Czwarta śmierć świętej Doroty

Okładka książki Czwarta śmierć świętej Doroty Andrzej Swat
Okładka książki Czwarta śmierć świętej Doroty
Andrzej Swat Wydawnictwo: Videograf Cykl: Komisarz Michał Grosz (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Michał Grosz (tom 3)
Videograf
2015-08-28
2015-08-28

Mocno rozciągnięta akcja i sporo zamieszania ogolnie nie porywa

Mocno rozciągnięta akcja i sporo zamieszania ogolnie nie porywa

Tu praktycznie wszystko jest złe- poddałam się 20 stron przed końcem, dlatego daję awansem drugą gwiazdkę. Jeśli nie musicie- nie czytajcie, szkoda czasu.

Komisarz Michał Grosz zajmuje się sprawą zaginięcia młodej dziewczyny. Dostaje także zadanie wyjaśnienia zgłoszenia przez wikarego parafii pw. św. Doroty odnalezienia zamarzniętych zwłok. Ksiądz tymczasem próbuje popełnić samobójstwo, a następnie ucieka. W każdym miejscu gdzie się pojawia ginie kolejna osoba.
Jeżeli oglądacie polskie seriale kryminalne, to możecie kojarzyć nazwisko autora z napisów początkowych produkcji "Mrok". Jest to ośmioodcinkowa seria z 2006 roku, gdzie głównym bohaterem jest komisarz Michał Grosz (w tej roli Przemysław Bluszcz). Książki stanowią uzupełnienie tych historii, choć nie jest wprost powiedziane, kiedy dzieje się akcja - po serialu, w trakcie czy przed. Właściwie, to gdyby nie informacja na okładce trudno byłoby z treści wywnioskować, że jest to trzecia książka z serii. Nie ma żadnych jawnych nawiązań do poprzednich śledztw, tak więc można czytać bez potrzeby znania wcześniejszych części. Ja właśnie tak miałem i nie stanowiło to dla mnie problemu.
Fabuła jest dosyć zagmatwana. Jedna sprawa przeplata się z drugą, bo wątków jest kilka i dopiero pod koniec okazuje się jak naprawdę wygląda sytuacja. Muszę jednak przyznać, że nie do końca zrozumiałem zakończenie i nie wiem, czy sprawa, która toczyła się w tle została rozwiązana, czy może będzie kontynuowana w następnej książce.
Atutem jest osadzenie fabuły w polskich realiach. Gdzieś tam w tle pojawiają się sprawy polityczne, pewna pani senator próbuje wpłynąć na pracę policji, a wszystko co złe przypisać księżom. Chciałbym jednak podkreślić, że książka ma specyficzny klimat - śledztwo nie jest rozwiązane w ciągu kilku dni, sporo czasu zajmują wątki poboczne i jest tu dużo elementów obyczajowo-psychologicznych, jak np. relacja Grosza i Marty. Nie wszyscy lubią takie aspekty w pozycjach kryminalnych.
Na plus są też bohaterowie. Grosz to nieustępliwy, ale sprawiedliwy policjant, ewidentnie mający już
spory dorobek zawodowy, ale marny osobisty. Nieoczekiwanie zaskoczył mnie jego przełożony, Strumiłło. Kreowany na "wiedzącego lepiej" człowieka z milicyjną przeszłością, w jednej ze scen pokazuje, że ma wpływ na więcej rzeczy niż się wydawało.
Podsumowując - obejrzyjcie jeden odcinek serialu "Mrok" i jeżeli pasuje wam taki klimat to możecie sięgnąć po przedstawioną książkę. w innym wypadku możecie się znudzić lekturą.

Jeżeli oglądacie polskie seriale kryminalne, to możecie kojarzyć...

2029

Kryminał jakich wiele.
Oto ktoś znajduje zwłoki młodej kobiety, brutalnie zamordowanej, które potem tajemniczo znikają.
Co za tym idzie śledztwo wkracza na zupełnie nowe tory.
Nasz inspektor łączy sprawę zbrodni, z niedoszłym samobójcą, który dodatkowo, okazuje się być księdzem.
Sprawy się plączą, rozplątują, a potem motają się tak, że tylko nożyczki byłyby pomocne.
Jak się dowiaduję z okładki bohater książki, komisarz Grosz, to również bohater serialu "Mrok". Serial, delikatnie, rzecz ujmując nie przypadł mi do gustu.
Książka jako kryminał, może wpisuje się w prawidła rządzące tym gatunkiem literackim, jednak ja nie znalazłem żadnych dodatnich uczuć w sobie czytając tą powieść.
Nie wciągnęła mnie w ogóle w swój świat, prawdę mówiąc, zmęczyłem się bardzo czytając tą pozycję.
Być może, fakt, że to jest 3 tom cyklu, sprawił to, ale raczej, nie miało to wpływu na moje odczucia, gdyż tylko główny bohater łączy wątki cyklu.

Podsumowując, być może czytelnicy, albo idąc dalej miłośnicy kryminałów, znajdą w tej książce, coś dla siebie.Ja nie znalazłem, czytałem o wiele ciekawsze kryminały, rodzimych twórców.

Kryminał jakich wiele.
Co za tym idzie śledztwo wkracza na zupełnie nowe tory.
Jak się...

34 / 2016

34 / 2016

Absolutna rewelacja. chyba najlepszy polski kryminał od lat. Akcja i fabuła trzymają w napięciu do końca. Znakomite dialogi zupełnie jak nie z polskiego kryminału. Czyta się jednym tchem. Muszę zdobyć pozostałe książki tego autora.

• Mam, ale jeszcze nie przeczytałam
  • :-),:-),:-)
  • Kindle