W powojennej Polsce 1945-1948

Okładka książki W powojennej Polsce 1945-1948
Maja ŁozińskaJan Łoziński Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN historia
184 str. 3 godz. 4 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2015-04-13
Data 1. wyd. pol.:
2015-04-13
Liczba stron:
184
Czas czytania
3 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377058237
Tagi:
Polska 1945-1948 1945 1946 1947 1948 życie codzienne PRL historia Polski
Średnia ocen

                6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Design i moda w przedwojennej Polsce Maja Łozińska, Jan Łoziński
Ocena 7,0
Design i moda ... Maja Łozińska, Jan ...
Okładka książki Dwudziestolecie kobiet. Portrety Maja Łozińska, Jan Łoziński
Ocena 7,3
Dwudziestoleci... Maja Łozińska, Jan ...
Okładka książki Paderewski Maja Łozińska, Jan Łoziński
Ocena 8,0
Paderewski Maja Łozińska, Jan ...
Okładka książki Wojciech Kossak. Opowieść biograficzna Maja Łozińska, Jan Łoziński
Ocena 6,8
Wojciech Kossa... Maja Łozińska, Jan ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
69 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
60
18

Na półkach:

Maja i Jan Łozińscy, specjaliści dotychczas wnikliwie eksplorujący przedwojenną obyczajowość Polaków, tym razem wydobywają z powojennych gruzów wzruszające obrazy odradzających się miast.

Rok 1945. Większość ziem Drugiej Rzeczypospolitej przeszła spod okupacji hitlerowskiej pod panowanie Armii Czerwonej. 80% zabudowań w stolicy, w wyniku wojny, powstania w getcie i powstania warszawskiego, zostało zrównane z ziemią. Gdzieś w ruinach, ciemności, głodzie i mrozie, ukryta była garstka mieszkańców. Nie było ich więcej niż tysiąc. Tak między innymi, w kryjówce w Alejach Niepodległości, bez jedzenia, wśród myszy i szczurów, ukrywał się Władysław Szpilman. Przy okazji wciąż mam przed oczami wstrząsające sceny z filmu Polańskiego, obrazujące dramat tamtych dni. Ulice pełne zwłok w strzępach ubrań, porozrywanych drutów telefonicznych i tramwajowych, resztek popalonych mebli, książek, zbitych naczyń. Przetrwałymi budynkami "zaopiekowali się" szabrownicy. Dawni mieszkańcy rozpoczęli powroty już w pierwszych dniach po wyzwoleniu z niemieckiej okupacji. Do miejsc gdzie nie mieli ani rodziny, ani sąsiadów, ani znajomych. Wykorzystywali każdą przestrzeń, dającą namiastkę schronienia. W zrujnowanym mieście tracili orientację. Charakterystyczne punkty jak PASTA czy Prudential praktycznie przestały istnieć.

Wydarzenia polityczne lat 1945-1948 stanowią tło niezwykłej opowieści, gdzie radość z wypędzenia Niemców przenika ze strachem przed komunizmem, (później terrorem NKWD i urzędów bezpieczeństwa).

W tej atmosferze rozpoczyna się odgruzowywanie Warszawy, pierwsze transporty miejskie rikszami lub wozami konnymi (polska stolica otrzymała w prezencie od Stalina dwanaście trolejbusów, a pierwszy kurs w styczniu 1946 przejechał z Placu Unii Lubelskiej na Trębacką).

Stolica w niewiarygodnym tempie wraca do życia. Odradza się handel, wznawia działalność Dom Towarowy Braci Jabłkowskich, fabryka słodyczy Wedla, rusza wydawanie prasy i książek. W Łodzi i Krakowie budzi się do życia kultura i domy dla literatów. Na potęgę pije się bimber i wódkę, modne staje się palenie papierosów "Nysa" i "Triumf".

"Obiektem, który najszybciej odbudowuje się w Warszawie, jest niewątpliwie kobieta."

Książka Łozińskich znakomicie spina "Dzienniki" Dąbrowskiej, Nałkowskiej, wspomnienia Hłaski, Tyrmanda, prasę z tego okresu: "Życia Warszawy", "Przekroju", "Odrodzenia", publikacje Andrzejewskiego, Iwaszkiewicza, Zaremby, a przede wszystkim fotografie, których wcześniej nie znałam, a robią piorunujące wrażenie.

Fantastyczna, mądra, wzruszająca książka. Do zdecydowanego polecenia.

Maja i Jan Łozińscy, specjaliści dotychczas wnikliwie eksplorujący przedwojenną obyczajowość Polaków, tym razem wydobywają z powojennych gruzów wzruszające obrazy odradzających się miast.

Rok 1945. Większość ziem Drugiej Rzeczypospolitej przeszła spod okupacji hitlerowskiej pod panowanie Armii Czerwonej. 80% zabudowań w stolicy, w wyniku wojny, powstania w getcie i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    151
  • Przeczytane
    91
  • Posiadam
    22
  • Historia
    12
  • 2015
    4
  • 2017
    2
  • PRL
    2
  • 2018
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Ulubione
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki W powojennej Polsce 1945-1948


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne