8 + 2 i ciężarówka

Tłumaczenie: Adela Skrentni-Olsen
Seria: 8+2
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Åtte små, to store og en lastebil
Róża_Bzowa

Nowe wydanie najsłynniejszej norweskiej książki dla dzieci. Małe mieszkanie, a w nim – duża rodzina. Mama, tata i ośmioro dzieci: Maren, Martin, Marta, Mads, Mona, Milly, Mina i mały Morten. Trochę im ciasno, za to bardzo wesoło. I tyle się u nich dzieje! Trzeba odnaleźć skradzioną ciężarówkę taty, pomóc babci wrócić do domu, zeswatać Henryka z Huldą Piętro Niżej, ugasić pożar... Ale gdy...

Nowe wydanie najsłynniejszej norweskiej książki dla dzieci.

Małe mieszkanie, a w nim – duża rodzina. Mama, tata i ośmioro dzieci: Maren, Martin, Marta, Mads, Mona, Milly, Mina i mały Morten. Trochę im ciasno, za to bardzo wesoło. I tyle się u nich dzieje! Trzeba odnaleźć skradzioną ciężarówkę taty, pomóc babci wrócić do domu, zeswatać Henryka z Huldą Piętro Niżej, ugasić pożar... Ale gdy działa się taką zgraną gromadką, wszystko musi się udać!

Książka ujmująca bezpretensjonalnością, pełna rodzinnego ciepła i poczucia humoru.

To pierwszy z dziewięciu tomów serii o przygodach sympatycznej rodziny: mamy, taty, ośmiorga dzieci i babci. Każdy tom stanowi samodzielną całość. Seria doczekała się norweskiej wersji telewizyjnej i kinowej w latach 70., w której babcię zagrała sama autorka, oraz adaptacji filmowej w 2013 roku.

Dalsze przygody bohaterów "8 +2 i ciężarówka" znajdziecie w tomie "8 + 2 i domek w lesie".

Ilustracje Marianna Oklejak.

źródło opisu: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-...»

panikarola | 2019-09-26
Przeczytana: 26 września 2019

Czterolatkom tez się podoba. Cudowna pozycja, łagodny detoks w czasach wielkiego konsumpcjonizmu. Można pokazać, jak to kiedyś się żyło bez lodówki, dywanu, łóżek, a i tak dzieci marzą o tym , by poznać tak sympatyczna rodzine. Dobrze tez, ze mowa wprost o tym, ze mama była zmęczona - oczywiście to nie Prus ani realizm, wiec to nie tym, ale akcenty przemycono. Rzeczywiście strasznie mało tu konfliktów. Ale może w Norwegii to nawet wtedy nie można było się kłócić, bo to byłaby przemoc psychiczna względem dzieci? Polecamy!

gaczewska | 2018-12-27

Historia rodziny wielodzietnej, ale takiej prawdziwie wielodzietnej, a nie jak dzisiaj, że trójka dzieci i już wszyscy kątem oka patrzą czy do mopsu nie dzwonić, bo mnożą się jak króliki...tutaj mamy ósemkę. Ósemkę plus rodzice, a potem jeszcze pies; w dodatku wredny pies z wielkim apetytem na kapcie. Całe towarzystwo mieszka w jednym pokoju...i kochają się nad życie. Uwielbiam literaturę skandynawską, szczególnie tę starszą. Cieszę się, że trafiła nam się ta norweska perełka, przyjemna, ciepła, rodzinna i zabawna.

Franek | 2018-03-13
Przeczytana: 06 września 2017

Dzieci mają bardzo fajne przygody na przykład jak Henryk ukradł im ciężarówkę.

Magdalena | 2017-05-04
Przeczytana: 01 maja 2017

Urocza, ciepła książka :) Na początku nie byłam przekonana, ale akcja ładnie się rozwinęła, wszystko wpasowało się na swoje miejsce. Jest mama i tata, jest ósemka fajnych i pomysłowych dzieciaków, jest babcia, która boi się miasta, jest nawet pies Rurek i ciężarówka, która zdaje się wszystko rozumieć :) Jest w tej książce pewien idealizm rodzinny, ale dzięki temu właśnie można sobie psychicznie odpocząć od wszystkiego złego i przeciętnego, które nas na co dzień otacza. Zabieram się za kolejne części!

hashimoto | 2016-06-23
Przeczytana: 08 maja 2016

Rewelka dla dzieci. Ale też i szok, no bo mieć tyle przygód bez internetu to nie lada wyczyn. Fajnie, że dziś czyta się jeszcze takie proste i pogodne książki.

telrhosien | 2016-03-29
Przeczytana: 15 marca 2016

Ciepła, mądra, urokliwa opowieść o dużej rodzinie. Idealna do czytania na dobranoc.

katecz | 2015-11-10
Przeczytana: 05 listopada 2016

Książka jest rekomendowana dla dzieci 6+, ale myślę, że spodobalaby sie i 5-latkowi.

Mój 6-latek po przeczytaniu ostatniego rozdziału powiedział:"Fajna była ta książka. Kazde opowiadanie mi sie podobało. Chciałbym przeczytac wszystkie częsci" Możecie sobie wyobrazić jakie było jego rozczarowanie, gdy dowiedział się, że jest jeszcze tylko jedna część.

Książka nas zaczarowała. Na kilka dni chętnie "przenieśliśmy się" do małego mieszkanka i śledziliśmy z uwaga a nieraz z rozbawieniem przygody całej rodzinki ;-)

Dokładnie po roku przeczytaliśmy po raz drugi. Równie zachwyceni ;-)

Ewa | 2015-03-23
Przeczytana: 23 marca 2015

Bardzo ciepła książka, która przypomina, że najważniejsza w rodzinie jest miłość, a nie opływanie w luksusy. Jej lektura to dla mnie dobra okazja by uzmysłowić dziecku jak bardzo ma w życiu wygodnie i lekko i pokazać, że często nie dostrzegamy, jak niewiele wystarczyłoby nam do szczęścia. Żyjemy w czasach gdy mieć znaczy być, więc tym bardziej warto sięgać po takie "otrzeźwiające" pozycje. Polecam!

Amelia | 2015-03-06

Bardzo ciekawa, pokazuje jak bardzo cała rodzina lubi jedną rzecz-ciężarówkę i ile mogą wytrzymać w takim ciasnym mieszkanku. Pisane z poczuciem humoru. :)

bibi | 2015-02-17
Przeczytana: luty 2014

Przygody szalonej rodzinki w stylu Astrid Lindgren do przeczytania dla każdej dziewczynki i chłopca. Obowiązkowo:)