Emerged

Cykl: The Life of Anna (tom 5)
Wydawnictwo: Kindle Edition
angielski
Melania

Anna has escaped from Devin. Now she must learn what it is to live without a master. Yet Devin will not let her go so easily, his power depends on what he takes from her. Will Anna's freedom last? Can she even learn to live as a free woman? Is Devin’s power too great for her to escape? There is a subculture within our own world that you’ve only heard whispers of. The conspiracy theorists...

There is a subculture within our own world that you’ve only heard whispers of. The conspiracy theorists wish they knew Anna’s story. What the conspiracy theorists think they know is only disinformation, put out there to keep them from the real story.

***NOTE***
This is not a stand-alone novel. This is the final of five novels that tell Anna’s story.

***WARNING***
This book is for grownups. This book is not for people who are easily offended, get nightmares easily, or have difficulty reading books about tough subjects. I do not glorify bad things, but bad things do happen to my poor characters. This is not your typical love story. My heroine does not fall in love and live happily ever after... at least not like the typical heroine. There is a happily ever after, but it is a long, painful journey to that end.
This book will likely offend you. This book might make you cry; it might make you throw up. It is a dark book. As my friend, Heidi, said, “It’s dark. It gets darker. It gets even darker, and then it gets even more darker. And then, just when you think it can’t get any darker, it does.”
But, don’t worry. I take you to the deep end gradually. ;)
There are many sexual situations in this series of books. People die. People get hurt. Things aren’t always truly the way they appear. The antagonist isn’t just a bad guy; he’s EVIL. My heroine’s worldview is skewed; things that may appall you are perfectly normal to her.
Any violence in this book is non-gratuitous and crucial to the plot and character development.
Do not read this if you are under the age of consent in your country. Do not get angry if the subject or actual book upsets you. If you're reading this, you've been warned.

źródło opisu: https://www.marissahoneycutt.com

źródło okładki: https://www.marissahoneycutt.com

Seria składa się z 5 części, ta jest ostatnią. Gdzieś przy trzeciej, zaczęłam sie powoli zniechęcać, nic nowego nie wnosiła, wiele powtórzeń, ciągle to samo. Niestety i tutaj autorka popłynęła, chyba samej jej zabrakło pomysłów, co tu jeszcze dopisać a zakończenie to zwyczajna kpina. Żeby to zrozumieć, trzeba przeczytać, tylko nie do końca jestem przekonana, czy warto tracić czas.

Ewitka | 2017-10-31
Przeczytana: 30 października 2017

Po tygodniu wyciętym z życiorysu, kiedy pochłaniałam książkę za książką, w końcu dotarłam do końca tej serii. Ta ostatnia część jest zdecydowanie najspokojniejsza, choć dzieje się w niej sporo, jeśli chodzi o uczucia nowej, wolnej Anny. Ale czy Anna tak naprawdę jest już wolna? Bo kiedy wreszcie prawdziwie się zakochuje, w jej życiu pojawia się osoba, z którą łączy ją silna więź, a którą dopiero udało się jej pogrzebać, aby ruszyć dalej. Kiedy przychodzi jej wybrać, okazuje się, że ta więź nie pozostawia jej zbyt wielkiego wyboru. Pozostaje też próba zniszczenia Devina, który po ucieczce Anny szaleje. Nie brak tu emocji i scen grozy, ale jest ich zdecydowanie dużo mniej i dopiero pod koniec książka zaczyna trzymać w napięciu. Zakończenie piękne, takie, jak obiecywała autorka, szkoda że, aby do niego dotrzeć, Anna znowu musiała tak wiele wycierpieć...
Całość serii oceniam na bardzo interesującą, wartą przeczytania pozycję. Może miejscami jest za bardzo brutalna, za bardzo...

Melania | 2015-05-22
Na półkach: Przeczytane, 2015, Po angielsku
Przeczytana: 22 maja 2015

Szokująca, niesamowita, długa, wzbudzająca mnóstwo emocji - taka była historia Anny. Poświęciłam jej jeden tydzień życia włącznie z kilkoma nocami. To na prawdę długo jak na mnie i nie żałuję żadnej chwili spędzonej z bohaterami.
Seria jest bardzo mroczna i ciężka. Przy drugim tomie wydawało mi się, że Annie nie może się stać już większa krzywda, jednak autorka z każdą nadchodzącą stroną przekonywała mnie w jakim błędnym przekonaniu żyję.
Ostatnia część zdecydowanie jest najlżejsza i warto do niej dotrwać.

W serii ukazały się:
#1 Enslaved