojego męża, pasji i prawdziwej historycznej ciekawości przekopuje się przez archiwa, pokonuje Żelazną Kurtynę i dociera do prawdy. Cóż, chyba wtedy gdy jest już u kresu swych poszukiwań...

Oparta na prawdziwej historii opowieść o wielopokoleniowej rodzinie Żydowskiej, w czasach okrutnej wojny, sile kobiet. To historia małej Eve Haas dziewczynki, która mając zaledwie osiem lat była żydówką, żydowską uczennicą uczęszczającej do berlińskiej szkoły, gdy nagle naziści zaczęli niszczyć świat, który tak dobrze znała i, w którym bardzo czuła się bezpieczna. Jej rodzice postanowili wywieźć dziewczynkę, swoje jedyne, ukochane dziecko i inne dzieci z Niemiec tam gdzie zamieszkiwała do Londynu, gdzie tam wszyscy rozpoczęli nowe życie od nowa.Pewnego dnia Eve odziedziczyła bardzo cenny, rodzinny notatnik skrywający zdumiewające tajemnice czterech pokoleń dziewczyny.Mimo sprzeciwu, zakazu ojca Eve zdecydowała dowiedzieć się, w jaki sposób jej prababka Emily weszła do królewskiego rodu i dlaczego babka dziewczyny zginęła z rąk tych nazistów.

Jest to powieść historyczna, poruszająca chwytająca za serce, zapadła mi w pamięć.
Bardzo interesująca, intrygująca książka zaintrygowana...

teri | 2013-01-18
Przeczytana: 17 stycznia 2013

Historia prawdziwa.Eve Haas odziedziczyla tajemniczy notatnik i postanowila dowiedziec sie czegos wiecej o swoich przodkach.Odkryla,ze jej prapradziadkiem byl ksiaze Prus August a praprababka polska hrabianka Emilie von Ostrowski.Poswiecila na to cale lata szczegolowych badan.Przy okazji odkryla duzo innych tajemnic,przemilczanych spraw,o ktorych nic nie ma na kartach historii.Ksiazka mnie niesamowicie wciagnela,jest bardzo dobrze napisana.Polecam.Il diario è tanti secreti...
Serdeczne podziekowania dla Katarzyny!

Monika | 2014-11-17
Przeczytana: 15 listopada 2014

Troszkę ta historia jest rozwleczona i przegadana... W sumie całość można by spokojnie skrócić o połowę stron - byłoby ciekawiej.
Niemniej pozycja godna uwagi i ładnie wydana.

Dziękuję Teresko :)

MałaPisareczka | 2015-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2015

Wiecie, co jest najbardziej niesamowite w tym świecie, a co mnie nieustannie zadziwia? Iż najlepsze, najwspanialsze i najbardziej nieprawdopodobne historie pisze nam życie. Z tym przekonaniem przystępuję do naprawdę wielu biografii, autobiografii, listów czy wspomnień. Nie zabrakło go także podczas lektury "Sekrety notatnika".

Oto prawdziwa rodzinna historia, która okrywała się szatą tajemnicy przez całe cztery pokolenia, aż w końcu - za sprawą uporu i wytrwałości - wyszła na światło dzienne. Jej początek sięga jeszcze czasów księcia Prus Augusta i jego płomiennej miłości do młodej polskiej arystokratki, Emilie. Jednakże ich związek został bardzo szybko wymazany z kart historii - tuż po śmierci Augusta. By ochronić ich jedyną córeczkę przed wrogością dworu, trafiła ona na wychowanie do żydowskiej rodziny. Czy ktoś mógł wtedy przewidzieć, iż sto lat później wnuczka książęcej pary, a babka autorki, zginie z wyczerpania w drodze do obozu w Auschwitz?

Eve Haas miała zaledwie osiem...

betina360 | 2014-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2014

Ksiazka jest ladnie wydana i przedstawiona w niej historia przez Eve Haas bardzo mnie wciagla. Podobalo mi sie poszukiwanie przez Eve sladow o jej przodkach i odkrywanie prawdy ktora nie byla jawna i o ktorej tak malo ludzi wie. Urzekla mnie historia milosci pieknej Polki Emilie do pruskiego ksiecia Augusta z ktorym to byli bardzo kochajacym sie i szczesliwym malzenstwem. Od tej ksiazki trudno sie oderwac.

Elodie | 2012-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2012

Świetna książka! "połknęłam" ją bardzo szybko :) historia i zagadka w jednym, a przy tym królewskie rody. Wielkie uznanie dla Pani Haas za to ile zrobiła i jak była uparta w dążeniu do poznania prawdy.

monika | 2014-06-29
Przeczytana: 28 czerwca 2014

Prawdziwa historia o odkrywaniu przeszłości przodków Eve Haas, poszukiwaniu korzeni i poznaniu tajemniczej historii swojej praprababki Emily powiązanej z pruskim księciem Augustem.

Grażyna | 2012-03-20
Przeczytana: 2011 rok

Historia rodzinna (saga) okryta tajemnicą przez pokolenia. Miłość księcia Prus do polskiej arystokratki,lecz po smierci księcia dwór pruski wymazał wzmianki o żonie ,o jedynej córce,którą oddano żydowskiej rodzinie.Znaleziony notatnik pozwala aby wyszły na jaw sekrety...Eve postanawia wyjaśnić jak doszło do tego ,że w jej żyłach płynie błękitna krew.....Bardzo polecam

Książka rozpoczyna się biografią Eve Haas. Dowiadujemy się z niej, że jako mała dziewczynka mieszkała z rodzicami we Wrocławiu tuż przed tym jak do władzy doszedł Adolf Hitler. Narastający strach i wszechobecny antysemityzm skłaniają ojca dziewczynki do ucieczki wraz z rodziną do Anglii. W rodzinnym mieście została tylko babcia Anna, po której w roku 1942 zaginął ślad.

Kiedy Eve skończyła 16 lat ojciec przekazał jej pamiątkę rodzinną- notatnik- z którego dowiedziała się, że jest potomkinią pruskiego księcia Augusta. Informacja ta była wielkim sekretem rodzinnym, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Ojciec Eve zabronił jej szukania prawdy i potwierdzenia autentyczności pamiętnika. Dziewczyna na kilkadziesiąt lat ukryła te tajemnicę w swoim sercu. Zajęta własnym życiem, domem, dziećmi nie wracała do wydarzeń sprzed lat.
Przyszedł jednak czas kiedy ciekawość wzięła górę a duchy przeszłości domagały się rozwiązania zagadki królewskiego pochodzenia.

Angielscy historycy potwierdzili...