Ten okrutny wiek

83-7311-881-0
historia powszechna, XX wiek
historia
LesnyLudek

Zbiór 24 wydarzeń mających ogromny wpływ na losy świata w dwudziestym wieku. Jednym pierwszych, bardzo ważnych zdarzeń był zamach w Sarajewie. Plan zamachu został opracowany przez szefa tajnej organizacji, w Serbii. Celem był arcyksiążę cesarstwa austro-węgierskiego, Franciszek Ferdynand. Władze austriackie, ze swoich źródeł dowiadują się o przygotowywanym zamachu, jednak księcia nie ostrzegają, dlaczego?, to pytanie jest bez odpowiedzi do dzisiaj. Książę Ferdynand składa oficjalna wizytę w Serbii, jest 28 czerwiec 1914 rok, mimo ostrzeżeń obstawa jest nader skromna, pierwsza próba zamachu jest nieudana, dopiero następna przynosi zadany efekt, książę Ferdynand wraz z małżonka giną od kul zamachowca. Następstwem tych zdarzeń jest wybuch pierwszej wojny światowej, która pochłonęła w sumie ponad 62 miliony ofiar. Kolejnym wydarzeniem, mającym bezpośredni wpływ na przebieg drugiej wojny światowej, a tym samym na losy ludzkości, jest atak Japończyków na Pearl Harbor. Po zmianie rządu w Japonii, nowy premier decyduje się na wojnę ze Stanami Zjednoczonymi. Zaczynają się przebudowy, przetasowania w japońskich silach zbrojnych. Tym samym trwają przygotowania do zadania takiego ciosu amerykańskiej flocie Pacyfiku, żeby nie była w stanie odbudować się przez kilka lub kilkanaście miesięcy. Za cel wybrano amerykańska bazę morska, w której stacjonowała większość floty wojennej Pacyfiku. Była to baza w Pearl Harbor. Dlaczego amerykanie wiedząc o planowanym ataku, nie zapobiegli tej tragedii, nie wiadomo, prawdopodobnie zawiniła biurokracja, fakty nie są jasne do końca. Japończycy częściowo osiągnęli swój cel. Napoleon Bonaparte powiedział „pozwólcie Chinom spać, bo gdy się obudza, będzie kłopot dla świata”. Kolejne zdarzenie mające wpływ na dzieje ludzkości. Nowy prezydent, widząc ze kraj pogrąża się w anarchii, zwraca się z prośbą o pomoc do Anglii i Stanów Zjednoczonych, lecz ci odmawiają, natomiast z pomocą przychodzi Związek Radziecki. Wysyłają swoich naukowców, doradców wojskowych, także broń, pomagają również przy budowie chińskiej broni atomowej, zapewne nie bezinteresownie. Tutaj tez jest wiele rzeczy nie wyjaśnionych i wiele zagadek. To jest tylko kilka spraw które miały wpływ na dzieje świata w dwudziestym wieku.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

vexlubo | 2014-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2014

osoba Pana Bogusława to dla mnie Instytucja . tak pokazana Historia jest fascynująca. Ciekawi mnie tylko aspekt zamachu w Sarajewie. ostatnio czytałem o tym trochę z racji rocznicy i było inaczej.

Darya | 2012-09-27
Przeczytana: wrzesień 2012

Osobiście dość mocno wymęczyłam się na tej książce. Wydaje mi się, że po prostu miałam problem ze stylem, który kompletnie do mnie nie trafił, i tematyką (naprawdę zainteresowało mnie tylko kilka rozdziałów). Nie przekreślam tej książki dla innych (szczególnie wielbicieli ZSRR o którym było tu stanowczo najwięcej), ale ja w pewnym momencie zamiast uważnie czytać zaczęłam jedynie przelatywać wzrokiem po stronach.
Jak już pisałam, wydaje mi się, że to problem leży we mnie, a nie w książce. Może nie polecam ze szczerego serca, ale nie chce też zniechęcać. Najlepiej przeczytać rozdział albo dwa i samemu postanowić czy sposób przedstawiania historii podoba się czy nie.

mara1009 | 2012-12-02

Bardzo dobra książka dla tych, którzy chcą jeszcze bardziej zgłębić i zrozumieć wszystkie mechanizmy, które spowodowały, że XX wiek zapisał się tak tragicznie w historii współczesnego świata.
Śmiało polecam jako dobrą polityczną i historyczną lekturę

Paweł | 2015-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2015

Pan Wołoszański przedstawia kulisy(nierzadko pełne domysłów) wielu tajemniczych, a zarazem ciekawych i intrygujących tematów sięgających początków I wojny światowej z jednej strony, z drugiej końca zimnej wojny. Każdy, interesujący się historią z tego okresu, znajdzie coś dla siebie.

pit | 2016-05-08
Przeczytana: 08 maja 2016

Książka dobra, choć w moim wydaniu wiele błędów, literówek.
Do tego pogrubiona czcionka i zewnętrzny margines szerszy niż wewnętrzny - utrudniało to czytanie.
Historia podana w bardzo ciekawy i wciągający sposób. Polecam

MackieMesser | 2014-06-08

Zdecydowanie Wołoszański powinien pisać podręczniki do historii.

wik699 | 2015-08-11

Wartościowa książka. W niej zaczytywałem się w młodych latach, była dla mnie podstawowym źródłem wiedzy o wydarzeniach XX wieku w czasach szkolny. Ale korzystać trzeba ostrożnie - są pewne błędy i dość stronnicze interpretacje.

Pocahontas | 2013-04-09

o niebo lepsze niż książka w szkole

Marat | 2014-10-13

Bardzo fajna książka, i jak dla mnie Bogusia zawsze mi się miło czyta, jak i czasami ogląda!

kairos | 2013-02-03

Opisane historie opisane w sposób ciekawy, bez nudzenia.