Respect. Życie Arethy Franklin

Okładka książki Respect. Życie Arethy Franklin David Ritz
Okładka książki Respect. Życie Arethy Franklin
David Ritz Wydawnictwo: Czarne Seria: Seria Amerykańska biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria Amerykańska
Respect: The Life of Aretha Franklin
Czarne
2015-08-26
2015-08-26
Dobromiła Jankowska
Aretha Franklin gospel rhytm & blues muzyka biografia

Okładka książki Let Love Rule. Autobiografia Lenny Kravitz, David Ritz
Let Love Rule.... Lenny Kravitz, Davi...
Okładka książki Kevin Garnett. Od A do Z. Bez cenzury o życiu, koszykówce i wszystkim pomiędzy Kevin Garnett, David Ritz
Kevin Garnett.... Kevin Garnett, Davi...
Okładka książki On Time: A Princely Life in Funk Morris Day, David Ritz
On Time: A Pri... Morris Day, David R...
Okładka książki Its a Long Story - My Life Willie Nelson, David Ritz
Its a Long Sto... Willie Nelson, Davi...

Najlepiej czyta się biografię niekwestionowanej królowej soulu przy okazji słuchając jej kawałków.
Mocarna, bardzo drobiazgowa lektura, która wciąga od razu i trzyma aż do końca, choć co jakiś czas tempo spada, ale równiej szybko się podnosi. Jak samo życie i kariera Arethy Franklin.
"Respect" to nie tylko historia genialnej wokalistki, ale także historia rynku muzycznego i jak na przestrzeni lat się zmieniał. Jest to biografia wyważona, oddająca szacunek twórcom, pikantne szczególy z życia prywatnego tu nie goszczą, co zresztą ma swoje uzasadnienie w tekście.
To już kolejna biografia spod pióra Davida Ritza, która mnie zahwyciła, i na pewno będę polować na kolejne dzieła jego autorstwa. Zdecydowanie czuć pasję w tym co robi.

Ta książka - bez względu jak dużą sympatią darzymy piosenkarkę - jest wielką, ciężką, długoletnią pracą, za którą należy się wielki szacunek. Mnie po sięgnięcie po tę pozycje skłonił serial "Geniusz" o pannie Franklin właśnie. Byłam pod tak dużym wrażeniem, że chciałam zagłębić się w ten klimat, w ten geniusz. Bo z pewnością nie mogę powiedzieć, że zagłębić w artystkę. Jest jak skała nie dopuszczająca do wyjścia źródełka jej życia prywatnego na świat.
Jednak tym bardziej właśnie praca autora jest dla mnie wielka. Tyle lat pracy, tyle artykułów, wywiadów, koncertów, aby przybliżyć życiorys panny Franklin.
Nie czytałam tej książki wielkim zapałem. Mogłam się o niej oderwać i całość zajęła mi trochę więcej czasu. Jednak było warto. Było warto, bo treść niosła wartość. Autor chciał by było warto. I to mu się udało.

„Respect” to, podobnie jak czytana przed kilku miesiącami biografia Billie Holliday (Lady Day śpiewa bluesa),historia życia jednej z ikon amerykańskiego showbiznesu. Nie będąc ani fanem bluesa, ani soulu, ani tym bardziej muzyki gospel, postanowiłem uzupełnić braki w moim muzycznym wykształceniu. Biografia Arethy Franklin to polecenie Wydawnictwa Czarne, któremu po prostu ufam w takich sprawach.

Nieco przeraził mnie ogromny zapał Davida Ritza, widoczny już od pierwszych stron wstępu. Autor podjął już drugą próbę przybliżenia kariery Arethy. W międzyczasie jego fascynacja kulturą Afroamerykanów stale się pogłębiała, aby zaowocować nawet zmianą wiary. Powiedzieć zatem, że facet jest mocno zaangażowany w temat, to jakby nic nie powiedzieć. Czy ktoś taki będzie w stanie uniknąć stawiania objektu adoracji, czyli Arethy Franklin, na piedestałach?

Martwiłem się zupełnie niepotrzebnie. David Ritz dotarł chyba do każdej osoby, która w jakikolwiek sposób wpłynęła na życie piosenkarki. Wyciągnął na światło dzienne sporo wydarzeń z dzieciństwa i młodości artystki, które ta (co raczej zrozumiałe) chętnie trzymałaby nadal w tajemnicy.

Czytałem przesłuchując równocześnie odpowiednie songi Arethy, co było całkiem niezłą podróżą w przeszłość muzyki rozrywkowej. Fanem soulu nie zostałem, ale nabrałem tytułowego respektu dla innej kultury. A to też dużo warte.

Na półkach: , , , , , , , ,

Bardzo dobry i w miarę obiektywny portret ikony muzyki popularnej. "Królowa soulu", jak każdy z nas, nie była pozbawiona wad i dobrze się o tym dowiedzieć. Autor dobrze zachował balans pomiędzy opisami życia prywatnego i zawodowego Arethy. Nie ma tu pogoni za sensacją, tylko reporterska rzetelność.

Dobrze, że ta książka ma 500 stron a zarazem szkoda, że tak mało.To moja książka roku!
Autor-David Ritz to Żyd, który tak pokochał gospel i muzykę Czarnoskórych, że się ochrzcił. Z uśmiechem zareagowałam na jego słowa na końcu książki, w podziękowaniach -Thank you, Jesus 🙂
Ritz nawiązuje osobistą relację z bohaterem. Był ghost writerem Marvina Gaye’a, Raya Charles’a i innych. Czekał bardzo długo aż Aretha się zgodzi na napisanie książki. Pierwsza, którą ona pisała z nim była zupełnie inna od Respect. Aretha nie wchodziła w wiele bolesnych szczegółów z życia prywatnego, nie otwierała się na ból po stracie matki, która najpierw się wyprowadziła i zostawiła dzieci z ojcem a później zmarła, bardzo młodo.
Druga książka to zbiór historii usłyszanych o Arecie od producentów, rodzeństwa, znajomych. Jest dużo bardziej wiarygodniejsza niż wyidealizowana laurka, którą do końca życia wystawiała sobie Aretha.
Pomimo, absolutnego szacunku do jej talentu i do determinacji by utrzymać się na listach Billboardu przez sześć dekad, nie zapałacie wielką miłością do Arethy.
Chciała być królową jazzu, popu, soula, gospel, wszystkiego. Źle dobierała materiał na swoje płyty, miała fatalny gust, jeżeli chodzi o wybieranie utworów ,ubierała się również fatalnie. Nikomu nie dała sobie nic powiedzieć. Zazdrosna o każdy wylansowany hit, który nie był jej. Małomówna, skoncentrowana na sobie, niezauważająca innych diw pani. Żadna ze znanych wokalistek, Diana Ross, Natalie Cole, Whitney Houston, Donna Summer nie mogły zrozumieć lodowatych spojrzeń, które ta im zawsze posyłała. Aretha nie odpowiadała im nawet na przywitanie…
Pomimo tych wszystkich napisanych o niej rzeczy, autor obiektywnie stwierdza, że nikt w tak młodym wieku nie śpiewał gospel przed nią ani po niej. Była bezapelacyjnie wielkim talentem. To życie, straty po bliskich, emocjonalne blizny nie pozwoliły jej być lepszą koleżanką, siostrą, szefową. A mimo to, była kochana i podziwiana ze wszystkimi swoimi niedoskonałościami i fanaberiami. Książkę czyta się świetnie. Respect!

Kolejna książka Czarnego została wybrana przeze mnie właściwie na chybił trafił. Niespecjalnie interesuję się amerykańską popkulturą, niespecjalnie interesowałem się też muzyką soulową. Od pierwszego opisu wykonania "Respect" zacząłem czytać książkę ze ścieżką dźwiękową i przepadłem. Aretha nie bez powodu nazywana jest "Królową soulu". Szkoda tylko, że burzliwe relacje z tabloidami i niekoniecznie trafione wybory współpracowników/współtwórców przyćmiewały jej niesamowity talent. Fascynująca postać, która do końca życia pozostała prawdziwą divą.

Fanom Pulp Fiction dodam tylko, że najlepsze wykonanie "Son of a Preacher Man" to wykonanie Arethy Franklin. Koniec kropka.

Świetnie napisana biografia Królowej Soulu, ukazująca ją nie tylko jako wybitną artystkę, ale także wrażliwą kobietę i oddaną siostrę i córkę.
Ta biografia porusza i zmusza czytelnika do zastanowienia nad tym, jaką cenę często muszą płacić geniusze. To także opowieść o ambicji i zagubieniu się między dwoma światami - tym, który jest i tym, który żyje tylko w naszej wyobraźni. Ale przede wszystkim jest to piękna opowieść o muzyce.

Rewelacyjna biografia ze sporą porcją muzyki. Zdecydowanie polecam. Trafnie Arethę w sumie podsumowuje cytowany w książce Rashod Ollison "Ta wyraźnie niepewna siebie kobieta z obsesją dbania o własną pozycję, mimo niekwestionowanych osiągnięć, jest zupełnie inna od wizerunku nieugiętej persony, który wyłania się z jej muzyki". Świetnie się czyta. Szkoda że w tym wydaniu nie ma więcej zdjęć i nie są umieszczone w korespondujących rozdziałach, ale to drobiazg.

Książka, którą obowiązkowo należy czytać ze ścieżką dźwiękową! Aretha Franklin nie jest postacią dobrze znaną przeciętnemu polskiemu odbiorcy, a szkoda - prawdziwa diva z nieziemskim głosem zapracowała na miano Królowej Soulu.

Wspaniała biografia! Wreszcie szczerze i czasem do bólu o królowej soulu! Wzruszyłam się i w końcu poznałam skrywane od wielu lat tajemnice Arethy.

• Biografie
  • Muzyka