Londyn podziemny

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
London Under
historyczna
dasio72

Peter Ackroyd powraca do Londynu, tym razem w fascynującej podroży po podziemnym świecie, gdzie fikcja łączy się z rzeczywistością, pełnym szczurów, węgorzy, potworów i duchów. Książka odkrywa przed czytelnikiem zupełnie nowy Londyn, pradawnych źródeł, strumieni, rzymskich amfiteatrów i kryjówek gangów. Autor jest zainteresowany nie tylko ukrytymi śladami londyńskiej przeszłości, ale również tym, co te ślady – a także sama idea podziemia – znaczą dla kultury. W jego ujęciu podziemny świat Londynu to replika miasta.
„Londyn podziemny” to jednak nie tylko historia ruin i pozostałości minionych wieków, ale również miejsca pełnego tajemnic, żyjącego pod stopami współczesnych mieszkańców. To podróż po sercu stolicy Anglii. W końcu Londyn zbudowany jest na ciemności…

źródło opisu: Zysk i S-ka Wydawnictwo

źródło okładki: Zysk i S-ka Wydawnictwo

allison | 2015-05-14
Przeczytana: 14 maja 2015

Ciekawa opowieść o podziemnym Londynie - jego osławionych kanałach, zamurowanych rzekach, odkrytych przypadkowo cmentarzach i ruinach budowli sięgających nawet czasów rzymskich oraz o metrze, od czasów jego otwarcia w połowie XIX wieku po czasy nam współczesne.

Autor pisze lekko, ale interesująco i wyczerpująco, często przywołuje konkretne przykłady, sięgając do literatury (cytuje nie tylko badaczy tematu, ale i pisarzy, np. eseje Dickensa). Opowieść ubarwiają ryciny i fotografie, wprowadzając czytelnika w niesamowity, pełen tajemnic i niebezpieczeństw świat.

Dużo tu ciekawostek, anegdot, odwołań do historii, literatury i sztuki. Momentami czułam się tak, jakbym zwiedzała podziemny Londyn z Peterem Ackroydem, niemal czułam smród, wilgoć i zimno.

Ta książka to na pewno gratka dla miłośników dawnego Londynu, zwłaszcza wiktoriańskiego, gdyż tej epoce autor poświęcił najwięcej miejsca.

Meggie | 2015-06-01

Ludzi zawsze fascynowało to, co znajduje się ukryte głęboko pod ziemią. Jaskinie, krypty czy tunele mogą skrywać wiele tajemnic. Można znaleźć w nich ukryte przejścia, skarby, relikwie przeszłości, jak też poznać ich często mroczną historię. Do tego fascynującego świata znajdującego się pod Londynem zaprasza czytelnika Peter Ackroyd. Wystarczy rozpocząć lekturę by przenieść się w zupełnie inne miejsce i poznać odmienne, ale równie ciekawe oblicze tego pięknego miasta.

Książka, choć jest niewielkich rozmiarów i objętości zawiera mnóstwo ciekawych informacji dotyczących podziemi Londynu. Autor opiera się na źródłach historycznych, o czym świadczy bogata bibliografia znajdująca się na końcu książki oraz ryciny i ilustracje uzupełniające opowieść. Całość została zaprezentowana w atrakcyjnej formie: oprawa z interesującą grafiką oraz dobry jakościowo papier.

Zanurzając się stopniowo w tajemniczy, podziemny świat natrafiamy na elementy, które mogą stanowić dla nas niespodziankę. Przede...

korcia | 2015-07-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 18 lipca 2015

"Londyn podziemny" to interesująca pozycja, szczególnie dla tych którzy znają Londyn. Mnie owszem książka zaciekawiła, ale nie mogłam ulokować poszczególnych miejsc w przestrzeni. Gdy czytałam o tym, co jest pod ziemią, nie mogłam sobie wyobrazić, jak wyglądają w tym miejscu ulice Londynu. Znając Londyn łatwiej można zrozumieć te opowieści i zapamiętać szczegóły.

W książce znajdziecie mnóstwo ciekawych zdjęć i rycin, które z pewnością są bardzo wartościowym dodatkiem, pomagają nam wyobrazić sobie te nieznane czytelnikowi miejsca. Autor opisuje nie tylko to, co jest teraz, ale cofa się w czasie. Opowiada historię wszystkich opisanych w tej książce miejsc. Odwołuje się do sztuki, literatury i filmu.

"Londyn podziemny" to lektura obowiązkowa, dla każdego, kto interesuje się Londynem, kto chce znać to miasto od podszewki. Peter Ackroyd opisuje je tak obrazowo, że niemal czuć unoszący się z tamtejszych kanałów smród i zatęchłe powietrze podziemnych tuneli.

Cała recenzja...

| 2015-05-07
Na półkach: Przeczytane, 2015, Lit. faktu

"Witamy w głębinach"
Londyn to nie tylko miasto na powierzchni, to również kilka miast pod spodem. Kilkanaście setek lat historii pogrzebanej w podziemiach powoli odkrywa swoje tajemnice i pomniejsze skarby.

Książka krótka, zwarta i treściwa. Suche dane przeplatane historyjkami i anegdotami sprzed wieków, cytatami z Dickensa, urozmaicone rycinami, tworzą świetny raport na temat historii tego miasta od czasów rzymskich do lat współczesnych. Akroyd oprowadzi nas po labiryncie podziemnych korytarzy, katakumbach i świątyniach, ukrytych miejscach kaźni i cudownych źródełkach, opowiadając ze swadą o ich tajemnicach. To prawdziwe jądro ciemności skryte tuż pod powierzchnią ziemi okazuje się być niesamowitym i fascynującym światem.
"Londyn podziemny" stanowi nie tylko niezły wstęp do kolejnego opracowania autora - "Londyn. Biografia", ale przy okazji wskaże, skąd wzięła się idea pratchettowego Ankh Morpork czy też gaimanowego "Nigdziebądź".

Kamil | 2015-03-09
Przeczytana: 06 marca 2015

Każde miasto ma swoją unikalną historię. To gdzie żyjemy to wynik długotrwałego, trwającego kilkaset tysięcy lat procesu, który ukształtował nasze miasta. Londyn to największa aglomeracja Europy, jej ulice dzień w dzień przemierza kilkaset tysięcy ludzi, a słynne metro, to kawał historii. Pierwsze w historii, które zrewolucjonizowało transport publiczny i dało początek wynalazkowi, o którym mówiło się, że jest idiotyczny, pozbawiony sensu i po kilku latach upadnie. Peter Ackroyd w swojej poprzedniej książce poświęconej stolicy Anglii opisał jej całą historię, mechanizmy kształtujące kształt i społeczeństwo. Tym razem autor powraca z nową historią - opisuje niezbadane czeluście Londynu, jego mroczne zakamarki, jego podziemia. Coś co wzbudza lęk u wielu ludzi, było miejscem kultu tajemniczych bóstw, było schronieniem dla zbiegów i przestępców. Jaki jest podziemny Londyn? Co ukrywa? Zapraszam Państwa na recenzję książki Londyn podziemny Petera...

lupus1981 | 2017-11-11
Na półkach: Przeczytane, Historia

Temat książki bardzo ciekawy. Podziemny Londyn, miasto pod miastem, tajemnicze miejsca ukryte przed ludzkim wzrokiem to wszystko rozpala wyobraźnię. Niestety książka co najwyżej średnia. Książka to zresztą powiedziane raczej nad wyrost. Jest to książeczka o zaledwie 200 stronach napisana dużą czcionką i okraszona wieloma ilustracjami. treści jest tu naprawdę mało. A to co serwuje nam autor też jest momentami ciężkie do przetrawienia. Na jednaj stronie potrafi podawać nam kilkanaście nazw ulic, placów i innych miejsc z topografii Londynu które nie wiele nam mówią. Można się w tym pogubić i podejrzewam, że nie jeden londyńczyk miał by problem żeby się w tym połapać. Jest tu garść ciekawych informacji, jednak jeśli spodziewamy się sensacji to się zawiedziemy. Większa część dotyczy historii metra i cieków wodnych. Lektura dobra dla Tadzia Norka. Do tego zysk i ska kasuje za tę pozycję prawie 40 zł co jeszcze bardziej potęguje uczucie niedosytu.

Smiejka | 2015-03-11
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 11 marca 2015

Peter Ackroyd kocha Londyn. Dał temu wyraz w swojej poprzedniej książce Londyn:Biografia. Ale przecież łatwo kochać to miasto. Ma fascynującą historię, przepiękną architekturę, specyficzny klimat i duża dawkę tajemniczości. Zawsze warto wracać do Londynu. Ale przy okazji następnej podróży warto zainteresować się tym co pod ziemią. Ackroyd opisuje niezliczone kanały, ulice, place, właściwie całe miasto powstałe pod fundamentami stolicy Wielkiej Brytanii. Są miejsca gdzie niestety nie wolno nam wejść, ale też jest przecież londyńskie metro, które okazuje się być wyjątkowo ciekawe i tajemnicze. Przestałam patrzeć na nie tylko jako na udogodnienie dla turysty poruszającego się po mieście.
Bardzo ciekawa książeczka. Polecam.

anetapzn | 2015-03-30
Przeczytana: 30 marca 2015

Autor zabiera nas w niesamowitą wręcz podróż swoim wehikułem czasu. Poznajemy miasto od podszewki, od jego początków, korzeni, od najdziwniejszej i często najbardziej plugawej strony, jaką możemy sobie wyobrazić, a i jaka często do głowy nam nie przyjdzie. Wraz z wybornym cicerone, jakim jest Ackroyd schodzimy pod powierzchnię miasta do miejsc, które zadziwiają i fascynują. Pod normalnym Londynem, tym, w którym żyją ludzie, który mają okazję poznać turyści, kryją się kanały, normalne (jak na powierzchni) ulice i place, katakumby, prehistoryczne tunele i wiele innych.
Pod powierzchnią Londynu zawsze istniało drugie miasto, o którym często wspominano czy to w notatkach z podróży czy literaturze. Źródła te licznie przytacza w swojej pracy Ackroyd. Najuboźsi, albo wyjęci z pod prawa tam mieszkali, w dawnych wiekach tam czczono pogańskie bóstwa, tam też zsyłano więźniów. W średniowieczu to pod ziemią znajdowały się miejskie więzienia. W londyńskim Tower przez wiele wieków im głębiej...

Anna | 2015-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2015

Zwięzłe kompendium wiedzy o podziemnym Londynie. Autor w bardzo syntetycznej formie podaje główne aspekty podziemnego życia miasta. Dowiemy się zatem o tym, że pod znanym nam miastem nie tylko spoczywają kolejne warstwy najdawniejszego Londynu, ale też autor zaznajomi nas z informacjami o tym, jak do podziemi zeszło miejskie życie za sprawą ogromnej sieci tuneli metra. Ścieki, komunikacja, schrony, katakumby, zabudowane koryta rzek - oto co znajdziemy w londyńskiej ziemi. A do tego liczne niespodzianki pozostawione po minionych epokach i ludziach. Odczuć możemy również metafizyczny i metaforyczny wymiar podziemi - świat duchów, chtonicznych bóstw, ale i półświatka, który znajduje się tu w swoim żywiole. Książka Ackroyda z pewnością nie wyczerpuje tematu. Ma wręcz lakoniczny charakter, ale może stać się ciekawą lekturą, bazą dla dalszych poszukiwań w temacie. Momentami dla osób nie znających Londynu stać się może na pewno mało interesująca, gdy zabraknie nam punktów odniesienia dla...

Łukasz Witt | 2015-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2015

Całkiem dobra i przystępna lektura dla osob, które chcą zapoznać się zwłaszcza z XIX wiecznym Londynem. Poruszany temat wskazywałby na dogłębniejsze wniknięcie w podziemne życie miasta, a tutaj autor odkrywa tylko to co na wierzchu, dosyć pobieżnie, co oczywiście nie przeszkadza w czytaniu, lecz może być niewystarczające dla wymagającego czytelnika. Dla mnie ta książka spełnia rolę fundamentu, który pozwoli mi lepiej zorientować się w twórczości Dickensa. Poza tym znajdziemy w niej wiele różnych ciekawostek, jeżeli przystępujemy do czytania z pozycji laika, w zakresie wiedzy o historii Londynu.