Peplum

Wydawnictwo: Muza
Peplum
8373196153
podróże w czasie

Pisarka Amelie podczas towarzyskiego spotkania wysuwa intrygującą, choć mocno naciąganą hipotezę. Według niej naukowcy z dwudziestego ósmego wieku opanowali umiejętność podróżowania w czasie i nikt inny, tylko właśnie oni są odpowiedzialni za wybuch Wezuwiusza, który pogrzebał Pompeje. A wszystko po to, by zachować dla potomnych najpiękniejszy i najdoskonalszy obraz miasta starożytności. Następnego dnia Amelie udaje się do szpitala na niegroźny zabieg, po którym budzi się w dwudziestym ósmym wieku w domu niejakiego Celsjusza, naukowca przyszłości, który w obawie przed wykryciem jego wiekopomnego dzieła usunął niewygodną głosicielkę prawdy z jej czasów. Od tej chwili zaczyna się fajerwerk świetnej i uroczej groteski, pełnej słownych (i dosłownych) utarczek, inteligentnych, błyskotliwych dialogów i rozkosznie niemożliwych zwrotów akcji. Czy Celsjusz przekona Amelie do swych racji? Czy Amelie uda się zmusić go do odesłania jej do domu? I czy ta historia naprawdę jest taka nieprawdopodobna?...

Algoforos | 2011-06-22
Przeczytana: 21 czerwca 2011

Ta książka jest jak jazda kolejką górską bez trzymanki!
Jeden nieprzerwany,niepodzielony na rozdziały dialog,w którym zawarte jest,zdaje się,dosłownie wszystko-dywagacje na temat podziałów społecznych,biedy,transcendentaliów,polityki tuż obok uwag o wielorybach,modzie,literaturze i młodzieńczych zadurzeniach (niestety wywołuje to chwilami zmęczenie i uczucie przeładowania,ale da się nad tym przejść do porządku dziennego).
Ekscentryczna,niekonwencjonalna,błyskotliwa,cyniczna-Amelie Nothomb w pełni formy!
Belgijka należy podobno do tych autorów,których albo się uwielbia (należę do tej grupy),albo nie cierpi,jednak czasu przeznaczonego na przeczytanie tej książeczki z pewnością nikt nie nazwie straconym.

Dodatkowy plus należy się wydawnictwu za szatę graficzną polskiego wydania,w moim odczuciu bijącą na głowę wydanie francuskie-a to się nieczęsto zdarza.

dunia | 2014-02-02
Przeczytana: 01 stycznia 2012

Dosc oryginalna ksiazka, gdyz od poczatku do konca zawiera same dialogi. Kilka blyskotliwych ripost nie zasluguje jednak, aby te ksiazke uznac za wybitna. Ze wzgledu na objetosc - czyta sie szybko. Niestety, szybko sie tez o niej zapomina...

Noemi | 2013-04-24
Na półkach: Przeczytane, 2013, (anty)utopie

Właściwie to książka wydaje się niezła, obiektywnie rzecz ujmując, ale jakoś nie podbiła mojego serca.
Zabawy językiem i riposty obu stron są interesujące, ale trudno się oprzeć wrażeniu, że książka pozostawia niedosyt. Taki musiał być zamysł, ale szkoda, naprawdę szkoda, że historia społeczeństwa przyszłości nie została rozwinięta.

Dopiero po dłuższym zastanowieniu zdałam sobie sprawę, że Nothomb przemyciła także wątek antyutopijny - pomysł dobry, ale powtarzam - szkoda, że nie rozwinięty.

Kinga | 2011-02-06

Ciekawa, acz trochę dziwna. Momentami ciężko się czytało.

Romsi | 2012-01-02

Jak dla mnie nieporozumienie- choć krótka nie zmogłam. Denerwuje mnie zamierzona, naciągana stylizacja na "dialog filozoficzny" (przynajmniej w ten sposób zachwalała mi bibliotekarka, której wcale o to nie prosiłam nawiasem mówiąc...). Bardzo prawdopodobne, że to wina tłumaczenia, brzmi syntetycznie, nieznośnie sztucznie. W zestawieniu z moją ukochaną "Mają" wypada blado i traci ostatnie dwie gwiazdki, które byłam jeszcze w stanie przyznać, zanim nie nasunęło mi się to porównanie- jeśli miałabym polecić książkę przygodowo filozoficzną, to tylko "Maję", której z przyjemnością pozostaję wierna.

Suarrilk | 2012-04-20
Przeczytana: 19 kwietnia 2012

Książka w całości złożona z dialogu, ale - jak w przypadku wszystkich powieści i powiastek Amelie Nothomb - nie mogłam się oderwać. Cięty język, słowne utarczki, sarkazm, ironia, specyficzne poczucie humoru... O treści nie będę się wypowiadać, opis wydawcy i tak wiele zdradza, a cała przyjemność z lektury polega na tym, by samemu odkryć, dokąd zaprowadzi bohaterów ten długi dialog. Napiszę tylko tyle, że miłośnicy literackich zabaw, odniesień i gier, a przede wszystkim ciętego słowa będą zachwyceni, a przynajmniej - zadowoleni.

kiniusgpm | 2016-09-02
Przeczytana: 01 września 2016

Lekko męcząca.
Miejscami błyskotliwe i zabawne dialogi, jednak trochę nużące i przydługie.
Podczas czytania tytuł "Peplum" od razu skojarzył mi się z polskim "paplać"...

anuszka | 2015-10-13

Uroczy idiotyzm, przez całą książkę każący się zastanawiać, czy autorka jest tak niemądra, czy celowo robi sobie z nas jaja. Mając w pamięci inną jej książkę, gdzie bohaterka uzbierała miednicę rtęci ze stłuczonych termometrów, zaczęłam podejrzewać, że niestety jednak to pierwsze. Zakończenie - jedna wielka "niestykowka", jak mawiają Rosjanie - zdaje się przyznawać mi rację. Ale autorka musiała gdzieś wykorzystać swój notatniczek ze złotymi myślami. Niektóre są całkiem niezłe i dla nich warto przeczytać książkę. Zwłaszcza na czasie jest motyw ze sposobem rozwiązania konfliktu globalnej Północy z globalnym Południem. Za te ciekawe niewykorzystane zalążki fabularne - dodatkowa gwiazdka.

Dorota | 2012-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2012

Świetnie napisana, niebanalna, z bardzo inteligentnym humorem, który przypadł mi do gustu. Nie mogę wyjść z podziwu, skąd autorka bierze te pomysły. Rewelacja!

Sacharissa | 2010-07-27
Przeczytana: 26 lipca 2010

Polecam! Lekka, przyjemna i zabawna lektura. W sam raz na letnie popołudnie.