Bóg bez znaczenia

Wydawnictwo: CiS
wiedza, wiara, wierzenia, ateizm, ateista, mity, fakty, bóg
popularnonaukowa
Booka

W połowie wieku XX Andre Malraux powiedział, a wielu później po nim to powtarzało, że „wiek XXI będzie wiekiem mistyki, albo go w ogóle nie będzie”. Żyjemy w połowie drugiej dekady XXI wieku i mistyków w istocie przybywa, ale nie wydaje się, by ich obecność zmieniała nasz świat na lepszy. Pewnie dlatego pojawia się coraz więcej głosów, które przekonująco dowodzą, że zarówno bez mistyków, jak i bez ich Boga nie tylko da się żyć, ale żyje się pełniej i szczęśliwiej.

Takich głosów przybywa również w „katolickiej Polsce”. Książka Janusza Majcherka Bóg bez znaczenia to jeden z dowodów, że nie wolno przejść obok nich obojętnie. Autor przekonująco wyjaśnia, iż takie „bezbożne” życie może być dobre, spełnione i szczęśliwe. Książka w sposób zwięzły i przystępny rozbija religijne iluzje, ukazując możliwość dojrzałej i odpowiedzialnej obecności w świecie bez konieczności odwoływania się do pozaziemskich autorytetów. Lektura obowiązkowa dla wierzących i ateistów.

źródło opisu: http://aros.pl/ksiazka/bog-bez-znaczenia

źródło okładki: http://www.cis.pl/web_images/9788361710172_bog_bez_znaczenia.jpg

Leshko | 2019-04-12
Przeczytana: 11 kwietnia 2019

Autor bez urażania uczuć religijnych pokazuje dlaczego religia przestaje mieć znaczenie w życiu społecznym, pozostając jednak ważna w sferze prywatnej. Szybko się czyta, książka mnie nie znużyła, może dlatego, że lubię filozofię :)

Anaginosko | 2017-10-18
Przeczytana: 18 października 2017

Obirek na obwolucie pisze, że jest to książka przystępna. Nic takiego! Lektura bardzo męcząca, książka ciężko napisana, pełna długaśnych zdań i akapitów, cytatów. Brzmi jak jakaś rozprawa naukowa, co i rusz mamy cytat z jakiegoś filozofa, ale gdzie są myśli pana Majcherka? Porusza niezwykle ciekawe tematy, ale nie ma zdolności przedstawienia ich w postaci strawnej. Są jednak momenty bardzo dobre. Tylko momenty. Ja bym chciała wiedzieć, co myśli autor a nie cała setka innych gości. Poza tym teza, że Bóg nie ma znaczenia jest wątpliwa dla mnie. Muszę być wyjątkiem chyba, bo dla mnie ma znaczenie, czy wierzę czy nie. A raz wierzę, raz nie, to się zmienia, i ma wielki wpływ na mnie.

Zuba | 2016-07-26
Przeczytana: 20 lipca 2016

Hmmm, od czego by zacząć? Dla mnie znaczenie Boga/boga jest jedną z najistotniejszych kwestii, którym poświęcam uwagę. A Majcherek w samym tytule pisze, że Bóg jest bez znaczenia. Nawet dla osoby niereligijnej, jak ja, taki pogląd wydaje się przesadzony.

Główną tezą autora jest to, że istnienie osobowego boga (jakiegokolwiek w monoteistycznej religii) jest jedynie kwestia filozoficzną, ponieważ ludzie i tak sobie układają życie, jak im się wydaje, że będzie w zgodzie z bogiem. I zupełnie im nie przeszkadza brak prawdziwej wiary w tego konkretnego Boga, żeby utożsamiać się z wyznawaną religią. Stąd nie dziwią tłumy ludzi w kościołach, którzy zapytani o dogmaty wiary przyznają, że w nie nie wierzą, albo wierzą w wybrane. To bez znaczenia. Majcherek tłumaczy rozpowszechniony fenomen niewierzących praktykujących, który mnie zawsze bulwersował. Bóg nie ma dla nich znaczenia, ważne są poczucie wspólnoty, znane rytuały, jasne zasady postępowania.

Drugą istotną kwestią dla mnie było, że...

marcjn | 2016-05-05
Przeczytana: 05 maja 2016

Nazwisko autora na okładce nie do końca odpowiada faktom momentami bowiem miałem wrażenie, iż to co czytam to jedynie zlepek cudzych wypowiedzi nie zaś przemyślenia p. Majecherka. Cytaty ważna rzecz, nie ulega to wątpliwości, warto jednak czasem napisać coś od siebie.

Ważniejszym jednak zarzutem jest to, iż książką nic naprawdę nowego nie wnosi. Autor być może świadom tego stara się ukryć beztreściowość pod nawałem cytowań.

mikakeMonika | 2016-02-22
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 22 lutego 2016

Trudna. Trzeba być bardzo skupionym, żeby wszystko wyłapać ;-) Daje do myślenia, a w zasadzie ubiera w słowa to co ma się w myślach. Może tak - to co ja mam w myślach. Bo niekoniecznie inni mają to samo... Przerażające, że istnieją tacy ludzie, którzy zamiast po prostu być dobrymi ludźmi, udają dobrych na pokaz... w imię Boga.