Dziesięć rzeczy, które powinniście zrobić, gdy życie wam się rozpada

Okładka książki Dziesięć rzeczy, które powinniście zrobić, gdy życie wam się rozpada Kingma Daphne Rose
Kingma Daphne Rose Wydawnictwo: Fronda poradniki
poradniki
THE 10 THINGS TO DO WHEN YOUR LIFE FALLS APART: A SPIRITUAL AND EMOTIONAL HANDBOOK
Fronda
2015-04-27
2015-04-27
Grażyna Waluga

Na półkach: , , , , , ,

Książka urzekła mnie od początku - od pierwszych słów, od pierwszego rozdziału. Wcale nie musisz przechodzić wielkiego kryzysu by do niej zajrzeć - ale zdecydowanie pomaga przez każdy przyjść.
Ja książkę chwyciłam w chorobię, ale rozdziały odnoszę do całego życia - każdy rozdział to kolejna lekcja, kolejna rzecz, która może pomóc nam ułatwić sobie życie, lepiej zrozumieć siebie.
Oczywiście do niektórych rzeczy należy podejść z dystansem, ale język tej książki, który nie poucza, jest luźny i dobrze się czyta sprzyja temu, że książki nie taktuje się jak zwykły poradnik, ale dużą pomoc na drodze pokonywanego kryzysu - polecam bardzo :)

"Wielkie życiowe wydarzenia stwarzają nam doskonałą okazję do emocjonalnego uzdrowienia i duchowego rozwoju"

Przyznaję, że tytuł tej książki brzmi nieco zbyt dramatycznie, a jakby się zastanowić na tle innych poradników, nawet banalnie.
Ogólnie nie przepadam za publikacjami poradnikowymi, gdzie autor z góry punktuje zasady postępowania, by osiągnąć dany cel. Jednak tym razem zostało to zrobione w mojej opinii w taki sposób, że czytelnik nie czuje się zarzucony nachalnymi radami i wskazówkami, wręcz przeciwnie. Autorka taktownie i z wyczuciem opisuje kolejne treści, mające zaprezentować ów dziesięć elementów, które mogą pomóc w gorszych momentach życia codziennego.
Kto w dzisiejszych czasach nie przeżywał kryzysu? Załamania? Zwątpienia w to, co robi? Na pewno większość z nas w pewnym momencie życia doświadczyła stanu, kiedy zaczęła choć na chwilę zastanawiać się nad samym sobą.

Mnie osobiście ta książka bardzo pomogła w zrozumieniu kilku rzeczy, które od pewnego czasu niepotrzebnie zaprzątały mi głowę.
Według mnie warto zaufać Daphne Kingma i przestać się zadręczać złymi wyborami i tym, co było kiedyś.

*Życie to jednokierunkowe przedsięwzięcie, a kierunek, w którym podążamy, to "naprzód"*

Bardzo serdecznie polecam:)!

Świetna książka dająca dużo do myślenia. Dzięki niej mamy szansę przemyśleć nasze dotychczasowe życie i błędy jakie popełnialiśmy. Mi pomogła bardzo. Znalazłam w tej książce niektóre problemy z którymi ja się borykam i dzięki temu znalazłam również rozwiązanie jak sobie ze wszystkim poradzić i jak patrzeć na świat.

Każdy człowiek jest inaczej doświadczony przez los, napotykając na swej drodze różnego rodzaju problemy, czasem drobne, a innym razem bardzo poważne. Niekiedy trudno poradzić sobie ze stresem i ciężarem, który często spada niespodziewanie. Może się to zdarzyć każdemu i w różnych momentach życia. Na wiele rzeczy nie ma się wpływu, a także nie wszystko jest się w stanie przewidzieć. W niektórych sytuacjach, gdy człowiek stara się wszystko jakoś poukładać pomocna może okazać się lista. W tej książce znajdziecie właśnie taką listę zawierającą to, co należy zrobić w obliczu kryzysu, czy tragedii. Czy taki sposób radzenia sobie z problemami przynosi efekty? Czy pomoże Wam?

Daphne Kingma to psychoterapeutka, a także autorka trzynastu książek, które zostały wydane w piętnastu językach. Autorka wielokrotnie brała udział w programie telewizyjnym przygotowywanym przez Oprah Winfrey, a także w wielu różnych audycjach radiowych.

Sięgając po tę książkę nie należy oczekiwać, że wszystkie problemy po jej przeczytaniu się zupełnie rozwiążą. Wyjście z kryzysu wymaga dużej pracy, którą ta lektura może pomóc rozpocząć dostarczając listę rzeczy, które w tym celu powinno się wykonać. Droga ta nie należy do prostych, ale autorka na przykładach sytuacji konkretnych osób stara się przekazać, że nic w życiu nie dzieje się bez przyczyny. Równie ważne jest uświadomienie sobie tego, że analizowanie popełnionych świadomie, czy nieświadomie błędów, które doprowadziły do obecnej sytuacji i zadręczanie się przeszłością nie pomoże odbudować przyszłości, a wręcz może bardzo zaszkodzić. Każdy różne problemy przeżywa na swój sposób i nie ma złotego środka na poradzenie sobie z nimi. Pewna zmiana nastawienia może pomóc spojrzeć trochę inaczej na wydarzenia i być może także pomóc dojrzeć iskierkę nadziei dodając otuchy, wsparcia w zmierzeniu się z tym, co się dzieje.

Książka została podzielona, zgodnie z tytułem, na dziesięć głównych rozdziałów poprzedzonych wprowadzeniem. Każdy rozdział to także jeden punkt listy, który przybliża do pogodzenia się z zaistniałą sytuacją i może stanowić zarówno szereg wskazówek, jak i wsparcie. Przedstawienie sytuacji różnych osób, sprawia, że lektura staje się bliższa i dodaje wiary i chęci do działania w dobrym kierunku. Część porad może dla Was okazać się oczywista, inne natomiast mogą wzbudzić zdziwienie. Wszystkie rozdziały zostały zbudowane w podobny sposób, dostarczając informacji, porad, przykładu, jak też na zakończenie podsumowania z szeregiem pytań, na które czytelnik powinien sobie odpowiedzieć.

Język lektury jest przystępny, a styl lekki. Czyta się ją dobrze i wzbudza zainteresowanie. Niewielki format umożliwia noszenie jej ze sobą, przykładowo w drodze do pracy i wracanie do jej treści w dowolnym momencie.

„Dziesięć rzeczy które powinniście zrobić gdy życie wam się rozpada” to poradnik mogący stanowić wsparcie na zakręcie życiowym, których nie brak na drodze każdego człowieka. Warto spróbować poukładać pewne rzeczy i czerpać z doświadczenia innych ludzi, by chociaż trochę poradzić sobie z ciężarem, który przygniata i odbiera chęci do działania. Każda pomoc w takim momencie jest ważna i może odmienić ludzki los. Życie jest tylko jedno i warto o nie zawalczyć, chociażby wspierając się słowami zawartymi w tej książce.

„Dziesięć rzeczy..” - wydaje się być banalnym poradnikiem dla każdego, ale powiem już na samym początku, nie warto po niego sięgać w momencie kiedy liczymy na równie proste rozwiązania, gotowe podpowiedzi, czy wskazówki. Autorka od samego początku swojego przewodnika podkreśla, ile należy włożyć siły, determinacji a przede wszystkim własnej woli do przystąpienia do zmian, jakie nadejdą w naszym życiu jeśli będziemy odpowiednio oraz wytrwale nad sobą pracować. A zatem owy przewodnik skierowany jest do każdego, kto po niego sięgnie, niezależnie od wieku, płci, rasy. Każdy błądzi w życiu, chociaż raz potknie się niebezpiecznie na tyle, że nie jest się w stanie szybko i bezboleśnie się podnieść. Tak naprawdę nikt nie wie – bo przecież skąd i mielibyśmy to wiedzieć, co robić, jeżeli jeszcze nigdy w życiu nie było nam aż tak źle, nigdy nie odczuwaliśmy takiego cierpienia.

Autorka zwraca się do nas ciepło, prostym słowem opisuje dane zagadnienia. Jej rady nie są wygórowane, jak najbardziej są możliwe do wykonania, przede wszystkim trzeba chcieć podjąć się tego wyzwania, które wymaga wysiłku, chęci. Jeśli chociaż mamy już te chęci, jest to dobry moment na podjęcie kolejnych, konkretnych kroków.
Choć może wydawać się to banalne i niedorzeczne, na początek Daphne Kingma proponuje nam zapłakać nad sobą, nad tym, co się w naszym wydarzyło, nad tym, czego żałujemy, czy nie zrobiliśmy. Nie wstydźmy się płakać, nie blokujmy w sobie kanałów emocjonalnych, bowiem to wszystko w nas stopniowo narasta i buzuje od środka. A kiedy nadejdzie punkt kulminacyjny, może być za późno. Dlatego warto czasem dać upust łzom. Autorka podkreśla jak wiele złego i niekorzystnego w naszym życiu odgrywają nawyki, które warto zredukować, pozbyć się zupełnie, aby otworzyć nowy rozdział i „iść przebojowo przez życie”. Myślę, że nie jest to zaskoczeniem ze strony pisarki, aby dać coś od siebie, zrobić coś innego, na co kiedyś na przykład nie mieliśmy czasu albo długo odkładaliśmy.

O czym też powinniśmy pamiętać na całym etapie naszych życiowych zmian? Aby być wytrwałym, w żadnym razie nie poddawać się, tylko działać dalej, aktywnie, skrupulatnie, sumiennie i cieszyć się przy okazji z tych dobrych rzeczy, jakie nas spotykają po drodze. Kierujmy się ku miłości, żyjmy prostym życiem, bez zbędnych balastów, ograniczając się do minimum, wyzbywając się niepotrzebnych dodatków ograniczających nas z każdej strony..

Dodatkowo, autorka wyjaśnia Czytelnikowi każde zagadnienie poprzez opisy przypadków konkretnych osób, które poradziły sobie w sytuacjach kryzysowych, skrajnych. Sporządziła listę rzeczy, których trzeba się podjąć, gdy życie się rozpada, w odpowiedzi na gorącą prośbę swojego przyjaciela. Tak powstała ta książka, z myślą o drugim człowieku, który wyciągnął dłoń, prosząc o pomoc.

Żyjmy świadomie, pełnie, z jasnym umysłem.
Być może ta książka pomoże i Tobie?

agraaafka (Sztukater.pl),moja ocena

Czytałam już wiele książek, ale ta szczególnie mnie zaintrygowała. Jej autorką jest Daphne Kigman psychoterapeutka, która wydała obecnie 13 książek, które sprzedały się w ponad milionie egzemplarzy. Jest to typowo psychologiczna książka. Może pełnić funkcje poradnika. Pokazuję historie ludzi z różnych środowisk, których spotkały różne smutki czy problemy. Sporządzona jest w niej lista rzeczy, które warto zrobić wtedy kiedy jesteśmy w całkowitej rozpaczy lub gdy problemy przerastają nas samych.

Zagłębienie się w lekturze tej książki może być odpowiedzią na wiele nużących i dręczących nas pytań. Uczy nas, że np. w pewnych sytuacjach warto się wypłakać czy zaakceptować to co nas spotkało. Pokazane jest w niej również, że każdy „upadek” uczy nas czegoś nowego i może nas wzmocnić. Autorka próbuje pokazać też sposoby dzięki, którym możemy zapomnieć o tym co nas spotkało. Opisane historie różnych osób mogą uświadomić nam, że nie jesteśmy jednymi, którym na życiowej drodze stają różne trudności.

Język jest prosty, niesie łatwy przekaz dla odbiorcy. Książka zawiera dużo opisów typowych sytuacji, które mogą przytrafić się każdemu z nas. Opisuję takie sprawy jak problemy w małżeństwie, alkoholizm, utrata bliskiej osoby, kryzys budżetowy, poważna choroba, kłótnie z najlepszym przyjacielem. Kingnam chce nam przez to pomóc odnaleźć w tej książce cząstkę siebie. Właśnie przez swoją prostotę ta lektura może nas zaintrygować
czy skłonić do pewnych przemyśleń lub poszukania rozwiązania jakieś sytuacji.

Moim zdaniem warto przeczytać tę książkę, bo może ona wpłynąć na czyjeś życie, coś zmieni czy umocnić nas w jakimś przekonaniu. Pokazuję przede wszystkim te "Dziesięć rzeczy", które należy spróbować zrobić, gdy nic innego nie może nam już pomóc lub polepszyć naszego samopoczucia.

Polecam tę książkę każdemu czy kobiecie czy mężczyźnie, starszemu czy młodszemu. Uważam, że może być idealna do przeczytania nie zależnie od wieku, płci. Nikogo nie krytykuję ani nie dyskryminuję. Pomaga odkryć, że nawet gdy jest źle można znaleźć rozwiązanie.
Marta Roman, lat 18
źródło: osemkowyklubrecenzenta.blogspot.com

„Mamy wiele powodów, aby płakać – nie tylko dla siebie. Jest tyle cierpienia na świecie, że moglibyśmy zbudować wokół niego ścianę płaczu i zawodzić bez przerwy z bólu i żałości za nas wszystkich… dopóki wszyscy nie zostalibyśmy uzdrowieni”.

– tak rozpoczyna się jeden z pierwszych rozdziałów poradnika autorstwa Daphne Kingma „Dziesięć rzeczy które powinniście zrobić, gdy życie wam się rozpada”. Ten fragment uzmysłowił mi, że jest to, wbrew tytułowi, poradnik nie tylko dla tych, którzy przeżywają tragedie na miarę Hioba. Jest to poradnik dla wszystkich, bo każdy przeżywa w życiu wzloty i upadki. Nie ma ludzi wolnych od cierpienia i kłopotów. Jedynie obserwatorom wydaje się że inni mają łatwiejsze życie. Dla wielu ludzi tragedią może być nie tylko utrata bliskiej osoby, ale też strata pracy, konflikt ze współmałżonkiem, kłótnia z przyjacielem czy konieczność rezygnacji z marzeń. Każdemu na swój sposób życie czasem się rozpada lub chwieje. I dla tych wszystkich jest ta książka. Autorka jest psychoterapeutką, która zbierała swoje doświadczenia zawodowe przez ćwierć wieku. Pomogła wielu parom i indywidualnym pacjentom w kryzysie lub w ratowaniu związku. Jest jednym z częstych gości amerykańskiego programu telewizyjnego Oprah Winfrey, gdzie jej porady są wyczekiwane, a potem wdrażane w życie przez wielu Amerykanów. I choć to właśnie oni, mieszkańcy wielkich miast Stanów Zjednoczonych są miłośnikami tego typu poradników, książkę Daphne Kingma polecam wszystkim. Polecam tym bardziej, że nie jest to pierwsza praca tej autorki. Ma ona za sobą wydanie kilkunastu poradników, które pomogły różnym, osobom wyjść z opresji. Jedna z amerykańskich gazet nazwała psychoterapeutkę „lekarzem miłości’’.

W pierwszym rozdziale autorka pokazuje, jak silna i zbawienna jest moc płaczu. To od niego radzi zacząć tym wszystkim, którzy zmagają się z trudnościami i cierpieniem. Płacz oczyszcza, koi, wyzwala nowe siły i uwalnia z dawnych złudzeń. Autorka stawia też ciekawa tezę, że:

„osoby, które starają się na siłę być szczęśliwe i tłumią w sobie negatywne emocje, w rzeczywistości stają się , wraz z upływem czasu coraz bardziej przygnębione i smutne”.

Ten, kto nie potrafi płakać, nie potrafi też okazywać radości. Kolejne rozdziały uczą, jak pozbyć się zachowań nawykowych, jak zrobić coś nowego, jak wytrwać w swoich postanowieniach i jak żyć w światłości ducha. Same tytuły brzmią może górnolotnie, ale treść rozdziałów jest mocno osadzona w rzeczywistości.

Pełna recenzja na:

Kiedy spadają na nas kłopoty i czujemy, że w jakiś niewytłumaczalny sposób nawarstwiają się, a dotychczasowe życie wymyka się spod kontroli czujemy się przytłoczeni i wstrząśnięci. Bez większych problemów radzimy sobie ze zwykłymi zmartwieniami, ale głęboki kryzys wyniszcza nas emocjonalnie i duchowo, zmusza do zaangażowania całej energii, aby go przezwyciężyć.

Daphne Kingma to amerykańska psychoterapeutka, która od ponad dwóch dziesięcioleci pomaga osobom indywidualnym i parom poprawić relacje w związkach i wnieść więcej miłości do ich życia. Wydała 13 książek, które stały się bestsellerami. Często gości w programie Oprah Winfrey, Charlie Rose czy CNN.
W książce pt.,,Dziesięć rzeczy które powinniście zrobić gdy życie wam się rozpada" zaprezentowała autorski program mający nauczyć ludzi jak pokonać życiowe zakręty i nieszczęścia oraz jak wykorzystać je do duchowej przemiany. Do napisania tej książki zainspirował ją przyjaciel, który przyjechał w odwiedziny i potrzebował zarówno pocieszenia, bo spiętrzyły mu się problemy, jak też chwilowego oderwania się od nich. Kiedy wracali z wycieczki w góry poprosił ją o przygotowanie listy dziesięciu rzeczy, które powinien zrobić, aby przejść przez ten kryzys.

Daphne Kingma wskazuje, że tradycyjne metody rozwiązywania problemów polegające na dążeniu do odzyskania pełnej kontroli nad swoim życiem często zawodzą we współczesnym świecie. Należy poznawać nowe sposoby radzenia sobie z problemami i muszą one wyjść z głębi duszy każdego człowieka, gdyż dla poszczególnych osób będą one inne.
Pierwszym krokiem w przemianie i dążeniu wyjścia na prostą jest PŁACZ, który ma moc uzdrawiającą. Łzy przynoszą ulgę i zmniejszają odczuwanie żalu, są oczyszczające i otwierają nas na zmiany. Nie powinno się ich powstrzymywać, gdyż w ten sposób tłumi się smutek i blokuje odczuwanie pozytywnych emocji. Jednym z powodów uzdrawiającej mocy łez spływających po naszej twarzy jest podobno to, że przenosimy się w takim momencie do naszej pamięci komórkowej do czasu, kiedy nasza twarz zanurzona była w wodach płodowych i odczuwaliśmy w łonie matki spokój oraz mieliśmy poczucie bezpieczeństwa.
Nie zdradzę kolejnych etapów radzenia sobie z zawirowaniami życiowymi, ale zapraszam do lektury tego poradnika.
Poradnik można czytać rozdział po rozdziale dochodząc do finału, gdzie odnajduje się wewnętrzny spokój, ale można także wybierać rozdział, który w danej chwili jest nam najbardziej potrzebny. Terapeutka przytacza bardzo dużo konkretnych osób i pokazuje jak poradziły sobie w kryzysowym okresie swojego życia.

,Dziesięć rzeczy które powinniście zrobić gdy życie wam się rozpada" to książka dla osób, którym wydaje się, że już nie dadzą rady dłużej zmagać się z problemami, chcą się poddać i nie czuć już bólu, żalu, smutku czy poczucia straty. W życiu każdego człowieka są takie okresy i nie sposób ich uniknąć niezależnie od tego jaka jest ich przyczyna. Autorka poradnika daje konkretne wskazówki i dzięki nim ma nadzieję, iż ,,pomoże uleczyć twe serce, przebudzi duszę i powiedzie cię w stronę wyzwolenia, które przynosi zrozumienie głębszego sensu życia."

Daphne...

• Psychologia
  • Poradniki
  • 2017
  • Nie ma legimi
  • Biblioteczka domowa

Dodaj cytat z książki Dziesięć rzeczy, które powinniście zrobić, gdy życie wam się rozpada