Sagi islandzkie. Zarys dziejów literatury staronordyckiej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
7 (7 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
historia
welesxxi

Propozycja nie tylko dla miłośników średniowiecznych sag islandzkich. Autorzy w zwięzły i przystępny sposób przybliżają polskiemu czytelnikowi ten gatunek literacki, omawiając m.in. genezę, rozwój czy styl kompozycji. Całość uzupełniają badania na temat sag w Polsce i zagranicą.

źródło opisu: PWN

źródło okładki: PWN

Tattersail | 2019-08-10

Napisana w dość ciężki sposób i bardzo ogólnikowo. Przyznaję, spodziewałam się więcej detali, a nie streszczenia. Doceniam jednak wkład pracy.

W ostatnich latach Polska dorobiła się grona historyków skupiających się, z sukcesami, na badaniu sag islandzkich. Nadszedł czas by skonsumować owoce tych badań. Jest to już możliwe dzięki książce pt. Sagi islandzkie.

Na publikację składa się osiem rozdziałów, każdy innego autorstwa, poświęconych poszczególnym rodzajom sag. Otrzymujemy w ten sposób zastrzyk wiedzy dający podstawowe wyobrażenie o aktualnych wynikach prac badawczych historyków nad sagami. Czuje się jedynie niewielki niedosyt z powodu braku niektórych informacji.

Sagi islandzkie są fenomenem literackim średniowiecza. Zostały spisane w rodzimym języku, choć ich autorzy znali łacinę, i zyskały status tak poważny, że stały się filarem tożsamości Islandczyków. Zaczęto je spisywać w XIII w., choć ich korzenie sięgają wcześniejszych czasów. Podejście historyków do sag zamyka się w dwóch teoriach. Teoria „wolnego przekazu” (Freiprosa) zakłada, że znane sagi to spisane przekazy ustne sięgające daleko wstecz i oddające...

Remigiusz | 2015-09-22

Autorami są badacze literatury i historii Skandynawii, którzy od lat z zapałem czytają sagi raz po raz znajdując w nich kolejne ciekawe kwestie. Sagi czyta się jednym tchem i historie w nich opowiedziane zapadają w pamięci. Jednak sagi nie są tylko historiami ale także ważnym źródłem pokazującym nam czasy tzw. wikingów i poniekąd demitologizującym nasz obraz Ludzi Północy. Polecam wszystkim tym, którzy z sagami nie mieli jeszcze do czynienia, może zachęcimy Was do czytania. A tych, którzy już zetknęli się z literaturą Old Norse zapraszamy do ciągłego zgłębiania zakamarków i wynajdywana smaczków, których jest w sagach mnóstwo.