Księga pięciu kręgów Gorin-No Sho

Wydawnictwo: Diamond Books
poradniki

Cała rzecz polega na tym, że kiedy chcesz zarąbać swojego wroga, masz ciąć tak, by ten zginął, bynajmniej nie biorąc sobie za cel tego, jaki ma być cios:mocny czy słaby.-

źródło okładki: http://www.diamondbooks.pl/Kultura-Japonii/Musashi-Miyamoto.html

Greyorn | 2016-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2016

Książka przede wszystkim skoncentrowana na doskonaleniu się w walce. Napisana zwięźle i prosto, bez zbędnych ozdobników, co może być odzwierciedleniem stylu walki autora. Jeżeli poszukujemy czegoś, co można przełożyć na czasy współczesne, to otrzymujemy raczej powszechnie znane ogólniki (w stylu pochwały dla ciężkiej pracy, zawziętości i samodoskonalenia się). Krótki tomik daje nam szansę wejrzenia w sposób myślenia jednego z większych szermierzy Japonii samurajów, co wygląda ciekawiej, niż próba przekładania książki na niesamowity poradnik życiowy. Na końcu książki został umieszczony bardzo ciekawy esej pt. "Samuraj na Wall Street", który rzuca więcej światła na losy książki.

Wolverine | 2013-01-15

Książka, którą mam zamiar przeczytać w tym roku: od początku do końca.

usagi | 2017-05-31

Gorin No Sho jest wyjątkową książką , do której sięgali często nietuzinkowi wojownicy (np. Mistrz Oyama- założyciel Kyokushin Karate -szczegóły w filmie Fighter in the Wind ). Książka jest podzielona na kolejne kręgi łączące się ze sobą i jest tak naprawdę poradnikiem dla miłośników fechtunku i broni białej. Jednak w środku można znaleźć porady dotyczące zwyciężania w ogóle. Sam materiał jest wyjątkowym dziełem historycznym pokazującym nam mentalność japońskiego szermierza- artysty, który po zatoczeniu pełnego kręgu w szermierce (zen)przeszedł do kolejnej dziedziny jaką jest kaligrafia i malarstwo technikami Sumi-e.
Na zakończenie dodam, że wydawnictwo kokoro jest chyba jedynym, gdzie można znaleźć więcej tego typu perełek, obowiązkowych dzieł dla miłośników Musashiego, Usagiego Yojimbo czy innych mistrzów fechtunku.
Książka nie dotyczy strategii samej w sobie, ponieważ strategia to dawanie innym możliwości działania, a tu mamy do czynienia z taktyką, czyli mnogością rozwiązań przy...

jewa | 2016-05-26
Przeczytana: 26 maja 2016

Jestem lekko zawiedziona tą książką. Słyszałam wiele pozytywnych opinii i dlatego po nią sięgnęłam. Trzeba przyznać, że jest kilka trafnych uwag odnośnie życie jednak jako całość to nawał informacji historycznych i to w dodatku powtarzanych kilkukrotnie. Cieszę się, że udało mi się dobrnąć do końca

Ronin90 | 2017-07-12
Na półkach: Kiedyś tam, Przeczytane