literatura piękna
amrr

Sięgając po formułę starożytnych sentencji, posługując się ostrym dowcipem, kalamburem, skrótem myślowym, kondensacją znaczeń, Lec budował wyjątkowo trafny komentarz do wynaturzeń współczesnych czasów, nawiązując do najszerszego kontekstu kultury europejskiej. Stał się mistrzem paradoksu, tropicielem wszelkich myślowych falsyfikatów i językowych frazesów, zniewalających ludzką indywidualność i pozostających na usługach totalitaryzmu.

źródło opisu: Literackie, 1974

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Rege | 2018-09-01

Do tego się wraca z uśmiechem na twarzy

Faust | 2017-08-09

Niegdyś najsłynniejszy mieszkaniec Nowego Miasta w Warszawie. Próbował różnych form literackich, mistrzostwo osiągnął pisząc krótkie, pełne humoru a zarazem mądrości obserwacje otaczającego świata, zamknięte w jednym zdaniu, góra dwóch. Nie umiem powiedzieć, ile razy czytałem jego „myśli nieuczesane”, wiele z nich znam na pamięć. Lektura wciąga niemiłosiernie, pomimo że nad każdym aforyzmem trzeba na chwilę przystanąć bo z reguły ma drugie dno. Intelektualna biblia każdego homo sapiens. W świecie, gdy zewsząd słychać tylko puste banały a obcowanie z głębią to prawdziwy luksus, aforyzmy Leca są tratwą ratunkową, jeszcze nie wszystko stracone!

Domulanda | 2017-06-28

Arcydzieło!

AsiaKręci | 2017-05-29

książka mego życia. lekka, mądra, dowcipna. znam niemal na pamięć;)

Roman Dłużniewski | 2017-01-14

Podczas lektury zastanawiałem się jak to jest możliwe, żeby tak dużo wyrazić jednym zdaniem. Najlepszy polski aforysta nie miał z tym żadnego problemu. Niektóre myśli trzeba przeczytać kilkakrotnie aby wszystko zrozumieć. Książeczka dla tych, którzy nie boją się myśleć.

Maciej DW | 2016-11-08

Przeczytane wiele razy... i jeszcze wiele razy będzie przeczytane... Nie ma dla mnie lepszego aforysty od Stanisława Jerzego Leca.

olgazzm | 2016-06-22

Lec jak Lec, czasem zaskoczy, czasem rozśmieszy. Wielkich mądrości tam nie ma, ale świetnie się czyta ten zbiór myśli.

Ergo_sum | 2015-08-08
Przeczytana: 1987 rok

Coś nieprawdopodobnie znakomitego i niedocenionego. Sama zasada alternatywnego myślenia już zasługuje na Nobla. Cała reszta to bonus.
Uwielbiam kartkować :-)

rasilio | 2015-05-15

Może i mądre ale strasznie depresyjne spojrzenie na świat. Po kilkunastu stronach zaczyna się mieć myśli samobójcze. Nie widzę w tym humorze śladu radości.

chrispu | 2014-04-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Różne

Treść książki dokładnie oddaje jej tytuł "Myśli nieuczesane". Jest to zbiór krótkich, celnych,treściwych i zaskakujących czytelnika "pokrętną" logiką, myśli autora, nie tracących na aktualności. Niektóre z nich są tak "nieuczesane", że trzeba kilka razy przeczytać by je zrozumieć - te są najlepsze. Książka nie pozwala się nudzić i praktycznie każdy z niej może wyłuskać coś dla siebie - jakąś myśl, która będzie, jeżeli już nie jego mottem życiowym to przynajmniej będzie pomagać w sytuacjach życiowych, dodawać optymizmu.
Właściwie ta książka to "niekończąca się historia" bo po przeczytaniu wszystkich myśli i tak wraca się na początek gdyż najczęściej zapomina się o tym co było na początku. I można tak wracać bez końca.