Dolina tęczy / Rilla ze Złotego Brzegu

Wciągająca, poruszająca nie łatwych tematów.

Wciągająca, poruszająca nie łatwych tematów.

Dolina tęczy to psoty i zabawy dzieci Ani i pastora.
Poważniejsza w wydźwięku, wzruszająca Rilla stanowi piękne domknięcie cyklu. Najbardziej podobały mi się dwa pierwsze tomy Ani i właśnie ten ostatni.

Dolina tęczy to psoty i zabawy dzieci Ani i pastora.

Oj, czasy dzieciństwa...Serię o Ani czytałam w takiej kolejności, w jakiej udawało mi się za PRL-u kupić lub pożyczyć poszczególne tomy. Zaczęłam od "Ani na uniwersytecie" z "Wymarzonym domem Ani", potem była właśnie "Dolina Tęczy" i "Rilla ze Złotego Brzegu", potem "Ania z Avonlea" i "Ania z Szumiących Topoli". Pierwszy tom przeczytałam na samym końcu.

Kończąc z dygresją, muszę stwierdzić, że z perspektywy czasu właśnie "Rilla ze Złotego Brzegu" jest najciekawszą częścią cyklu. I książką moim zdaniem wybitną. Rzadko w literaturze zdarza się przedstawienie wojny z perspektywy osób nie biorących w niej bezpośredniego udziału, przebywających tysiące kilometrów od teatru działań wojennych, ale jednocześnie cierpiących i przeżywających te czasy podobnie (jeśli nie bardziej) niż walczący żołnierze. W "Rilli" mamy właśnie opis całej I wojny światowej, widzianej oczyma społeczności Glen St. Mary.Można więc do pewnego stopnia traktować "Rillę" jako powieść historyczną. Z drugiej strony jest tu też znakomicie zarysowana cała galeria postaci - od znanej już wcześniej, ale tu świetnie rozwiniętej Zuzanny Baker poprzez jej cudowną kuzynkę, koleżanki Rilli, małego Jasia, no i przede wszystkim samą Rillę. Córka Ani z niedowarzonego podlotka zmienia się i dojrzewa przez lata wojny. Jest to przedstawione cudownie i z psychologicznego punktu widzenia idealnie.

Natomiast do dziś nie rozumiem, dlaczego tłumaczka (czy też Nasza Księgarnia) uznała za stosowne skasować z oryginalnego tekstu ponad trzy rozdziały, nie informując o tym w dodatku czytelników. Zabieg po prostu nieuczciwy, uzasadnienia zaś nie mogę sobie wyobrazić. Podobnie zresztą po wielu latach odkryłam ze zdziwieniem, że kolejni tłumacze zmieniali wg własnego widzimisię imiona bohaterów, nie tylko zresztą w tej części.

Kończąc z dygresją,...

Na półkach: , , , , , , , ,

Ciąg dalszy przygód dzieci Ani z Zielonego Wzgórza - tym razem do Glen St. Mary sprowadza się rodzina nowego pastora, a jej perypetie będą pochłaniały uwagę nie tylko mieszkańców Złotego Brzegu.
Bardzo sympatyczna i ciekawa opowieść.
To było o Dolinie Tęczy.

Bardzo sympatyczna i ciekawa opowieść.
To było o Dolinie Tęczy.

Jest to największa miłość z mojego dzieciństwa.
Po przeczytaniu pierwszego tomu, który był lekturą szkolną, sięgnęłam po wszystkie pozostałe wchłaniając je jeden po drugim.

Jest to największa miłość z mojego dzieciństwa.

Kocham te serię miłością bezgraniczną. Ania i Tomek Wilmowski to moi ulubieni ludzcy bohaterowie z dzieciństwa, poza tym chyba wolałam zwierzaki.
Jako matka dwóch synów nie mam komu przekazać zauroczenia tą opowieścią i jest to jedyna sytuacja, kiedy żałuję braku córki 😁. Dlatego od czasu do czasu sama wracam do lektury i robię to z przyjemnością 😊

super.

super.

Rilla ze Złotego Brzegu - córka Ani i jej życie. zakończenie jest przygnębiające, niemniej jednak uważam tą pozycję za jedną z lepszych części cyklu.

Kolejny ciąg dalszych losów naszej Ani.

Kolejny ciąg dalszych losów naszej Ani.

Uwielbiam te dzieciaki!

Uwielbiam te dzieciaki!