Dziewczyna z pociągu

Okładka książki Dziewczyna z pociągu Paula Hawkins
Logo plebiscytu Książka Roku Książka Roku 2015
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Dziewczyna z pociągu
Paula Hawkins
6,6 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Książka Roku 2015
Wydawnictwo: Świat Książki Ekranizacje: Dziewczyna z pociągu (2016) kryminał, sensacja, thriller
328 str. 5 godz. 28 min.
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Tytuł oryginału:
The Girl on the Train
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2015-10-21
Data 1. wyd. pol.:
2015-10-21
Liczba stron:
328
Czas czytania
5 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380310650
Tłumacz:
Jan Kraśko
Ekranizacje:
Dziewczyna z pociągu (2016)
Tagi:
alkoholizm tajemnice pociąg Jan Kraśko suspens literatura brytyjska literatura angielska
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Na właściwych torach



932 55 94

Oceny

Opinia

avatar
505
338

Na półkach: ,

Pociągi, pociągi... Większość z nas raczej uważa ten środek transportu za niemiłą konieczność. Kojarzy nam się z mozolnie toczącą się maszyną, która często wydłuża nam podróż o kilka godzin. Dużo ludzi, zaduch i brak komfortu, zazwyczaj. Paula Hawkins w swojej debiutanckiej książce zamienia pociąg na miejsce symbolizujące życiowe zmiany i prawdzie, często bolesne, postrzeganie rzeczywistości. „Dziewczyna z pociągu” to thriller psychologiczny, szybko stał się międzynarodowym bestsellerem. O powieści słyszeli wszyscy, nawet osoby, którym z czytaniem „nie po drodze”. Opinie natomiast są mieszane, chciałam więc osobiście sprawdzić, czy opowieść przypadnie mi do gustu. Rozsiadłam się wygodnie i rozpoczęłam podróż pociągiem, tym razem trochę przyjemniejszą niż zwykle.

Czasami, kiedy jest nam ciężko, wyobrażamy sobie, że wszyscy wokół mają życie jak z bajki. Że innym powodzi się lepiej niż nam, że nie mają takich zmartwień i problemów jak my. Tytułowa dziewczyna z pociągu, Rachel, w bolesny sposób przekonuje się, iż z pozoru szczęśliwi ludzie mogą ukrywać sekrety, które czynią z ich życia ogromną ułudę.

Rachel codziennie jeździ pociągiem do Londynu. Niby do pracy – ale tak naprawdę została wyrzucona już dłuższy czas temu. Podróż to tylko kamuflaż aby współlokatorka nie miała podejrzeń. Rachel zazwyczaj umila sobie drogę mocnym winem, ostatnio też lubi obserwować domy przy ulicy, gdzie pociąg staje przed semaforem. W jednym z nich mieszka pewna para, według Rachel idealna, szczęśliwa, nienaganna. Tak właśnie ma wyglądać życie nieznajomych – bezproblemowe i przepełnione miłością. Jednak pewnego dnia dziewczyna zauważa coś bardzo niepokojącego, coś, co burzy całą wizję idealnego małżeństwa tych dwojga ludzi. Dalsze wydarzenia sprawiają, że Rachel ma szansę w końcu zrobić coś więcej niż tylko użalać się nad swoim nędznym żywotem. Popełniono morderstwo, a ona może być kluczem do odkrycia zagadki. Na wierzch wyjdą przerażające rodzinne tajemnice, a bliskie osoby nie będą już tak wiarygodne jak niegdyś.

Znaczną większość akcji zajmują podróże Rachel w obie strony, jej z pozoru głębokie rozważania tak naprawdę przesadnie „uduchowione”. Autorka ma bardzo charakterystyczny styl pisania, chce zaintrygować czytelnika zwykłymi faktami, np. „ Myliłam się. Zupełnie się myliłam”. Czasami aż chciałoby się westchnąć z lekką irytacją. Elementami przyciągającymi uwagę czytelnika nie miały być jakieś zwroty akcji pod koniec rozdziału, ale właśnie takie lekko poetyckie wypowiedzi bohaterów. Poza tym czytając opisy wielokrotnie dowiemy się o tym, że bohaterka miała „morze kwasu w żołądku”, w ustach czuła smak żółci, a gula w gardle była tak duża, jakby to było serce. Pod żadnym pozorem nie stwierdzam, że autorka nie umie pisać – wręcz przeciwnie, robi to świetnie, ale odrobinę w niekorzystnym kierunku. Każdy rozdział podzielony jest na dni z datami oraz na akcję rano i wieczorem. I właśnie to mnie denerwowało – za każdym razem, gdy widniał nagłówek „rano”, musiałam po raz setny czytać o tym, że, bez względu jaki to było bohater, nie mógł spać nocy, bolała go głowa przez tlące się niepokojące myśli, często też czytałam o przewracaniu się żołądka. Po pewnym czasie to zrobiło się niesmaczne.

Historię przedstawiają nam trzy różne bohaterki. Najważniejszą rolę odgrywa tutaj oczywiście Rachel, pozostałe, Anna i Megan, mają na celu odrobinę naprowadzić czytelnika na pewne tropy, tudzież wzbudzić ciekawość. Rachel jawi nam sie jako bohaterka, której życie można by już spisać na straty. Popadła w nałóg alkoholowy, przez co rozpadło się jej małżeństwo. Tom, były mąż, stworzył nową rodzinę z kobietą, z którą zdradził Rachel - Anną. Rachel nie może się z tym pogodzić, pije jeszcze więcej i zostaje wyrzucona z pracy. I nagle ma okazję być przydatną w dochodzeniu w sprawie zabójstwa. O niej, jako głównej bohaterce, wiemy wiele. I mimo że dziewczyna zachowuje się czasem irracjonalnie, to jednak wzbudziła moją sympatię. Polubiłam ją przede wszystkim za to, że tak łatwo nieświadomie wplątywała się w dziwne sytuacje, a potem uparcie próbowała z nich wybrnąć. Rachel była ponadto realistyczną postacią, nawet jeżeli robiła rzeczy niezrozumiałe dla innych. Z lepiej znanych postaci można by wspomnieć jeszcze o Annie, ale chyba wszyscy czytelnicy uważają tak samo – wredna baba, która ma jakieś predyspozycje do posiadania choroby psychicznej. W skrócie - autorka dobrze wykreowała bohaterów, stworzyła zróżnicowane, realistyczne charaktery.

Sama książka nie obfituje w zwroty akcji, nie jest absolutnie w żadnym stopniu skomplikowana. Zagdaka jest dość prosta i nieangażująca umysłu czytelnika. Być może nie domyślimy się zakończenia sprawy, ale bynajmniej nie będzie też znanego z innych tego typu powieści szoku - „co? jak to?!”. Przez większość stron czytamy po prostu o faktach nie stanowiących raczej ciekawej treści, przynajmniej nieistotnych dla głównego wątku, którym jest oczywiście morderstwo. Nie spotkamy się tutaj z zapierającą dech w piersi akcją, ale mimo wszystko autorka przemyca do opowieści pewną lekkość i sprawia czytelnikowi przyjemność z samego czytania (może z wyjątkiem opisów fizycznych dolegliwości). Książka też nie jest gruba, więc łatwo przewraca się jedną stronę za drugą.

Na formułkę „thriller psychologiczny” od razu w mojej głowie tlą się myśli o niepokojącej lekturze, trzymającej w napięciu, wymagające kompletnej uwagi czytelnika, jego zaangażowania. I może nie jestem profesjonalną znawczynią gatunku, ale „Dziewczyna z pociągu” to książka zbyt łagodna jak na takie przyporządkowanie. Z drugiej strony kompletnie nie wiem jak ja bym ją zaklasyfikowała. Spodziewałam się po prostu większej dawki napięcia, dogłębnego wniknięcia psychikę bohaterów i jakichś zaskoczeń. Książkę Pauli Hawkins nazwałabym natomiast bardzo łagodnym, lekkim nawet thrillerem, lekturą na zabicie czasu. Nie czuję się zawiedziona, ale też lektura nie wywarła na mnie piorunującego wrażenia. Przeczytać można, oczywiście, nawet z niemałą przyjemnością. Nie nastawiajcie się jednak na skrzętnie zaprojektowane tajemnice i ciągłe napięcie.

Pociągi, pociągi... Większość z nas raczej uważa ten środek transportu za niemiłą konieczność. Kojarzy nam się z mozolnie toczącą się maszyną, która często wydłuża nam podróż o kilka godzin. Dużo ludzi, zaduch i brak komfortu, zazwyczaj. Paula Hawkins w swojej debiutanckiej książce zamienia pociąg na miejsce symbolizujące życiowe zmiany i prawdzie, często bolesne,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    45 922
  • Posiadam
    9 822
  • Chcę przeczytać
    8 916
  • Teraz czytam
    689
  • Ulubione
    687
  • Chcę w prezencie
    373
  • 2016
    224
  • Kryminał
    223
  • 2018
    191
  • 2017
    181

Cytaty

Więcej
Paula Hawkins Dziewczyna z pociągu Zobacz więcej
Paula Hawkins Dziewczyna z pociągu Zobacz więcej
Paula Hawkins Dziewczyna z pociągu Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także