Koncentracja. Skuteczny trening skupiania uwagi

Seria: Samo Sedno
Wydawnictwo: Edgard, Samo Sedno
poradniki
Monika

Masz wrażenie, że przytłacza cię nadmiar informacji, często zapominasz o ważnych sprawach i nie wywiązujesz się w terminie ze swoich obowiązków? Chcesz wykonać kilka zadań jednocześnie, ale w rezultacie żadne z nich nie jest skończone? Twoje dziecko ma trudności z uczeniem się i zapamiętywaniem, a nauczyciele skarżą się, że jest nadpobudliwe i nerwowe? Poznaj czynniki, które wpływają na problemy z koncentracją uwagi, oraz metody radzenia sobie z rozkojarzeniem.

Książka jest skierowana do młodzieży i dorosłych, którzy mają problemy z utrzymywaniem skupienia, oraz rodziców dzieci, które nie potrafią skoncentrować się na wykonywanych zadaniach. Z poradnika mogą korzystać również nauczyciele i pedagodzy szukający skutecznych narzędzi terapeutycznych. Ponad 170 ćwiczeń zawartych w książce oraz na płycie CD to solidny trening koncentracji, który kształtuje refleks i spostrzegawczość, rozwija pamięć, doskonali umiejętność selekcjonowania informacji, poszerza pole widzenia oraz wspiera relaksację.

Dzięki poradnikowi:
- dowiesz się, z czego wynikają twoje problemy z koncentracją
- wyeliminujesz rozpraszające bodźce zewnętrzne, takie jak bałagan, niefunkcjonalne urządzenie pokoju do nauki i pracy, oraz wewnętrzne: złe nastawienie, zmęczenie lub brak motywacji
- nauczysz się angażować w koncentrację zmysły – wykorzystywać w codziennej pracy odpowiednio dobraną muzykę, zapachy, a nawet smaki
- poznasz rozmaite ćwiczenia, gry i zabawy wspomagające koncentrację, m.in. labirynty, dyktanda graficzne i symetryczne, gry zręcznościowe i logiczne
- dobierzesz odpowiedni dla siebie zestaw ćwiczeń fizycznych, który pozwoli ci wypocząć, rozładować negatywne emocje i uspokoić umysł

źródło opisu: www.samosedno.com.pl

źródło okładki: http://www.samosedno.com.pl

kuska | 2016-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2016

Coś, co nigdy nie powinno wyjść poza wydawnictwo "Złote Myśli" zostało wydane w formie papierowej. Nie chodzi o to, że książka jest okropnie napisana, czy że jest nieciekawa. Nie. Kilka ciekawostek można tam znaleźć, ale nie są warte ceny książki. Autorce zabrakło koncepcji na całość. Ta książka to w zasadzie zlepek różnych zaklęć magicznych znalezionych tu i tam. Można by to wszystko sprowadzić do jednego zdania: jak najmniej czasu przed komputerem. Skoro już to wiecie, to naprawdę nie traćcie pieniędzy na tę pozycję. Pomijając to, że możecie być świetni w "dwa ognie", ale na zadaniu w pracy i tak ciężko się Wam będzie skoncentrować. I choćbyście nie wiem, ile grali w te dwa ognie, to i tak niczego to nie przyniesie w kontekście zadania w pracy. A do tego jeszcze, nie ma nawet ilustracji do ćwiczeń.

AnnaSikorska | 2015-11-20

Dzięki Agnieszce Kriezel, autorce blogu Recenzje Agi do moich rąk trafiła książka Agnieszki Forzpańczyk „Koncentracja. Skuteczny trening skupiania uwagi”. Publikacje tego typu są dla mnie niezwykle cenne ze względu na ciągłą konieczność poszerzania wiedzy na temat tego, w jaki sposób kształtować umiejętność pracy mojej córki. Liczne lektury, testowanie metod, wchodzenie w świat specyficznych potrzeb dziecka sprawiły, że przy okazji zdobywam wiedzę na temat własnych możliwości oraz sposobów ich rozwiązywania.
Od tego jak bardzo potrafimy się skoncentrować zależy jak wielki uda nam się odnieść sukces. Obecni miliarderzy przez wiele miesięcy lub lat koncentrowali się na tworzeniu i ulepszaniu swojego produktu. Przeciętną stronę internetową obecnie tworzy się koło dwóch godzin, a przecież to jeden z wielu produktów docierających do nas, które wymagały wymyślenia i opracowania, ślęczenia setek godzin nad kodem, materiałem, pomysłem. Całkowite skupienie na celu stało się przyczyną...

Dama_Karo | 2015-10-19
Przeczytana: 19 października 2015

RECENZJA RÓWNIEŻ NA BLOGU nauka-to-tez-sztuka.blogspot.com

Koncentracja jest tym, czego wielu z nas brakuje… Każdy pędzi przed siebie i często nie ma czasu na zastanowienie! Wszystko chcemy zrobić jak najszybciej, ale pozostałe pilne sprawy i zmartwienia rozpraszają naszą uwagę. Co zatem powinniśmy zrobić, aby na dłużej skupić się na jakimś zadaniu? Tego wszystkiego dowiecie się z książki Agnieszki Forzpańczyk!

Książka mnie pozytywnie zaskoczyła! Bałam się, że tylko ogólnie będzie mówić o tym, czym jest koncentracja – na szczęście się myliłam. Dowiemy się nie tylko tego, czym jest koncentracja i co ma na nią wpływ, ale również jak ją ćwiczyć. Autorka pamiętała o wszystkich czynnikach, które mogą wpływać na naszą koncentrację, a wszystko to opisała w czytelny i ciekawy sposób.

Wiele uwagi poświęciła również dzieciom i temu, jak im pomóc w nauce. Dowiemy się, jak i od kiedy możemy rozpoznać ADHD i czym jest ADD oraz jak takim dzieciom ułatwić funkcjonowanie w świecie pełnym...

MoznaPrzeczytac | 2015-10-02
Przeczytana: 02 października 2015

O tym, jak ważna jest koncentracja wie każdy, kto kiedykolwiek miał trudności ze skupieniem się na nauce czy pracy. A także każdy, kto swoją wiedzę przekazuje innym – uczy, szkoli, trenuje. Kiedy szwankuje zdolność koncentracji uwagi, nie ma mowy o efektywnej nauce. Niestety, na nic zdadzą się mnemotechniki czy trening szybkiego czytania, ponieważ to właśnie zdolność do intencjonalnego i długotrwałego skupienia, leży u podstaw bardziej zaawansowanych funkcji intelektu – pamięci, myślenia, tworzenia, komunikowania się (chociaż równie ważne są m.in. nastawienie psychiczne i motywacja).
Tymczasem z coraz liczniejszych badań wynika, iż współczesny człowiek jest chronicznie zdekoncentrowany. Zjawisko to dotyczy szczególnie tzw. pokolenia Y – ludzi młodych, którzy wychowali się ze stałym dostępem do urządzeń elektronicznych i Internetu. Okazuje się bowiem, że już samo zalogowanie do sieci powoduje przełączenie mózgu w inny tryb funkcjonowania – będąc online, przetwarzamy szybciej, ale...

Kinga Kulig | 2015-09-22
Przeczytana: 17 września 2015

W dzisiejszych czasach tak bardzo zabieganych, ciężko jest człowiekowi skupić się na kilku zadaniach równocześnie, czas gna nieubłaganie a szef z niecierpliwością oczekuje na Twój raport. Ty jesteś jeszcze w połowie analizy tekstu. Co tu począć. Jest wiele sytuacji stresowych, pełnych napięć. Występujących codziennie. W tej nagonce tak łatwo się rozstrajamy, tracimy równowagę emocjonalną i umysłową. Nasz mózg próbuje usystematyzować ten harmider, ale jest to trudne. Nasza czujność oraz uwaga spadają. Często poddajemy się, zalegamy z wykonaniem zadania, ponieważ nasza koncentracja jest bliska zeru. Dlatego też Agnieszka Forzpańczyk – specjalistka ds. szkoleń, trener rozwoju osobistego, doradca metodyczny podjęła się wyzwania i przygotowała poradnik skutecznego skupiania się.

Książka składa się z dziesięciu rozdziałów poświęconych różnej tematyce, choć tak naprawdę wiele kwestii między sobą się przeplata.
Na początku Czytelnik dowiaduje się, czym tak naprawdę jest koncentracja...

Iliana | 2015-09-22
Przeczytana: 22 września 2015

Czy to poradnik? Też, ale przede wszystkim książka, która ma skutecznie pomóc w zmianach naszego życia, postępowania, na postawieniu skutecznej diagnozy i wyjaśnieniu, na czym polega koncentracja i jakie są potencjalne jej zaburzenia.

Zapraszam na całą recenzję:

Sylwia | 2015-09-14

Możemy zrzucać winę na pędzący świat. Na pracodawcę, który wymusza od nas bycie wielozadaniowym, zawsze zmobilizowanym i skupionym pracownikiem. Stoimy w rozkroku, godząc pracę z domem i wyrywając odrobinę świętego czasu wolnego dla siebie. To się ładnie nazywa łączenie kariery z życiem osobistym. Jesteśmy zestresowani, roztrzepani, zniechęceni i rozkojarzeni. Zaraz... chyba nie tylko mi zdarza się zapomnieć kanapek do pracy, prawda?

Od razu uprzedzam, że ta książka nie jest lekiem na brak czasu i, tym bardziej, nie uwolni nas od codziennego wstawania do pracy. Może jednak sprawić, przy Waszej współpracy oczywiście, że będziecie bardziej wypoczęci i skupieni. A i codzienne wstawanie z łóżka będzie mniej przytłaczające.

Koncentracja. Skuteczny trening skupiania uwagi to lektura, która mnie bardzo pozytywnie zaskoczyła. Poradnik, to mało. To kompendium wiedzy z zakresu koncentracji. Książka jest przemyślana, zrozumiała i ciekawa. Dopracowana w każdym szczególe oraz przejrzysta,...