Myśli nieuczesane

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
aforyzmy, satyra
poezja
Filemona

Sięgając po formułę starożytnych sentencji, posługując się ostrym dowcipem, kalamburem, skrótem myślowym, kondensacją znaczeń, Lec budował wyjątkowo trafny komentarz do wynaturzeń współczesnych czasów, nawiązując do najszerszego kontekstu kultury europejskiej. Stał się mistrzem paradoksu, tropicielem wszelkich myślowych falsyfikatów i językowych frazesów, zniewalających ludzką indywidualność i pozostających na usługach totalitaryzmu.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: zdjęcie autorskie

chrispu | 2014-04-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Różne

Treść książki dokładnie oddaje jej tytuł "Myśli nieuczesane". Jest to zbiór krótkich, celnych,treściwych i zaskakujących czytelnika "pokrętną" logiką, myśli autora, nie tracących na aktualności. Niektóre z nich są tak "nieuczesane", że trzeba kilka razy przeczytać by je zrozumieć - te są najlepsze. Książka nie pozwala się nudzić i praktycznie każdy z niej może wyłuskać coś dla siebie - jakąś myśl, która będzie, jeżeli już nie jego mottem życiowym to przynajmniej będzie pomagać w sytuacjach życiowych, dodawać optymizmu.
Właściwie ta książka to "niekończąca się historia" bo po przeczytaniu wszystkich myśli i tak wraca się na początek gdyż najczęściej zapomina się o tym co było na początku. I można tak wracać bez końca.

Roman Dłużniewski | 2017-01-14

Podczas lektury zastanawiałem się jak to jest możliwe, żeby tak dużo wyrazić jednym zdaniem. Najlepszy polski aforysta nie miał z tym żadnego problemu. Niektóre myśli trzeba przeczytać kilkakrotnie aby wszystko zrozumieć. Książeczka dla tych, którzy nie boją się myśleć.

m_ght97 | 2014-03-03
Na półkach: Przeczytane, 2014, Poezja
Przeczytana: 03 marca 2014

Lec to autor, który winien jest literaturze jedno. Zmartwychwstać i pisać dalej.

Jeśli jest to coś wspaniałego, to takie to jest.

Lulu | 2015-04-26

Stanisław Jerzy Lec ma niesamowitą umiejętność opowiadania fascynujących historii jednym zdaniem. Oczywiście ogromną sztuką jest napisać całą książkę na jakiś temat, ale zawarcie głębokiej treści w jednym zdaniu potrafi tylko prawdziwy wirtuoz słowa.
'Myśli nieuczesane' to zbiór błyskotliwych aforyzmów na właściwie każdy temat.
Ciężko oderwać się od czytania.
Warto mieć tę książkę w swojej kolekcji, żeby móc do niej co jakiś czas wrócić, bo nie sposób zapamiętać wszystkie ulubione sentencje.

Ergo_sum | 2015-08-08
Przeczytana: 1987 rok

Coś nieprawdopodobnie znakomitego i niedocenionego. Sama zasada alternatywnego myślenia już zasługuje na Nobla. Cała reszta to bonus.
Uwielbiam kartkować :-)

Maciej DW | 2016-11-08

Przeczytane wiele razy... i jeszcze wiele razy będzie przeczytane... Nie ma dla mnie lepszego aforysty od Stanisława Jerzego Leca.

DoMiNiKaNa | 2017-06-28

Arcydzieło!

Faust | 2017-08-09

Niegdyś najsłynniejszy mieszkaniec Nowego Miasta w Warszawie. Próbował różnych form literackich, mistrzostwo osiągnął pisząc krótkie, pełne humoru a zarazem mądrości obserwacje otaczającego świata, zamknięte w jednym zdaniu, góra dwóch. Nie umiem powiedzieć, ile razy czytałem jego „myśli nieuczesane”, wiele z nich znam na pamięć. Lektura wciąga niemiłosiernie, pomimo że nad każdym aforyzmem trzeba na chwilę przystanąć bo z reguły ma drugie dno. Intelektualna biblia każdego homo sapiens. W świecie, gdy zewsząd słychać tylko puste banały a obcowanie z głębią to prawdziwy luksus, aforyzmy Leca są tratwą ratunkową, jeszcze nie wszystko stracone!

Nadia | 2013-07-05
Przeczytana: 2007 rok

Myśli nieuczesane...myśli niepoukładane...nieład porządkujący wszystko wokół:)

rasilio | 2015-05-15

Może i mądre ale strasznie depresyjne spojrzenie na świat. Po kilkunastu stronach zaczyna się mieć myśli samobójcze. Nie widzę w tym humorze śladu radości.