Germania
historia
Filip

Obowiązkowa lektura każdego, kto interesuje się Germanami. Najstarszy opis Germanii pióra rzymskiego historyka Tacyta.

źródło opisu: Wydawnictwo ARMORYKA, 2009

źródło okładki: http://armoryka.otwarte24.pl/51,GERMANIA-TACYT

Tomasz Zając | 2018-06-13
Przeczytana: 10 stycznia 2019

Klasyk

Marta | 2014-01-04

Miałam kiedyś okazję przeczytać dzieło Publiusza Korneliusza Tacyta - Germania. Do dziś jestem zachwycona! A właściwie dlaczego?

Germania jest najstarszym istniejącym zapisem o naszych sąsiadach - Germanach, a co więcej zawiera również zapisy i Nas - Słowianach. Została napisana przez Tacyta około 98 r. n.e. A więc mamy do czynienia z dokumentem o niezwykle dużej wartości historycznej. Na pewno zastanawialiście się kiedyś jak wyglądało życie w centralnej Europie w okresie Cesarstwa Rzymskiego.

Jacy byli Germanie? Co jedli? W co wierzyli? Jak wyglądało ich życie codzienne? Jakie było miejsce i rola kobiety? Czy kobiety germańskie nosiły w tamtych czasach biżuterię? To tylko niektóre z pytań, na które znajdziemy odpowiedzi w Germanii.
Czytając Germanię znajdziemy też i źródło dzisiejszych stereotypów dotyczących naszych zachodnich sąsiadów. W końcu skądś się wzięły ;)

Zdecydowanie polecam! Bardzo ciekawie się czyta. A ja z pewnością wrócę do Germanii jeszcze raz.:)

Zapraszam...

Takiego wydania "Germanii" Tacyta było nam trzeba! Mamy tu (w wydaniu UAM z 2008 r.) zupełnie nowy przekład autorstwa Tomasza Płóciennika (z tekstem oryginalnym obok). W niektórych miejscach przekład jest lepszy od starszych, szczególnie najbardziej rozpowszechnionego S. Hammera, w innych niekoniecznie. W każdym bądź razie mamy tu szczegółowe opracowanie, przypisy i komentarze wybitnego specjalisty Jerzego Kolendo. Dzięki temu nie tylko zapoznajemy się z dziełem Tacyta w najlepszym jego dzisiejszym rozumieniu, ale dowiadujemy się jak dzieło powstawało, skąd autor czerpał wiedzę, jakie jego informacje zostały potwierdzone a jakie wymagają korekty.

"Germania" jest dla nas szczególnie cenna ze względu na to, że jest to właściwie jedyny opis naszych ojczystych ziem polskich w starożytności zawierający tak szczegółowe informacje jak podziały plemienne, religia, zwyczaje. Inne źródła, jak Ptolemeusz, umiejscawiały u nas tylko kilka nazw, nic więcej, za to popełniając przy tym mnóstwo...