Sztuka wojenna

Tłumaczenie: Robert Stiller
Wydawnictwo: vis-a-vis/Etiuda
978-83-89640-83-3
sun tzu, sztuka, wojna

Klasyczny traktat chiński SUN TZU - "Sztuka wojny" w nowym przekładzie i opracowaniu Roberta Stillera. Uzupełniony dodatkowymi traktatami Wu Qi - "Sztuka wojenna", Sima Qian - "Z żywota mistrza Sun Zi" oraz Tan Daoji - "Trzydzieści sześć podstępów". A do tego jeszcze rozważania tłumacza o chińskiej pisowni i wymowie a także wnikliwy esej o chińskim mistrzu i jego traktacie oraz o implikacjach...

A do tego jeszcze rozważania tłumacza o chińskiej pisowni i wymowie a także wnikliwy esej o chińskim mistrzu i jego traktacie oraz o implikacjach i odniesieniach do współczesności.

Niewątpliwie jedyne na polskim rynku tak niezwykłe opracowanie. Całkowicie nieporównywalne z ewidentnym szajsem (zarówno pod względem zawartości jak i tłumaczenia) proponowanym przez inne wydawnictwa.

źródło opisu: http://www.etiuda.net/

źródło okładki: http://www.etiuda.net/

SamNieWieszKto | 2013-07-08

Przez długie lata jedna z moich ulubionych książek.

Podobnie jak w wypadku "Księcia" jest to pozycja krótka, zwięzła, a przy tym bardzo wpływowa. Już w starożytnych Chinach uważana była za pozycję niebezpieczną, zakazano jej posiadania, tak skutecznie, że uznano ją za księgę utraconą. Krytykowano ją też z powodów etycznych, gdyż zawarte w niej myśli pasowały do konfucjańskiego światopoglądu jak pięść do nosa.

Podstawowym hasłem Sun Zi jest "Główną cechą wojskowego powinna być niechęć do walki". Nakazuje unikać zbędnego rozlewu krwi, okrucieństwa i rzezi. Z jeńcami natomiast radzi obchodzić się w sposób łagodny.

Nie wynika to jednak z humanitaryzmu, a czystego pragmatyzmu. Autor prezentuje sobą Realizm Polityczny, sprawy moralne spycha na dalszy plan i uważa, że cel uświęca środki. Wprost radzi stosować podstęp i zdradę, cały rozdział poświęca szpiegostwu i wyraźnie daje do zrozumienia, że wojna żywi wojnę. Wszystko podporządkowuje długofalowej korzyści.

Góra trupów korzyści...

Faraon3000 | 2013-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2013

Jedna z najlepszych pozycji, jeśli chodzi o ogólne zagadnienia dotyczące taktyki i przygotowania wojennego. Chociaż krótka i dosyć zwięzła, prezentuje przekrój przez bogatą i dla wielu niezwykle interesującą tematykę wojny. Książka dla każdego, kto uczy się strategii bądź chce poszerzyć swoje horyzonty o minimum podstaw dotyczących sztuki wojennej, warto sięgnąć po tę pozycję nawet z tegoż powodu aby poznać myśli i intencje słynnych wodzów i lepiej zrozumieć losy wielkich bitew, książka obowiązkowa dla każdego historyka, nawet takiego z zamiłowania hobbystycznego jak ja. Gorąco polecam.

Sztuka wojny Sun Tzu w opracowaniu Roberta Stillera. Rozpoczynającym studium tego dzieła zalecam rozpoczęcie od dwóch tekstów autorstwa Roberta Stillera. tekst pierwszy: Pisownia i wymowa, aby mieć pojęcie o prawidłowym czytaniu nazw. Potem Chińska wojna zza tysiącleci, dzięki któremu poznany historię chińskich wojen, nazwiska najlepszych tłumaczy, trudności związane ze sztuką przekładu i niezwykle cenna informacje: jedyny autor równorzędny ze Sun Tzu, czyli generał Carl von Clausewitz i dzieło jego życia Von Kriege czyli O wojnie, jest Europejczykiem. Na amerykańskich uczelniach, m. in. w War Colleges a także w renomowanych szkołach biznesu studiuje się i Sun Tzu i Carla von Clausewitza.

Marcin Senderski | 2014-01-03

Okropnie przynudza. Taka starożytna wersja Coelho. Przereklamowana jako poradnik biznesowy. Rady zawarte w tekście są często ze sobą sprzeczne.

Sztuka wojny w ujęciu Roberta Stillera to jedna z wersji tego starożytnego dzieła. Przyznam, że jestem w pewnej konsternacji, bo mam kilka przekladów. Jak je przeczytam, to zadecyduję, ale i tak wiem jedno: na pewno ślepo nie będę uważał, że wszystkie z jakimi się zetknę są cudami sztuki przekładu. Co do propozycji Wydawnictwa vis-a-vis/Etiuda, powiem, że jest bardzo interesująca. Pidział każdego rozdziału na punkty, bardzo ułatwia lekturę i do tego przypisy. A jeśli dodamy do tego dwa dodatkowe dzieła. Tekst Chińska wojna zza tysiącleci zamiast na końcu, tak jak Pisownia i ortografia, powinny być na początku. Miłośnikom strategii polecam lekturę tej książki. Warto po nią sięgnąć.

Rivman | 2014-12-09

Sztuka wojny Sun Tzu to książka jedyna w swoim rodzaju. To zadziwiające, że pomimo upływu wieków stale jest aktualna. Na rynku księgarskim dostępne jest kilka tłumaczeń. Jednym z nich jest książka Stillera, kompilacja kilku zagranicznych przykładów. Każde tłumaczenie wnosi coś nowego. Każde warto przeczytać. Wykluczając te, których jakość urąga sztuce przekładu.

Wolverine | 2013-01-15

Bardzo interesująca książka. Autor kompilacji tłumaczeń Sztuki wojny, dokonanych przez różnych tłumaczy, wyjaśnia czytelnikom metody swojej pracy. To dzięki Robertowi Stillerowi odkryłem Carla von Clausewitza O wojnie. Polecam do lektury

Spinacz | 2014-11-11

daje do myslenia