Wilczyce. Angielskie królowe

Wydawnictwo: Astra
historia Anglii, Tudorowie
historia
Nemerle

Dramatyczna i fascynująca opowieść o królowych, które odmieniły historię Anglii: Matyldzie, Eleonorze z Akwitanii, Izabeli Francuskiej, Małgorzacie Andegaweńskiej i Marii Tudor. O królowych, które równie odważnie walczyły z wrogimi frakcjami, co z własnymi mężami. To one wpłynęły na zmianę średniowiecznego pogląd na temat roli kobiety i jej udziału we władzy, a w konsekwencji utorowały drogę do tronu Elżbiecie I. Helen Castor analizuje wpływ nieprzeciętnych władczyń na politykę Anglii i stara się odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób w czasach, kiedy kobieta podlegała mężczyźnie, a królowi podlegało całe społeczeństwo, na czele państwa mogła stanąć właśnie kobieta?

źródło opisu: www.wydawnictwoastra.pl/

źródło okładki: www.wydawnictwoastra.pl/

Jeżynka | 2015-12-31
Przeczytana: 30 grudnia 2015

Patrząc na moje wybory czytelnicze można zauważyć że lubię historie. Najbardziej zaś fascynują mnie silne kobiety które miały znaczący wpływ na jej bieg (Bona, Elżbieta Tudor, Katarzyna Wielka). Dlatego też pod choinkę zażyczyłam sobie książkę Helen Castor "Wilczyce. Angielskie królowe" która to ukazuje pierwsze średniowieczne władczynie angielskie które utorowały drogę kobietom do samodzielnej władzy w Anglii.

Książka opowiada losy 4 królowych: Matyldy, Eleonory Akwitańskiej, Izabeli Francuskiej i Małgorzaty Andegaweńskiej które wiedzione własną ambicją bądź też potrzebą obrony praw do korony w imieniu swoich mężów czy synów skutecznie kruszyły wizerunek królowej która w angielskiej tradycji miała być li tylko cichą, posłuszną i dobrą żoną i matką.
Na ponad 400 stronach książki (plus przypisy i bibliografia) poznajemy przez pryzmat tych władczyń historię Anglii od XII do XV wieku i to jest właśnie, moim zdaniem, największą wadą tej książki.
Mimo iż autorka się starała nie...

migotynka | 2016-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2016

John Knox był człowiekiem, który z całą stanowczością sprzeciwiał się kobiecym rządom. W swojej książce pt.” Pierwszy alarm przeciw potwornemu władaniu kobiet”, wydaną w 1558 roku, dowodzi, że kobieta nie może rządzić i jest to wstrętne, wbrew naturze i zniewaga dla Boga. Nie był on osamotniony w swoich poglądach. Średniowieczna mentalność nie przewidywała wynoszenia kobiety nad mężczyznę, w jakiejkolwiek kwestii. Kobieta miała rodzić dzieci, dbać o dom i do tego ograniczała się jej rola. Kobiety, które próbowały postępować inaczej, napotykały na swojej drodze całą masę przeszkód, z których powszechne potępienie było najmniejszym z ich problemów.

Helen Castor prezentuje nam sylwetki kobiet niebanalnych, które odegrały ogromną rolę w kształtowaniu angielskiej historii - Matylda (żona Henryka V, cesarza rzymskiego), Eleonora Akwitańska (żona Ludwika VII, a potem Henryka II) , Izabela Francuska (żona Edwarda II Plantageneta) i Małgorzata Andegaweńska (żona szalonego króla, Henryka...

Justyna_78 | 2015-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2015

Interesująca pozycja o mniej mi znanych królowych Anglii - "Wilczycach" (pogardliwe miano jak sam autor podkreśla) które miały okazję znaleźć się blisko tronu, które rządziły, "i o ile otwarcie nie kwestionują męskiego autorytetu".
Książka podzielona jest na rozdziały o Matyldzie, o Eleonorze, o Izabeli, o Małgorzacie i na koniec o Marii Tudor i o jej siostrze Elżbiecie.
Ciekawa, polecam, zwłaszcza miłośnikom historii Anglii.
Niezwykle trudno było mierzyć się kobietom z rzeczywistością panującą w odleglejszych czasach, a jeśli chodzi o sprawowanie władzy, o ! to było dopiero wyzwanie! Polecam!

Lamika | 2016-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2016

Dla zainteresowanych historią Anglii, ale także dla tych, których ciekawi, jak radziły sobie kobiety w roli królowych w czasach, kiedy ówcześni moraliści uważali je istoty gorsze, słabe i niemądre.
A radziły sobie lepiej niż niejeden z bożej łaski król.
Książka zawiera mnóstwo (czasem wydaje się, że za dużo) informacji, zwłaszcza, kiedy możnowładcy wdają się w przeróżne spiski i alianse, które porzucają i za chwilę zawierają inne, często z uprzednimi wrogami. Szybko się przeczytać nie da, bo wiedza musi się uleżeć, a stron do przeczytania dużo. Ale warto !

Emerald | 2016-07-31
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka, 2016
Przeczytana: 31 lipca 2016

Ta książka to duży zawód. Bohaterkami miały być angielskie królowe, tymczasem zostały one sprowadzone do drugoplanowych postaci w opisie dziejów. Większość miejsca poświęcono "męskiej wersji" historii; owszem, to oni byli w przewadze liczności i siły, ale sądziłam, że autorka pokaże nam sytuację z kobiecego punktu widzenia. Tymczasem dostajemy streszczenie kilku okresów historii, w których obecności królowych nie sposób nie zauważyć, ale nie dość wyrazisty obraz ich faktycznego udziału w tworzeniu dziejów.

Oleksandra | 2016-12-18
Kasia | 2016-12-10