Grzech. Opowieść egipska

2012-04-14
Jacek Stępiński

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Hmmm, właśnie zakończyłam lekturę tej książki, kartki są jeszcze ciepłe. Co mogę powiedzieć o niej tak "na gorąco"? Powieść Jusufa Idrisa przedstawia obraz społeczeństwa na egipskim folwarku w połowie XX wieku. Pokazuje ludzi z ich problemami, troskami, zwyczajami, pragnieniami, lękami i poglądami na życie. Ludzie ci, choć mają swoje uprzedzenia i zasady moralne, potrafią - jak się okazuje - przyjąć ludzką krzywdę i okazać serce, pokazując swoją wyrozumiałość i zjednoczenie. Powieść "Grzech" była dla mnie ciekawym spotkaniem ze współczesna literaturą zagraniczną, do której jeszcze nie raz wrócę. Zainteresowanie tą tematyką zaczęło się od Nadżiba Machfuza, Chimmamandy Ngozi Adichie, Chinuy Achebego i komparatystyki, którą zaliczałam na studiach polonistycznych. Choć nie jest to lektura prosta, język miejscami wymaga skupienia, a narracja prowadzona jest w sposób - hmmm - statyczny i skupiający się na rozważaniach postaci (a więc nie przypomina horrorów czy thrillerów),warto czasem sięgnąć po ten typ pisarstwa i poznać inną kulturę.

"Grzech" to gorzki i naturalistyczny obraz egipskiej społeczności. Myślę, że wiele tradycji, wierzeń i zachowań można znaleźć w dzisiejszych czasach na egipskiej prowincji. Ciekawa książka choć nie bardzo porywająca.

Niedoczytana, trzeba oddać do biblioteki, trochę szkoda.
Mimo, iż książka nieszczególnie porywająca, to jednak ciekawość zakończenia pozostała. Też życie społeczne Egiptu tamtego okresu dość interesujące.

Niedoczytana, trzeba oddać do biblioteki, trochę szkoda.

Intrygujące, napisane z rozmachem opowiadanie dotykające całego szeregu problemów społecznych, głównie dotyczących nietolerancji, uprzedzeń, a także indywidualnych, cierpienia, ceny za przełamywanie barier. Akcja rozgrywa się w Egipcie gdzieś około lat 50-ch XX wieku, ale oczywiście jest uniwersalna, mogłaby się rozegrać tam gdzie istnieją podziały społeczne i majątkowe, czyli w zasadzie wszędzie. Całość zajmująca, ładnie i zgrabnie opisana, tyle że biorąc pod uwagę ilość bohaterów i poruszanych wątków mogłoby być wspaniałym dziełem, jednakże autor przedstawił czytelnikom jedynie zarys ciekawej powieści. Przy tym ujawnił talent narracyjny, jednak nieco ułatwił sobie zadanie, pomijając dialogi. Tak więc przemówił autor, a w jego cieniu snują się bohaterowie. Wolałbym jednak, by to autor zamilkł, a inni mówili. Wtedy z chęcią przeczytałbym takie rozbudowaną książkę tego autora, a nie krótkie opowiadanie.

2041

To moje drugie spotkanie z Autorem. Drugie równie nieudane.
Pisarzowi zatem już podziękuję...

To moje drugie spotkanie z Autorem. Drugie równie nieudane.
Pisarzowi zatem już podziękuję...

Krótko i zwięźle o innej kulturze. Tytuł zapowiada, że może być nieprzyjemnie, mnie jednak książka zaskoczyła pozytywnie. Polecam.

• Literatura arabska
  • Rok 2017